Depresyon Tedavisinde Bitkisel

Depresyon Tedavisinde Bitkisel


Ruhsal hastalıklardan olan depresyon tedavisinde bitkisel formüllerin işe yaradığı kısmen biliniyor. Bu makalede sizlere depresyon tedavisinde bitkisel yöntemler ve formüller hakkında bilgiler sunuyoruz.

Depresyonun BİTKİSEL TEDAVİSİ

Herkesin zaman zaman efkarlandığını söylemeye gerek yok.Bununla birlikte, depresyon şiddetini hiçbir şekilde yitirmeyen ciddi bir bozukluktur. Eğer depresyon haliniz sürekliyse, tedavisi için bir doktora başvurmanız gerekir. Bu arada, size yararın olacak bazı bitkiler de mevcuttur.

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra):

Veritabanımızda meyan kökünden daha fazla anti depresan bileşikler içeren bir başka bitki daha yok, fakat meyan kökünün san kantaron gibi anti depresan ola rak kullanıldığı bir halk hikayesi de duymadım. Bu çok garip bir durum. Meyan kökünün içerdiği bileşiklerden en az sekiz tanesi, güçlü anti depresan özellikler gösteren MAO inhibitörlerindendir.

Eğer depresyonla baş etmek için meyan kökü kullanmak isterseniz, bu bölümde tarifini verdiğim bitki çaylarından herhangi birine biraz meyan kökü eklemeniz yeterli olacaktır. Meyan kökü ve özütleri -günde üç bardağa kadar- makul miktarlarda alındığı taktirde güvenliyse de, uzun süreli kullanımı ya da belirtilen miktarlardan fazla alınması halinde baş ağnsı, uyuşukluk, vücutta aşırı tuz ve su tutulması, aşırı potasyum kaybı ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Sarı kantaron (Hypericum perforatum):

Sarı KantaronBu bitkinin, kurudukça kırmızı bir renk alan, yıldız şeklindeki sarı çiçeklerinin görüntüsü bile depresyondaki bir insanın kendisini iyi hissetmesine yeterlidir. Bu bitkinin halk arasında anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanıldığına dair çok sayıda halk hikayesi anlatılmaktadır. Modern bilimde, o zamanların herbalistlerinin haklı olduğunu otaya çıkarmıştır.

Yapılan klinik çalışmalar, bu bitkinin içeriğindeki aktif bileşiklerden yalnızca bir tanesi olan hipersinin anksiyete, depresyon ve değersizlik hissi gibi durumların tedavisinde çok önemli ilerlemeler sağladığını ortaya koymuştur. Bazı araştırmalar hipersinin, amitriptilin ve imprimin gibi bazı sentetik ilaçlardan çok daha güçlü anti depresan etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Bundan da iyisi, hipersinin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Hatta bazı araştırmacılara göre hiçbir yan etkisi yoktur.

Yapılan çeşitli araştırmalar, san kantaronun, ciddi derecedeki depresyon hastalarının en büyük sıkıntısı olan uyku düzensizliklerini de tedavi ettiğini göstermiştir. Yapılan bir çalışmada, Alman araştırmacılar hafif depresyon geçiren 105 hastaya sarı kantaron vermişler. Sarı kantaron vermedikleri aynı durumdaki bir başka grupla karşılaştırdıklarında, sarı kantaron verilen grubun daha iyi uyuduğunu ve daha az keder, savunmasızlık, umutsuzluk, bitkinlik vebaş ağrısı şikayetleri gösterdiğini tespit etmişlerdir. Aynı zamanda herhangi bir yan etki de görülmemiştir.

Bazı araştırmacılar sarı kantaronun bu etkilerini içerdiği MAO inhibitörlerine bağlarken, yapılan bazı araştırmalar MAO inhibitörlerinin etkilerinin o kadar büyük olmadığını gösteriyor. Maryland'deki National Instute of Mental Health doktorlarından Jerry Cott, hypericumun önde gelen anti depresanlardan olmasına rağmen, olduğunu sandığımızdan çok daha az bir MAO inhibitörü etkisine sahip olduğunu söylemişti.

E komisyonu sarı kantarona depresyon ilacı olarak övgüler yağdınyor. Eğer san kantaronu denemek isterseniz; bir bardak kaynamış suya ekleyeceğiniz bir-iki çay kaşığı kurutulmuş san kantaronu on dakika kadar demlenmeye bırakın ve sonra için. Dr. Varro Tyler'e göre dört ila altı hafta boyunca, günde bir ya da iki bardak alınırsa, sarı kantaron çayı son derece etkilidir. Dr. Tyler, san kantaronun içerdiği bileşiklerin, birkaç değişik şekilde bir araya gelerek, hafif depresyon vakalarının tedavisinde etkili olduklarını söylüyor. Bu bileşiklerin oluşturduğu kombinasyonun avantajı, çok daha az yan etkilere neden olmasıdır.

Eğer hamileyseniz sarı kantaron kullanmayın ve kullanırken şiddetli güneş ışınına maruz kalmayın çünkü bu bitki, cildi güneşe karşı çok daha hassaslaştırmaktadır.

Kava (Piper methysticum)

KavaSarı kantaron gibi kava ekstreleri de anksiyete ve depresyon tedavisinde Avrupa'da gittikçe popüler hale gelmektedir. Birçok Avrupa ülkesi (Almanya, İngiltere, İsveç ve Avusturya), anksiyete, uykusuzluk, depresyon ve huzur suzluk gibi bozukluklann tedavisi için, farmakolojik verilere ve uygun klinik çalışmalara dayanarak kava preparatlannı onaylamaktadır.Aslında, kava ekstreleri, benzodiazepinlerle göre etkililik bakımdan daha iyidir, aynca da bu ilaçların sebep olduğu yan etkileri de yoktur (zayıflamış zihin çabukluğu, bağımlılık,vb).Onaylanan kava preparation, kavalakton içeriği standardize edilmiş ekstrelerdir (genellikle yüzde otuz ile yetmiş arasında). Kavanın en etkili olduğu durumlar, şiddetli anksiyetenin görüldüğü depresyonlardır.

MAO İNHİBİTÖRLERİNE DİKKAT EDİN

Düzenli olarak MAO inhibitörleri ya da MAO inhibitörleri içeren bitkileri kullananlar, bazı yiyecek-içecekler ile birtakım ilaçlardan uzak durmalıdırlar. Sakınılması gereken yiyecek-içecekler alkollü içkiler, tütsülenmiş ve turşu yapılmış yiyeceklerdir. İlaçlar ise; soğuk algınlığı ve saman nezlesi ilaçları ile amfetaminler, narkotikler, triptofan ve tirosindir.

Zencefil (Zingiber officinale):

ZenefilSıra dışı lezzetinin yanı sıra, zencefili anti depresan olarak kullandığınız diğer bitkilerle birlikte almanız için birçok neden var. Birçok halk hikayesinde, zencefilin anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanıldığı anlatılır ve ben bu hikayeleri zencefilin etkilerine inanacak kadar çok dinledim.

Semizotu (Portulaca olerácea):

SemizotuBirçok kişi, depresyondaysanız semizotu yiyin der ve yalnızca yemek bile -eğer doğru şeyleri yiyorsanız derman olabilir. Magnezyum ve potasyum mineraller içeren besinlerin anti depresan etkileri olduğu bilinmektedir. Bu mineraller bakımından son derece zengin bir kaynak olan semizotu, aynı zamanda da aralarında kalsiyum, folat (folik asidin doğal hali) ve lityumun da bulunduğu, anti depresan özellikler gösteren maddeleri de bünyesinde bolca barındırır. Aslına bakarsanız, semizotunun kuru ağırlığı dikkate alındığında, içeriğinin % 16'smdan fazlası antidepresan maddedir. Veritabanımda yaptığım çalışmada, semizotunun depresyon tedavisinde yararlı olan ve salatası yapılan diğer bitkilerden yalnızca bir tanesi olduğu açık bir şekilde ortaya çıktı. Bu nedenle "kedersizlik" adını verdiğim salatamı marul, kazayağı, semizotu, kuzu budu ve suteresi ile hazırlıyorum. Bunun üzerine birazda, anti depresan bir mineral olan lityumu bünyesinde bolca bulunduran kekik ilave ettiğim zaman tamam oluyor.

Biberiye (Rosmarinus officinalis):

BiberiyeBiberiye yağı aromaterapistlerin depresyon tedavisinde kullandıkları en önemli malzemelerden ya da masaj losyonuyla yapılan bir masajın zararı olacağmı hiç sanmıyorum. Biberiye yağı merkezi sinir sistemini uyaran sineol adlı bir bileşik içerir.

Aromaterapistlerin depresyon tedavisinde kullanılmasını önerdikleri diğer bitkisel yağlar ise; bergamot, fesleğen, papatya, adaçayı, yasemin, lavanta, portakal çiçeği yağı, muskat ve ylang-ylang yağlarıdır. Bu yağlan yalnızca haricen kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Ginko (Ginkgo biloba):

Ginkgo BilobaYapılan araştırmalarda, ginkonun depresyon hastalan üzerinde, özellikle de yaşlılıktan dolayı beyne kan gidişinin azaldığı vakalarda yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Avrupa bilim insanları yaptıkları bir çalışmada, beyne kan akışında sorun olan ve ilaç tedavisine cevap vermeyen, çok yaşlı insanlardan oluşan 40 kişilik bir araştırma grubu oluşturmuşlardı. Araştırmacılar deneklere günde üç kez 80 mg. ginko özütü veriyorlardı. Gruptakilerin depresyon sorunlan ve zihinsel yetilerinde büyük bir düzelme kaydedilmişti.

Avrupa'da yapılan araştırmalar, standardize edilmiş ginko özütünün hafıza kaybı ve dolaşım bozukluğu da dahil olmak üzere, yaşlılığa bağlı birçok hastalıkta kullanılabileceğini kanıtlamıştır.Standart bir ginko preparati, yani 50:l'lik bir özütü, 50 tane ginko yaprağından oluşur. Bu özütü sağlıklı gıda dükkanlarından temin edebilirsiniz. Eğer ginko kullanmaya karar verirseniz günde 60 ila 240 mg. arasında değişen miktarlarda alabilirsiniz fakat bu miktarların üzerine çıkmayın. Zira daha yüksek dozlar diyare, alınganlık ve huzursuzluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus):

Sibirya GinsengiLaboratuar hayvanları ile yapılan araştırmalar, Sibirya ginsenginin bir MAO inhibitörü gibi işlev gördüğünü göstermiştir. Bitki depresyon hastalarında rahatlatıcı etkiler göstermektedir. MAO inhibitörü etkisi gösteren diğer bitkiler arasında kimyon, kereviz, kişniş, dereotu, rezene ve muskatı sayabiliriz.SENDE YORUM YAP!

Whatsapp