bademcik iltihabı bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu

Bademcik İltihabı Nedir? :

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer


Bademcik iltihabı nasıl geçer
, bademcik iltihabı bağışıklık sistemimizin bir parçası olan bademciklerde, yok edilemeyen bakteri ve virüslerin çoğalarak iltihaplanma meydana getirmesiyle oluşur. Bakteri ve virüsler bademciklerde büyüme, kızarma ve bazı hallerde beyaz sarı iltihap birikimine neden olur. Daha çok çocuklarda rastlanan bir durumdur. Bu rahatsızlığın insandan insana bulaşma özelliği de  bulunmaktadır. İltihaplanma kulağa da vurabilen boğaz ağrısı, yutkunmada zorlanma ve ağrı, vücutta ağrı, halsizlik, boyunda lenf bezlerinde ağrı ve şişme, ağız kokusu ve ses değişikliği gibi belirtilerle gösterir. Geçmeyen ateş ve solunum güçlüğü çekilen durumlarda, bir an önce doktora gidilmelidir. 

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisi, başka organlarda meydana getireceği komplikasyonlar nedeniyle ihmal edilmemelidir. Tedavideki amaç, enfeksiyonun yok edilerek belirtilerin ortadan kaldırılması ve olabilecek komplikasyonların önüne geçmektir. Tedavi sırasında sıvı alımının yeterli düzeyde olması ve ağız bakımının yapılması önemlidir. Ağız bakımını sağlamak için antiseptik gargara yapılması yeterli olacaktır. Bakteri kaynaklı iltihaplanmalarda antibiyotik kullanılması gerekir. Antibiyotik kullanılmasa da, bir hafta gibi bir sürede hastalık gerileme gösterecektir.

Ancak antibiyotik kullanımı ağrıyı, ateşi, lenf bezlerindeki şişkinliği, romatizmal kalp iltihabı ve böbrek iltihabı gibi komplikasyonları önlemede faydalı olacaktır. Uygun olmayan durumlarda kullanıldığında hastalarda olumsuz etkiler yapabileceğinden, antibiyotik tedavisi doktor önerisiyle uygulanmalıdır. Antibiyotikler virüslere etki etmediği için, vücudumuzda yararlı bakterileri öldürerek, bağışıklık sistemine zarar verebilirler.

Az miktarlarda ve yetersiz kullanımında, bakteriler direnç göstereceklerinden, tedavisi daha güç ve ağır geçen iltihaplanmalar oluşabilir ve boğaz enfeksiyonları sürekli olarak tekrarlanmaya devam eder. Sıkça bademcik enfeksiyonuna maruz kalan kişilerde, bademciklerde büyüme meydana gelebilir. Buda yemek yemeyi zorlaştırarak, solunumu güçleştirir. Aynı zamanda bademcik etrafında apse oluşumları meydana gelebilir. Bu durumda bademciklerin ameliyatla alınması söz konusu olabilir.

Bademcik iltihabında dikkat edilecek konular nelerdir?

 • Hastaların yeteri kadar dinlenmesi sağlanmalıdır.
 • Alınacak su ve sıvı gıdaların miktarları arttırılmalıdır.
 • Ağza ve boğaza iyi gelecek olan, tuzlu suyla gargara yapılmalıdır. 
 • Vücut direncini arttırmak için, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
 • Nefes almayı kolaylaştıracak, boğazdaki ağrıları hafifletecek pastiller kullanılmalıdır.
 • Kuru ortamlardan ziyade, nemli ortamlar tercih edilmelidir.
 • Kirli ortamlardan, sigara içmekten ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerekir.
 • Düzenli beslenmeye dikkat etmeli, bol miktarda C vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.
 • Yiyeceklerin ve içeceklerin fazla sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bulaşıcı özelliği nedeniyle, diğer insanlarla fazla bir arada bulunulmamalıdır.
 • El, yüz ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir.
Bademcik iltihabının sebepleri nelerdir?

Bademcik iltihabı (tonsilit), bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir. Bademcik iltihabı, dört-beş yaşlarındaki çocuklarda daha sık görülmekte ve enfeksiyonlara bağlı olarak büyümektedir. Bademcikler, ileri yaşlarda küçülme eğilimi gösterir.
 

Beta mikrobunun neden olduğu bademcik enfeksiyonları, bazı hastalıklarla karışabilir. Kızıl, difteri ve bazı virüs enfeksiyonlarında da bademciklerde enfeksiyon görünümü vardır. Tanı koyarken bu hastalıklar akılda tutulmalıdır.


İşte Bademcik İltihabı İçin Bir Kür
Trabzon Hurması ve Böğürtlen Kökleri ile koyu bir çay hazırlayın, sonra Şap ve Esmer Şeker ekleyin ve şurup kıvamına gelene kadar kaynatın. Ilıkken bununla gargara yapın.
 
Yaklaşık bir litre Kızıl Meşe Kabuğu alın ve 1/2 litre su ekleyin ve bir bardak kalana kadar kaynatın, sonra bir bardak temiz kaynar su ekleyin ve 2 saat demleyin. Süzün ve bununla gargara yapın. Geçen hafta bademciklerim iltihaplanmıştı ve bunu kullandım ve 48 saat içinde iyileştirdi.
 
Mavi Kohoş ve Altın Mühürden eşit miktarda karıştırıp hazırlanan çay Bal ile tatlandırdığında boğaz ağrısı ve aftlar için iyi gelir.
 
Sarı Kök ve Trabzon Hurmasını suya koyarak bir çay hazırlayın. Çok iyi bir ağız yıkama sıvısı olur ve Şap bu sıvıyı daha iyi yapar.
 
Altın Mühür alın ve bundan Aft için bir çay hazırlayın. Kesinlikle iyidir. Ağzınızı bununla günde bir kaç kez yıkayın.
 
Keçi Söğüdü kabuğunun dışını çıkartın ve iç kabuğu alın ve bir gece suda bekletin, sonra demleyin ve gün içinde bir kaç defa gargara yapın. Ağızda oluşan pamukçuk için kesin çözümdür.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp