Damar Neden Şişer?

Damar Neden Şişer? : Bacakların, ayak bileklerinin ya da ayakların şişmesi, ya da ödemi; bacaklarda, ayak bileklerinde ya da ayaklarda şişkinlik ve ağırlık hissine neden olur. Tüm vücutta sıvılar normalde kan ve dokular arasında ileri geri geçiş yapar. Bacak damarlarında fazladan bir baskı olduğunda, sıvı kandan dışarı atılarak dokulara dolar.

Bacak damarları üzerindeki böylesi bir aşırı baskının en yaygın nedeni, uzun süre ayakta durmaktan kaynaklanan yerçekimi ya da bacak damarlarında yaşla ilgili olarak görülen değişikliklerdir. Bacak şişmesi aynı zamanda, muhtemelen küçük kan damarları bilinmeyen nedenlerden ötürü “sızıntı yaptığından”, sıklıkla premenstruel (adet öncesi) bir belirtidir.

Bacak şişmesi, temelde genişleyen uterus (rahim) kanın bacak damarlarından kalbe dönüşünü yavaşlattığından, hamilelikte de oluşur. Hamileyseniz; ayaklarınızın aşırı, kalıcı (geçmeyen) bir şekilde şişmesi preeklamsi belirtisi olabilir ve bu durumu hemen doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bir diğer yaygın neden; yine kanın bacak damarlarından kalbe dönüşünü yavaşlatan bir durum olan varistir.

Şiş bacaklar nadiren olağan üstü bir durumsa da bazen kan pıhtısı, enfeksiyon ya da kalp yetmezliği gibi tıbbi bir soruna işaret edebilir. Şişme aynı zamanda kötü beslenmenin ya da ciddi bir karaciğer, böbrek ya da bağırsak rahatsızlığının göstergesi de olabilir.Birkaç basit, etkili önlem şişmeyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yatar pozisyondayken ayaklarınızı yükseğe kaldırınız. Destek çorabı giymek de yardımcı olabilir. Yürüme, varisten kaynaklanan şişmenin iyileşmesine (azalma göstermesine) yardımcı olabilir. Fazla kilolu olan kişilerin kilo vermesi son derece önemlidir çünkü bu, bacak damarları üzerindeki baskıyı azaltır.

Şişmiş bacaklar için özellikle sodyumu (tuzu) azaltarak beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmak da yardımcı olabilir. Eğer bunlar işe yaramazsa, doktorunuz vücudunuzun sıvı atma oranını yükseltmek için diyüretik (idrar söktürücû) ilaçlar da reçete edebilir. Eğer diyüretik (idrar söktürücû) bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz potasyum seviyenizi kontrol etmelidir.

Yorumlar

 • ULV* AGA***
  4 yıl önce
  AYAGIN USTUNDE USAQ YASLARIMDAN DAMARLAR UZDEDI PIS GORUNUR ELERIMDEDE ELEDI
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Hastalığınızın ne olduğunu bilirsek daha net cevap veririz. iyi günler
 • GÜ**** KUN* KIS*
  4 yıl önce
  hocam yaklaşık 2 aydır önce sağ ve daha sonra 2 ayağımda birde yanmalı ağrılar oluyor.2 haftadır da sol ayagımda yanmalı ağrı oluyor ve sağ koluma vuruyor ve sağ baş parmağımda damar şişliği oluyor.kendiliği ile geri geçiyor.nedeni ne olabilir çok korkuyorum doktora gideceğim yardımcı olurmusunuz
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Lütfen nedeni ile bir hekimden destek alınız. Bir çok neden sıralayabilirim sadece kafanız karışır. Geçmiş olsun

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp