Kekik

Kekik sıcak ve güneşli yerleri seven bir Akdeniz bitkisidir.

Aşk gücünü özellikle Endülüs, İspanyollarının, Türklerin, tarihin daha geri cağlarına gittikçe, Etrüskler'iri, Yunanlıların ve Romalıların çok iyi bildiği kekik sıcak yerleri sever ve bedene sıcaklık kazandırır.

Izgara etlerin üstüne serpilmiş kekik ağza hoş koku, vücuda enerji verir. Mutfağınızda kızartma ya da ızgara et hazırlarken, fasulye yemekleri pişirirken, sos yaparken, kekik kullanın. Birçok aşk macunu ve aşk liköründe bulunur kekik.

Kekiğin yararları saymakla bitmez: Anjine, astıma, bronşite, bağırsak kurtlarına, ishale, idrar yolları hastalıklarına, nezleye, ruhsal bunalımlara, kansızlık ve yorgunluğa, romatizmaya devadır.

Yunan mitolojisine göre, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit sabahın erken saatlerinde, kıyısında yabani kekikler biten Lethee ırmağının suyunda yıkanırdı.

Bitkinin cinsel gücü uyancı etkisini bilen Endülüs İspanyolları, Etrüskler, eski Yunanlılar ve Romalılar aşk otu olarak kekikten çok yararlandılar. Etlerin üstüne serpilen kekikten çeşitli aşk likörleri ve iksirleri de hazırlanır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp