Teff

Teff (Eragrotis teff)
TEFFşANsı

"Teff'in "kayıp" anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Çünkü onu yere düşürdüğünüzde bulamasınız. Ve aslında dünyadaki en küçük tahıl tanesidir.
Teffin Hikayesi Nedir?
Teff Etiyopya'dan gelen çok ufak taneli yumuşak tatlı bir ottur. Üç ana teff çeşidi bulunmaktadır: beyaz, kırmızı ve kahverengi. Beyaz teffin kestane gibi tadı bulunmakta ve sadece Etiyopya nın dağlık bölgelerinde yetişmektedir-orada statü sembolü olarak görülmektedir. Beyaz teff unu düz, mayhoş, mayalı bir krep olan ve Etiyopya mutfağında çok sevilen injera ekmeğinin başlıca maddesidir. Kırmızı teff en ucuz ve en az tercih edilen türdür ama yüksek demir bileşimi nedeniyle Etiyopya da ünlenmeye başlamıştır. Kırmızı teffın tüketildiği yerlerde anemi riskinin azalması ile beraber hernog lobin seviyelerinin arttığı gözlenmiştir. Kahverengi teff fındık ile aynı tada sahiptir ve lezzetli kahvaltı lapaları yapımında kullanılır.
Teffin Tarihi
Teffin M.Ö. 4000 ve M.Ö. 1000 yılları arasında Etiyopya da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Teff tohumlarına M.Ö. 3359 da Mısır Dassur piramitlerinin tuğlasında rastlanmıştır. Günümüzde Etiyopya da teff samanı hala kerpiç yapımında kullanılmakta ve Kenya ile Avustralya da samanı için ekilmektedir.
Teff Nerede Yetişir?
Ülkede yetişen tüm tahılların yüzde otuz birlik oranı ile Etiyopya teff üretiminde başlıca ülkedir, bu oranı yüzde on yedi ile mısır ve onüç ile buğday izlemektedir. Teff aynı zamanda Eritre, Uganda, Avustralya, Kanada, Birleşik Devletler ve Kenya'da da yetişmektedir. Birleşik Devletlerde teff genelde Idaho ve Güney Dakota'nın küçük bir bölümünde yetişmektedir.
Neden Teff Yemeliyim?
Teff lizin gibi gerekli amino asitler açısından mükemmel bir kaynaktır ve insan diyetinde ihtiyaç duyulan bütün sekiz gerekli amino asidi de içermektedir. Teff aynı zamanda yüksek mineral seviyelerine de sahiptir. Diğer tahıllara göre daha fazla lif(l 13 gramda 15,3gr) içermektedir. Teffde glüten bulunmamaktadır, bu nedenle çöl yak hastalığı bulunan kişilere uygundur. Teffden yapılan injera adındaki Etiyopya krepi amino asitleri ve besleyici bileşimi arttıran mayalama işleminden geçmektedir.
Doğal ilaçlar
Teffin koyu çeşitleri askerler, hizmetçiler ve köylüler için ayrılmıştır. Anlatılana göre daha sağlıklı ve uzun yaşamaktadırlar.
Tam Bir Hayat Kurtaran!
ÖZOFAJİYAL KANSER:
İnsanları gözlemleyen bir araştırma teff tüketen kişilerde buğday tüketenlere oranla özofajiyal kanser yakasında daha fazla azalma gözlemlenmiştir.
Teff İle İlgili ipuçları
SEçiM VE SAKLAMA:

• Teffun ve tahıl olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda yerel sağlıklı besin dükkanlarda, web sitelerinde ya da etnik süpermarketlerde satılabilir.
• Teffununu ve tahılını hava geçirmez kaplarda ve kuru yerlerde muhafaza edin. Teff buzdolabında daha uzun süre saklanabilir.
• Pişmiş teff birkaç gün içinde kullanılmalıdır.
HAZıRLAMA VE SERVis ÖNERİLERi:
• Mayalanmış ekmek için buğday ununun yanında yüzde yirmi teff unu kullanın .
• Teff pişirmek için tavanın içine 2 kas e su ve Vı kase teff (1 -çay kaşığı deniz tuzu, isteğe bağlı) koyun. Kaynamaya bırakın.ateşi kısın, üzerini kapatın 15 ila 20 dakika su çekilene kadar pişirin. Ateşten aşın ve 5 dakika üstü kapalı olarak bekletin.
• Teff yemek sosları, puding, çorbalar ya da güveçler için iyi bir koyulaştıcıdır.
• Tefi sote yemekleri, güveç, fırında pişmiş besinler ve krepler için kullanın.
• Pişmiş teff otlar, tohumlar, fasulyeler ya da soya peynirinde kullanılabilir, aynı zamanda sarımsak ve soğan ile karıştırılarak hamburger yapımında da kullanılabilir. Geleneksel Etiyopya lnjera Ekmeği Servis: 10 ile 12 injera Hazırlama Süresi: 2 ile 3 gün Pişirme Süresi: 2 ile 3 dakika Bu tarif ı adet enerji deposu yiyecek içerir.
MALZEMELER:
3/4 kôse Bob 'un Kırmızı Değirmen teff unu
1 yemek kaşığı günebakan çiçeği, yer fıstığı ya da kanola yağı
3 yı kiise su Bir tutam tuz
HAZIRLANIŞ:
Teffi bir kasenin içinde su ile karıştırın ve kabarcıklar oluşup ekşiyene kadar oda sıcaklığında üzerini bir havluyla örterek bekletin. Bu 3 gün sürebilir. Karışım krep hamuru kıvamında olmalıdır. İstedi- ğiniz tadı bulana kadar yavaş yavaş tuzu ekleyin. 200 ya da 300 mm çapındaki bir tavayı biraz yağlayın. Orta ateşte ısıtın. Tavanın dibini kaplayacak şekilde hamur dökün-1/4 kase ince bir krep yapacaktır. Tavayı çevirerek hamuru dibine yayın. Bu çok ince krepler için klasik Fransız metodudur

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp