Lenf Bezlerinin İltihaplanması

Lenf Bezlerinin İltihaplanması : Lenf bezleri nedir?
Bunlar lenf kanallarının drenajını yapan oval biçimde küçük yapılardır. Bunlar insan vücudunun her yerinde bulunur ve boyundaki cilt altında, koltuk altında, kasıkta vb. hissedilebilir. Boylan üç milimetre ile 1,25 santimetre arasında olur.

Lenf bezlerinin fonksiyonları nelerdir?
Çok sayıda beyaz hücreler bulunmakta olan lenf dokularından meydana gelen lenf bezleri enfeksiyon veya hastalığa ya da bunların yayılmasına karşı korunma organlarıdır.

Bakteri veya toksinler lenf bezlerine vardıkları zaman ne olur?
"Lenfadenit" diye adlandırılan bez iltihaplanması meydana gelir.

Lenfanjit nedir?
Lenf bezlerine inen lenf kanallarının iltihaplanması.

Lenf kanallarında bir iltihaplanma (lenfanjit) olduğu nasıl anlaşılır?
Lenf kanalı yönü üzerinde ciltte kırmızı çizgiler görülür. Bir el veya ayakta olan bir enfeksiyondan kollar veya bacaklar üzerinde bu kırmızı çizgilerin uzadığı görülür.

Lenfanjit'in tedavisi nedir?
Nedeninin, ilk enfeksiyon yaptığı yerde cerrahi ensizyon yoluyla ve drenajla ortadan kaldırılması. Ayrıca, lenf kanalı içerisindeki bir iltihaplanma çok kez antibiyotiklerle de kontrol altına alınabilir.

Enfeksiyon lenf bezlerini sardığı taktirde ne meydan gelir?
a. Bez büyür ve kolay incinir.
b. Muayyen bir süre bezler içerisindeki hücreler iltihaba başarı ile mücadele gösterebilirse, enfeksiyon geçer ve guddelerdeki şişkinlik söner.
c. Enfeksiyon lenf bezlerinde durdurulmuş olmasına rağmen lenfler ciddi şekilde yıpranmış olabilir. Böyle olduğu takdirde bir lenf bezi apsesi gelişir.
d. Eğer enfeksiyon çok ciddi ise lenf bezinden geçerek bezin öte tarafında bulunan lenf kanallarına varır ve oradan da kan akımına girerek septisemiye yol açar.

Lenf bezleri apse teşekkül etmesinde alakalı iseler ne yapılmalıdır?
Apsenin cerrahi müdahale yoluyla yarılması ve drenaja tabi tutulması gereklidir.

Lenf bezi iltihaplanması ilaçla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir mi?
Vakaların büyük bir kısmında antibiyotikler lenf bezlerinin iltihaplanmasını kontrol altına alabilir. Ancak cerahat geliştiği takdirde cerrahi müdahale gerekir.

Lenf bezi iltihaplanması genellikle nerede görülür?
a. Kafatasını kaplayan deri iltihaplandığı zamanlarda boynun arkasında büyümüş olan lenf bezlerine rastlanacaktır. Kulak iltihaplandığı hallerde ise kulağın önünde ve arkasındaki bezler büyümüş olacaktır. Yüz, burun ve boğaz iltihaplandığı hallerde boyundaki bezler büyüyecek ve kolaylıkla incinebilecektir.
b. Ayak parmaklarında veya ayakta meydana gelen bir iltihap kasıkta büyümüş olan bezler meydana getirecektir.
c. Parmaklarda veya ellerde olagelen bir iltihap koltuk altında büyümüş olan bezlere neden olacaktır.

Lenf bezelerinin büyümeleri, iltihaplanmadan başka nedenlerden olabilir mi?
Evet. Kanserin en genel yayılma şekillerinden biri lenf kanalları yoluyladır. Böylece kanser çok kez lenf bezlerine yayılır ve bunların büyümesine neden olur.

Kanserin yayılmasıyla en çok hangi bezler etkilenir?
Göğüsten yayılan bir kanser çak kez koltuk altlarındaki lenflere tesir eder. Burun, boğaz veya tiroid guddesinden yayılan bir kanser çok kez boyundaki lenflerde kendisini gösterir. Vücudun alt kısımlarından yayılan bir kansere kasıktaki lenflere tesirli olabilir. Bütün iç organların bitişik lenf bezleri vardır ve bunlar çok kez kanserin yayılmasıyla bulaşabilirler.

Veremle lenf bezlerinin bir ilişkisi olabilir mi?
Evet. Birçok durumlardaki tedavi usullerinde bir lenf bezinin çıkarılması tavsiye edilebilir.

Yorumlar

 • Nur*** Kay***
  4 yıl önce
  Sayın yetkili torunumun boynunda sık sık şişmeler oluyor doktorlar lenf bezi intihabı diyorlar iğne tedavisi uyguluyorlar geçmezse cerrahi müdaale yapılacak diyorlar kansere çevirirmi ne gibi zararları olur tehlike arz edermi saygılarımla
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Lenflerdeki ödem veya iltahap durumu tedavi edilmez ise ilerleyen zamanlarda evet ciddi sorunlar yaratabilir. lütfen gerekli tedavi ve kontrollerini yaptırınız. Allah şifa versin

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp