mide krampı sebepleri

Mide Krampi 3 :

Hazım yollarındaki ani kramplar: Yemekle borusu, mide veya bağırsaklarda olabilir. Bazen yemek sırasında “boğazımı aldı” tabiri kullanılır, bunun manası, yutulan lokmanın veya içilen suyun, yemek borusundaki kramp nedeniyle mideye geçememesinden ileri gelir. Yenilen şey mideye düşmez ve o kimseyi fena duruma sokar.

Aynı şekilde midemizde de kramp olabilir ve midede ağır ağrı yapar.

Kramp, o kısmın tahriş olması (soğuk şeylerin yenmesi veya iri lokma yutma gibi) sonucu, bu kısmın kendini koruması için büzülmesidir.

Böylece normal olarak geçmesi gereken şeyi geçirmez eder. Lokma veya su yudumu geçemez olur. Yemek borusundaki kramp, solunum yolunu da engeller, böylece o kimse bir süre hava alamaz olur.

Mide veya bağırsaklar ki gıdaların bir yere takılıp kalması o kısımda şiddetli ağrıya neden olur. Bilhassa bazı kimselerin mide krampı çok olur ve onları hayli rahatsız eder.

Mide Krampı Giderilmesi

Sık sık yemek borusu, mide veya bağırsaklarında kramp olanlar:

- Yemek borusunda tıkanma olduğunda hemen az miktarda su içirmeli.

- Mide ve bağırsaktaki kramplarda, kramp giren kısmın üzerine ılık kepek lapası ve ıslatılmış sıcak havlu koymalıdır. Daha sonra aşağıdaki tedavilerden biri tatbik edilmelidir.

Sürekli spazm (kramp) çekenler öğle ve akşam yemekleri üzerine: 1 çay bardağı sıcak suya şunların birinden koymalı:

Anason 1 kahve kaşığı, Papatya 3 - 4 adet, Nane 1 kahve kaşığı, Kekik 1/2 çay kaşığı, Ihlamur 1 tatlı kaşığı, Reyhan 1 çay kaşığı, Mercanköşk 1 çay kaşığı. Bunlardan birini koyduktan 5 dakika sonra süzülür ve az şeker koyarak içilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp