koah hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar

Koah Hastalığı Tedavisi

Koah Hastalığı Tedavisi,Koah Belirtileri ve Yardımcı Bitkisel Kürler Hakkında Genel Bilgiler

Koah hastalığı tedavisi nedir diye merak edenlerin dikkatle incelemeleri gereken bir yazı..Koah tedavisinin ne olduğunu öğrenmeden önce koah hastalığını tanımak daha doğru olacaktır.Koah hastalığı bir akciğer rahatsızlığı olup genellikle sigara geçmişi olan veya tozlu ortamlarda uzun süre kalan insanlarda görülür.Çocuklarda görülmeyen koah hastalığı için doktorunuza zamanında baş vurmalısınız.Koah olmamak için sigaradan uzak durun.Koah hakkında bilgi sahibi olmak için aşşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.Koah hastalığı ile ilgili hazırlanan bitkisel kürleri görmek ve sipariş vermek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz....

Koah Tedavisi

KOAH da tıpkı astım, diyabet… gibi ömür boyu devam eden bir hastalık olduğu için her şeyden önce hastaların ve hasta yakınlarının KOAH konusunda bilgilendirilmeleri ve eğitilmeleri çok önemlidir. KOAH sadece ilaç tedavisi ile düzelecek bir hastalık değildir. Tedavide ilaçlardan çok önce gelen pek çok konu vardır. Bunlar düzeltilmeden ve yoluna konmadan KOAH tedavisi mümkün değildir.

Ataklara yol açan risk faktörlerinin ortadan kaldırılması veya önlenmesi… ataklarda hangi ilaçların, nasıl ve hangi dozlarda kullanılacağı… ne zaman bir hastane veya doktora müracaat edilmesi gerektiği… oksijen tedavisi ve yardımcı solunum aletlerinin kullanımı… hastalar ve hasta yakınları tarafından iyi bilinmelidir.

KOAH‘ lılar hiçbir şikayetleri olmasa da hastalıklarının derecesine göre belirli aralıklarla doktor kontrolü altında olmalıdır. Bu hem KOAH ve hem de KOAH ile çok sık birlikte bulunan koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz… gibi birçok diğer hastalığın erken tanısı ve tedavisi için de çok önemlidir.

KOAH‘ ta ilaç tedavisinin hedefi nedir?

KOAH‘ ın ilaç tedavisi denince anlaşılması gerekenler KOAH oluşumunu önleyici tedavi, atak tedavisi, atakları önleyici tedavi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, şikayetleri olmayan stabil KOAH‘ lıların tedavisi, oksijen tedavisi, yardımcı solunum tedavisi… gibi tedavilerdir.

KOAH‘ ın gelişiminin önleyici bir tedavi elbette çok önemlidir, ama ne yazık ki bugün için elimizde KOAH oluşumunu engelleyecek herhangi bir ilaç tedavisi yoktur. Bu hastalık ancak risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasıyla önlenebilir. Risk faktörlerinin en başında ise sigara gelir. KOAH‘ ta solunum fonksiyonlarındaki azalmanın engellenebilmesi için tek etkili yöntem sigaranın bırakılmasıdır.

KOAH‘ ın ortaya çıkmasını önleyici bir tedavi olmamasına karşılık, atakların ve komplikasyonlarının önlenmesi ve tedavisinde kullanılan ilaçlar vardır. Amaç, hastaların şikâyetlerinin özellikle nefes darlığının ortadan kaldırılması veya azaltılması, egzersiz kapasitelerinin artırılması, sosyal hayatlarının… kısacası daha kaliteli bir hayat sürmesini sağlamaktır.

Her KOAH‘ lının sürekli ilaç kullanması gerekir mi?

KOAH‘ ın solunum fonksiyonlarındaki bozukluklara göre başlıca dört evresi vardır. Evre I ve evre II‘ de olan hastaların ataklara yol açabilecek etkenlere karşı gereken önlemleri almaları ve zaman zaman antibiyotik ve nefes açıcı ilaçlara ihtiyaç duymaları dışında sürekli ilaç kullanmaları gerekli değildir. Ancak, tüm dünyada ilaç endüstrisinin müthiş teşvikleri ile evresine bakılmaksızın tüm KOAH‘ lılara pek çok ilacın gereksiz olarak ve üstelik de ömür boyu verilmesi acı bir gerçek olarak karşımızdadır.

Evre III ve özellikle de evre IV KOAH‘ lıların ise ömür boyu bronkodilatör adıyla bilinen nefes açıcı ilaçlar, sprey şeklinde kortizon ile oksijen ve yardımcı solunum aletlerini kullanması gerekir. Ancak, her KOAH‘ lı ayrı bir hasta olarak değerlendirilmelidir.

KOAH‘ lılarda sürekli ilaç kullanmayı icap ettiren hipertansiyon, diyabet, koroner kalp hastalıkları… gibi hastalıklara sık rastlandığını ve kullanılan ilaçların bu hastalıkları etkileyebileceği de unutulmamalıdır.

Koah bitkisel tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubudur. KOAH‘ın en sık görülen özelliği, akciğerlerinize giren ve akciğerlerinizden çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) için yulaf samanı kürünü öneriyor.

Hazırlanışı:

Bir su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı yulaf samanı konularak 7 dakika kısık ateşte kaynatılır.Yedinci dakika dolar dolmaz bekletmeden sıcakken süzülür.


Uygulanışı:


Ilıyınca yudum yudum içilir.Bir ay süre ile gün aşırı sabah,öğle veya akşam yemeklerinden iki saat sonra yudum yudum içilir.

Bir ayda toplam onbeş gün uygulanmış olacaktır.Bir aydan sonra onbeş gün ara verilir. ve onbeş gün aradan sonra aynı şekilde tekrar edilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp