Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözüm

Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözüm :

Adet dönemi akıntısını geri getiren bitkiler adet kolaylaştırıcı olarak bilinirler. Günümüzün ilaçlan keşfedilmeden çok önce, kadınlar adet kolaylaştırıcıları genellikle iki nedenden dolayı kullanırlardı. Bazılarının amacı gebelikten korunmaktı çünkü başka doğum kontrol ilacı bilinmiyordu. Bazıları ise adet düzensizliğine yönelik tedavi için kullanıyordu.

Gebelikten korunmak için artık adet kolaylaştırıcılara gerek duyulmuyor fakat adet düzensizliği tedavisinde hâlâ daha kullanılıyorlar. Farklı veri tabanlarımızda yüzlerce değilse de düzinelerce adet kolaylaştırıcı bitki ve bitki kimyasalı (fito-kimyasal) mevcut.

Eğer düzensiz adet görüyorsanız, kesin bir tanı koyması için doktorunuza görünmelisiniz. Standart tıbbi tedavi hormon tedavisidir fakat bu tedavi dikkat isteyen, son derece detaylı bir gözlem gerektiren ve birçok olayda başarılı sonuçların alınamadığı bir yöntemdir.

Tecrübelere göre adet kolaylaştırıcılar, genellikle adet dönemi akıntısını normal hale getiriyor ve hatırı sayılı bir duygusal yardım sağlıyor. Hormon tedavisine başlamadan önce, doktorunuza bu güvenli ve hafif bitkileri kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz. Bu bitkilerden birkaç tanesini aşağıda bulacaksınız.

HAYIT MEYVESİ (Chasteberry - Vitex Agnus Cactus)

Hayıt meyvesiYapılan küçük bir araştırmada, düzensiz adet gören 20 kadına her gün 40 damla Vitex özütünü verilmiş ve kadınlar altı ay süreyle gözlenmişlerdi. Araştırmayı 15 kadın tamamlamış ve bunlardan 10 tanesinin adet dönemi akıntısı normal düzenine dönmüştü.

Adet düzensizliği çoğu kez prolaktin hormonunun yüksek kan seviyelerine eşlik eder ve bu hormonun seviyesini düşüren ilaçlar genellikle adet döneminin düzene girmesini sağlar. Chasteberry de tıpkı bu ilaçlar gibi etki gösterir.

Normal doz bu ağacın meyvelerinden hazırlanan tentürden 20 m 'dır. Almanya'da bu bitkisel ilaçlar yaygın olarak kullanılmakta 11 doktorlar tararından sık sık tavsiye edilmektedir.

Almanya'daki en ünlü adet düzenleyici preparat, chasteberry meyvelerinden elde edilen ve içinde kırlangıç otu, siyah koho rüzgar çiçeği de (Pulsatill-vulgaris) bulunan bir tentürdür.

HAVUÇ

Havuç

Birçok Pensilvanya'lı Alman, adet kolayIaştırıcı ve gebelik önleyici olarak yabani havuç (Queen Anne's lace) tohumu kullanıyordu. Hintli araştırmacılar da, havuç tohumunun labaratuvar hayvanları üzerindeki anti-implantasyon etkisini göstermişlerdir.
DEREOTU (Anethum Graveolens)

Dere Otu

Dereotunun içerdiği apiole bileşiği, saygı duyduğum birçok herbalistin, hamile kadınlara bileşiminde bulunduğu ilaçları kullanmamalarını tavsiye ettikleri güçlü bir adet kolaylaştırıcıdır. (Hemen paniklemeyin. Dereotlu hıyar turşusu yemenin bir zararı olmaz). Eğer adet dönemi akıntısını hızlandırmak istiyorsanız, iki çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla hazırlayacağınız çayın büyük faydasını görürsünüz.

HATMİ ÇİÇEĞİ (Athaea Officinalis)

Hatmi çiceği

Bu bitkinin içeriğinin % 4'ünü, pancar, havuç, pazı, hindiba, yulaf, portakal ve civan perçemin de de bulunan ve adet kolaylaştırıcı ve fito-östrojen özellik gösteren betanı adlı bileşik oluşturur. Hatmi ile civan perçemini karıştırarak yapacağınız çayı denemelisiniz. Yeterli dozda betain içeren lezzetli bir sebze tabağı hazırlamak için de buharda pişireceğiniz havuç, pazı ve pancarı deneyin.


ZERDEÇAL (Curcuma Longa)

Zerdeçal

Gelenekçi Çin ve Hint doktorları, zerdeçalı adet düzensizliklerinin tedavisinde kullanırlar. Güvenli olduğuna dair kuşku duymak için en ufak bir neden yok fakat etkili olduğunu da doğrulayamayız. En azından denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Zerdeçalı toz haline getirerek kullanabileceğiniz gibi, çay gibi demleyerek de içebilirsiniz.

ADET DÜZENSİZLİĞİ İÇİN DİĞER ŞİFALI BİTKİLER

Adet düzensizlikleri için kullanılabilen diğer bitkiler de öyle bol ve yaygın ki, bunlardan bir kısmını listelemezsem, kendimi işimi tam olarak yapmamış gibi hissedeceğim.

Bu bitkiler den elinizde mevcut olan herhangi birkaç tanesinden birer tutamı karıştırıp üzerine kaynamış su ilave edin ve 15 dakika demlenmeye bırakın ve sonra için. Bu bitkiler arasında; kasıkotu, melekotu, Frenk kimyonu, kedi nanesi, kişniş, kimyon, Çin melekotu, rezene, krizantem, zencefil, kara ısırgan, zufa otu, ardıç, lavanta, melisa, yaban kerevizi, kadife çiçeği, mercanköşk, keklik otu, maydanoz, ya ban fesleğeni, biberiye, sedef otu, safran, solucan otu, tarhun, kekik, Frenk maydanozu, keklik üzümü, kazayağı, civan perçemi ve ylang ylang'ı sayabiliriz.

Bu arada, protein (proteolitik) parçalayıcı enzimler içeren meyve ve köklerin de folklorik adet kolaylaştırıcılar olduğunu belirtmeliyim. Bunların arasında incir, zencefil, papaya ve ananası sayabiliriz.

Yorumlar

 • Miz*** Kü***** *
  4 yıl önce
  Iyi aksamlar hocam ben nmal olarak her ay 16 sında adet guyum onda bir sun yok ama iki adetim arasinda sürekli kanamam oluy iki uc gunde bir akıntı gibi kanamam oluy nmal adet gunume bir hafta kala kesiliy bu durum için dokta gittim adetimin 3.gunu hmon testi ve ultrasondan baktı. Hersey nmal dedi kist falan yok dedi Qlairista diye bir dogum kontrol ilaci verdi ama ben kullanmak istemiyum bu arada 22 yasindayim teşekkür ederim..
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   detaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak , bu yüzden daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp