Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Belirtileri :

Genellikle, tıkalı bir gözyaşı kanalının ilk belirtisi, gözlerde sulanma ile başlayıp yanaklara akan gözyaşı ile devam eden aşırı gözyaşı akması halidir. Tıkalı gözyaşı kanalı olan bebekler genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç gün ila birkaç hafta arasında belirtileri gösterirler. Eğer gözün boşaltım sisteminde enfeksiyon ortaya çıkarsa, göz veya burun çevresinde kızarıklık ve şişme (iltihap) görülebilir. Yine, göz kenarlarında sarı mukuslar belirebilir ve gözkapakları yapışabilir. Daha ciddi durumlarda, enfeksiyon gözkapaklarına ve gözün çevresindeki alana sıçrayabilir.

Tıkalı gözyaşı kanalının belirtileri, grip veya sinüs enfeksiyonu gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası daha da kötüleşebilir. Belirtiler aynı zamanda, rüzgara, soğuğa ve güneş ışığına maruz kalındıktan sonra daha fark edilebilir duruma gelebilir.

Tıkalı gözyaşı kanalının teşhisi tıbbi hikaye ve fiziksel muayene üzerine kuruludur. Gözyaşlarının miktarını ölçmede veya gözyaşlarının gözlerden normal şekilde akıp akmadığını görmede testler de kullanılabilir. Diğer testler de doktorunuzun tıkanıklığın nerede olduğunu ve neden kaynaklandığını bulmasına yardımcı olur.ığına maruz kalındıktan sonra daha fark edilebilir duruma gelebilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp