Yağ Bezeleri Ağrı Yaparmı

Yağ Bezeleri Ağrı Yaparmı :

Yağ Bezesi genellikle tehlikesiz ve zararsız urlardır bazıları zaman içerisinde kaybolabilir.

Fakat kozmatik olarak bazı yağ bezeleri(lipom)rahatsızlık vereci yerlerde bulunabilir.Göz içerisinde,Yüzde yağ bezesi,kafada yağ bezesi,gibi görülmesinden rahatsızlık duyulan bezeler eğer çok küçük ise düzenli bir bakımla geçebilir.

Fakat yağ bezesi biraz büyük ise uzman hekim kontrolünde alınması gerekir.

Yağ bezesi rahatsızlık vermediği sürece herhanki bir sorun teşkil etmez eğer yağ bezesi sürekli büyüyor ve ağrı yapıyorsa dikkat edilmesi gerekir.Çünkü bu kanserli veya kötü huylu bir yağ bezesi olabilir.

Yapılması gereken ise düzenli olarak yağ bezesinin bulunduğu yeri günlük olarak kontrol etmek eğer bir büğüme varsa dermataloglar tarafından bu yağ bezesini aldırmaktır.

Yağ bezeleri ameliyatından sonra yine tekrar aynı bölgede veya farklı bir bölgede yap bezesi çıkabilir.

Yağ bezesi iltahaplandığında ağrı ,kaşıntı ve yanma yapar,bu gibi durumlarda yağ bezesi tehlikeli boyutlara ulaşabilir,Yapılacak şey en kısa süre içerisinde yağ bezesini aldırmak olmalısdır.

Hangi durumlarda yağ bezesi veya lipomların çıkartılması önerilir?

Yağ bezelerinin (lipom): kozmetik olarak rahatsızlık vermesi, patoloji tahlili yaparak liposarkom ayırımı yapılması, hastaya ağrı, bası hissi, bağırsak düğümlenmesi vb. yakınmalar oluşturması ve yağ bezesi çapının 5 cm‘yi aşması durumunda çıkartılması tercih edilir.

Bağırsakta yer alan yağ bezelerinin (lipom), tıkanıklık ve kanama yapmaları durumunda bölgesel olarak çıkartılmaları gerekir. Memede yer alan yağ bezelerinde (lipom) şüphe durumunda, tel ile işaretlenerek veya tamamı çıkartılarak alınır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp