mide spazmı tedavisi bitkisel

Mide Spazmı Tedavisi :

Midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılması olayına Mide Spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir.

Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında hasta terler, rengi solar ve birkaç saniye ile birkaç dakika kadar sürebilir. Bazende ağrılar peşpeşe geldiğinden spazm süresi uzayabilir.

Mide spazmı geçiren kişi eğer midesinde çok fazla miktarda gaz var ise ve spazma bağlı olduğunu düşünüyorsa şunları yapmalıdır;

Yürüyüş yapılmalı

Sırt üstü yatılmalı

Sık sık derin nefes alınıp verilmeli

Psikolojik olarak rahatlamaya çalışmalıdır.

Mide bölgesinin üzerine sıcak su torbası konulabilir rahatlatması amacı ile

Tüm bunlara rağmen eğer spazm geçmemişse hastanın elinde spazm ilaçları var ise ilaç kullanabilir. Bunlar ağrı kesici ilaçlar olabilir. Spazm sırasında hiçbir şey yenilmemelidir. Bunu engellemek için karın kaslarını germe hareketleri uygulanabilir fakat bunun abartılmaması gerekmektedir.

Daha önce bahsettiğimiz şu egzersizler yapılabilir.

Midede veya bağırsaklardaki hazmolmuş gıdaların oralarda herhangi bir yere takılması sonucu şiddetli bir ağrı meydana getirmesine mide krampı veya mide spazmı denir. Tedavi için aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Tedavi için gerekli malzeme : Tarçın su.

Hazırlanışı : Bir çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı tarçın konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülüp içilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp