Fetal Distres

Fetal Distres :

Doğum esnasında fetüsün yetersiz oksijen alımı nedeniyle sahip olduğu fiziksel strestir. Her bir kasılma esnasında rahim daralır ve bundan dolayı plasentadan fa• tüse sağlanan oksijen miktarı azalır, Eğer göbek bağının zorlanması veya annenin kan kaybetmesi gibi problemlerle de karşılaşıyorsa, fetüse yetersiz miktarda oksijenin ulaştığı sonucuna vanlabilir. İzleme Fetal distresin herhangi bir belirtisinin saptanabilmesi amacıyla çeşitli izleme yöntemleri uygulanabilir.

Bebeğin kalp atışının yavaşlaması ya da normal değişkenlik göstermemesi ile ilgili bilgiler bir kardiyotokograf (bkz. Fetal kalp izleme) tarafından kayıt altına alınır, Fetüse sağlanan oksijen ıniktarının yetersizliğini gös teren asidoz (vücuttaki yüksek asidite), bebeğin kafa derisinden alınan bir kan numunesiyle tespit edilebilir. Amniyotik sıvı içerisindeki mekonyum (ilk dışkı) belirtileri de Fetal distresin işareti olabilir.

Doğum Fetal Distres bazı zamanlarda geçici bir vaka olarak ortaya çıkabilir, ancak eğer asidoz yoğunsa, rahatsız fetüsün sezaryen operasyonu, forseps doğum veya vakum ekstraksiyonu yöntemleriyle derhal dünyaya gelmesi sağlanmalıdır. Fetal kalp taraması Hamilelik veya doğum esnasında doğmamış bebeğin kalp atışlarını dinlemek Veli veya kaydetmek için bir cihazın kullanılmasıdır. Niçin Yapılır Fetal kalp, Fetal stetoskop veya dipler ultrason taramasıyla hamilelik esnasında rutin olarak kontrol edilir. Eğer testler, plasentanın normal işlevini göremediği veya bebeğin büyümesinin ya~ olduğu sonucunu gösteriyorsa ek tararcalar gerçekleştirilir.

Rahim kasılması ya da tekınelerne gibi diğer uyanlar, sağlıklı fetüsün kalp aşırı hızının artın ebe veya doğum uzmanı bu durumu Fetal kalp tarayıcısı ile saptayabilir. Doğum esnasında tarama, oksijen eksikliğinin Fetal kalp atış hızında görülen anormal itelere sebep olduğu Fetal distresin ortaya çıkartabilir. Nasıl Yapılır Fetal kalp taramasının en basit şekli özel bir Fetal stetoskobun kullanımıdır. Bunun daha gelişmiş bir elektronik versiyonu olan kardiyotokografı, rahim kasılmalarının ve kalp atışlarının sürekli kaydedilerek kağıt üzerine işlendiği bir yöntemdir. Kalp atışman hem ekstemal olarak anne karnına bantlanan ultrason çevirici vasıtasıyla, hem de doğum esnasında alternatif olmak üzere internal olarak vajina ve rahim boynundan geçirilerek bebeğin kafa derisine takılan bir elektrom sayesinde izlenebilir. Annenin rahmindeki kasılmalar annenin karnına bantlanan bir ekstemal basınç göstergesiyle veya vajina üzerinden Amniyotik sıvıya yerleştirilen bir internal plastik tüp vasıtasıyla ölçülür ve kayıt altına alınır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp