Ayrık Otu Faydası Hakkında Bilgi İbrahim Saraçoğlu

Ayrık Otu Faydası Hakkında Bilgi İbrahim Saraçoğlu :

Tarla ayrığı rizomları polisakkarit bir madde olan tritisin ile uçucu yağ, yapışkan bitki sıvısı, potasyum, salisilik asit, saponin ve mikrop kırıcı bazı maddeleri içerir.

Bu ayrıkotu türünün tıbbi etkileriyle onlardan yararlanma yöntemleri şöylece özetlenebilir

• İdrar yolları enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde, sistit (mesane iltihabı) ve prostatitte (prostat iltihabı) etkili olur.
• İdrar söktürücüdür.
• Kanı ve bedendeki toksik maddeleri temizler.
• Böbrek ve mesane taşlarının atılmasına yardımcı olur.
• Bedeni güçlendirici bir toniktir.

Bu etkileri sağlamak üzere, tarla ayrığının rizomlan ilkbahar mevsiminde ya da sonbaharın başlarında toprağı kazılarak sökülür. Yıkanarak iyice temizlenir. Gölgede ya da güneşte kurutulur. Kurutulmuş rizomdan 2 tatlı kaşığı alınır, l bardak suyla kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra ateş kısılarak 10 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir. Ancak, tadı çok kötü olduğundan bal, limon ya da naneyle tatlandırılır.

• Tarla ayrığı ayrıca egzama ve cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde etkili olur.
• Romatizma ağrılarını hafifletir.

Bu etkilerinden yararlanmak için, yukarıda tarifi verilen dekoksiyon, şikayet edilen yerlere dıştan uygulanır.

Önerilen hastalıklar
Böbrekte ve mesanede olan taşları eritir, rahim tıkanıklıklarını açar. Otun kökü kaynatılıp içilirsei bağırsak ağrılarını dindirir, vücuttaki yapışkan hıltıları yok eder. Bilinmeyen bir özelliği de ruhani rahatsızlıklara iyi geldiğidir.

Kullanım şekli ve dozu
1 bardak ılık suya kurutulup toz haline getirilmiş 1 çay kaşıpı ayrık otu, her gün yemeklerden önce karıştırılıp içilir. Acı olduğu için limon yada naneyle tatlandırılır. Başka bir tarifinde 20 gram ayrık otu, 1 litre suda kaynatılıp, günde 4-5 çay bardağı içilir. Köküyle beraber yaprağı dövülüp, vücuttaki şişlikler üzerine uygulanırsa şişler inip, ağrıları diner. Haşlanan ot içine bir miktar bak, biraz biber, bir miktar günlük ve bir miktar müri safi katılıp, tekrar kaynatılır. Oluşan karışımla ağızda gargara yapılırsa iş ağrıları ortadan kaybolur.
Prof. Dr. Ahmet Maranki & Elmas Maranki Ayrık Otu (Ayrık kökü) (Agropyrum repens)
30 cm'den 1 metreye kadar uzayabilen, yabani, otsu bir bitkidir. İçerisinde potasyum, demir gibi mineraller, A ve B vitaminleri ile saponinler, şeker, triticin, glikovalin, müsilaj gibi maddeler ve uçucu yağ bulunur.

Ayrık otu, ortalama 1 metre boyunda, dünyanın her yerinde kendiliğinden yetişen ve yetiştirilen, Türkiye‘ de 20 çeşidi bulunan çok yıllık, otsu ve yabani bir bitkidir. Genellikle tarla, bahçe ve yol kenarlarında yetişir.

Bitkinin içerisinde A vitamini, B itamini, şeker ve uçucu yağ bulunur.

- Susuzluk giderir
Ayrık otu kaynatılıp,limon sıkılarak yada sade olarak içilirse yazın olan harareti ve susuzluğu giderir.
- Böbrek yetmezliği
Ayrık otu yalnız veya nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
- Mesane yolu iltihabı
Ayrık otu tek başına veya papatya,kekik gibi bitkilerle kaynatılıp,balla tatlandırılarak aç karnına içilmeye devam edilirse mesane yollarını temizler,iltihapları kurutur.
- Karaciğer yetersizliği
Ayrık otu kökü kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir
- Kan temizleyici
Ayrık otu kökü tek başına veya kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
- Şişmanlık
Ayrık otu kökü kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak günde 3 su bardağı aç karnına içilmeye devam edilir.
- Sarılık
Ayrık otu kökü tek başına veya kekik ile beraber kaynatılıp iyi balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.
- Balgam
Ayrık otu kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak,aç karnına içilmeye devam edilir.
- Gastrit
Ayrık otu kökü kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.köpekler mide rahatsızlığında bu otu yer.
- Tıkanıklık çözer
Ayrık otu,kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak,aç karnına içilmeye devam edilirse böbrek dalak karaciğer tıkanıklığını açar.

Ayrık Otu Normalde herhangi bri yan tesiri yoktur. Ayrık otu genellikle kumlu topraklarda köylülerin kazıp atmakla baş edemediği bir şifadır.

Tadı tiksindirici değildir. Kekikle beraber kaynatılıp tatlandırılabilir. Kumda yetişmesine inat böbrekteki kumları döküp atan eşşsiz bir ilaçtır.Ayrık, mesteki kaynatılırsa baştaki balgamı söker. İçindekiler
Karbonhidratlar, Saponin, %13-18 Terisitin, %10 Sümüksü madde, %2-3 şeker, Potasyum tuzu, ve madeni tuzlar, A-B vitamini, Silisik asit, Demir, Potar, Organik asitler Yetişkinler için günde 2 kez 2-3 kapsül tercihen yemeklerle birlikte alınır.

BPH (Prostat Büyümesi) genellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerin hastalığıdır. 50 yaş üzerindeki erkeklerin %50sinde, 60-70 yaş arası erkeklerin %65inde ve 80 yaş üzerindeki erkeklerin %90ında Bph gelişmektedir. Bphnin yaşlanma ile birlikte, östrojen hormon düzeylerinde görülen değişiklik nedeniyle geliştiği düşünülmekle birlikte kesin nedeni bilinmemektedir. Benign prostat büyümesi genellikle prostattaki hücrelerin büyümesi (Hipertrofisi) nedeniyle olmayıp, hücre sayısının anormal artışı (Hiperplazi) nedeniyledir. İçeriği, prostat tedavisinde yardımcı olarak kullanılan ve geçmişten bugüne ulaşan özel bitkisel karışımları ile modern tıbbın onayladığı ve kullanılmasını önerdiği doğal malzemelerin harmanlanması ile oluşturulmuştur.

Prostat hacmi(<25ml) veya Alken I de tahriş belirtileri olan ağrılı idrar yapma, sık idrar yapma, muhtemelen gece idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, idrar akımının geç başlaması ve Alken II de idrar retansiyonuna(idrarın mesanede birikip bir kısmının çıkarılamaması) yardımcı olabilir.

Batı dünyası ve Amerika da da kendini ispatlamış, bitkisel kökenli olan ürünler arasında tüketimi ile ilk 5 giren Cüce Palmiye (saw palmetto) ; sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigment olan Likopen ve topraklarımızda uzun süredir güvenle kullanılan At kuğruğu, Üzerlik otu, Altın otu, Yakı otu, Kereviz tohumu, Selvi kozalağı ve Ayrık otu ile özel olarak kapsül formunda hazırlanmış ürün; 30 yaş sonrası erkeklerin mutlu ve sağlıklı bir hayat için yardımcılarından biridir.

Ürünle İlgili Ek bilgiler
Ürünümüz hiç bir katkı maddesi içermemektedir. Doğadan alınan renk ve kokusunu korumaktadır. Renk ve koku çeşitli fiziksel etkenlere göre değişmektedir. Bitkinin yetiştiği toprağın özellikleri, yetiştiği ortamın iklim şartları, bitkinin toplama zamanı, kurutulma şartları ürünün renk, tadı ve kokusunu etkilemektedir. Ürünlerimizde yapay koku, tadı ve renklendirici maddeler kullanmamaktayız. Bu sebeple ürünlerimizde standart bir koku, tadı ve renk gözlenmeyebilir, her seri birbirinden farklı olabilir. Ürünlerimizin saflığı ve doğallığı firmamız güvencesindedir. Kapsüllerimiz tamamen bitkisel orijinlidir.

Hayvansal hiç bir bileşik içermez. Midede 8-10 dakika içerisinde çözünmektedir. Ambalaj olarak, ürünü ışıktan korunma amacıyla amber renkli, sağlığın ve doğallığın temsilcisi olan cam kullanılmaktadır. Ekstrakt, ürünün içerisindeki aktif maddenin modern ekstraksiyon işlemleri ile oluşturulan, bitkinin kendisine ait bileşenlerdir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp