Kanlı Balgam Nedenleri

Kanlı balgam nedenleri pekçok sebepten ötürü kaynaklanabilir. Ama önemli olan hastalığın detaylı bir şekilde incelenip uzman bir doktorun teşhisine bırakılması gerekir.

Göğüs filmi ve bakteri incelemesi, verem olup olmadığını aydınlatır. 40 yaşını aşmış bir kişide kanlı balgam, akla hemen bir bronş kanseri olasılığını getirir. Kanlı balgamın üçüncü büyük nedeni bronş genişlemesidir.

Öteki nedenlerin araştırılmasına ancak bu olasılıklar bir yana bırakıldıktan sonra başvurulur. Bu durumlarda eksiksiz bir sorgu, bronkoskopi ve tam bir klinik muayene, çoğunlukla teşhisi sağlar. Kanlı balgamın başlıca nedenidir. Hastalığı ortaya çıkaran kanlı Balgam teşhisi şunlara dayanır.

Nedenleri

1- Hastanın geçmişinde bir birincil verem, bir bulaşma öyküsü, genel durum bozulması ve sinsi ateş araştıran sorgu.
2- Öksürük ve ateş varlığını gösteren klinik muayene.
3- Teşhisi doğrulayacak olan tamamlayıcı muayeneler radyografi ve tomografiler hastalığı akla getiren görüntüler verirler.

Bakteri incelemesi temel muayenedir. Verem basili tekrar tekrar aranmalıdır. doku ölümü sonucunda kovuk içindeki damarın yırtılmasının sonucudur. Günümüzde çok ender raslanmaktadır. Kanlı balgam şu durumlarda ortaya çıkabilir.

Birincil bir verem sırasında

1- Geç bir lenf bezi bronş veremi sırasında.
2- Özellikle bir iltihap bulunduğunda verem kökenli bronş daralmaları durumunda.

Çoğunlukla akciğer bronş urlarının başlıca nedenidir. 40 yaşını aşkın erkeklerde kanlı balgam kanseri akla getirir. Hastalığın belirtisi olan kanlı balgam ender olarak ağaç çileği peltesi görünümündedir. Çoğunlukla az miktardadır.

Sabahları görülür ve üst üste çıkarılır. Tek basmadır yada yalın akciğer bronş iltihaplarıyla birliktedir. Çok şiddetli olabilir. Bu durumda yaygın ur yıkımına bağlıdır. Klinik belirtiler inatçı bir öksürük mediyastin basısı belirtileri ve çomakparmaklılıktır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp