Peygamberlik Mühürü

Peygamberlik Mühürü :

"Peygamberlik Mührü" diye adlandırılan ve Rasûlullâh'ın peygamberliğine bir alâmet olarak kabul edilen bu işaret, iki omuzu arasında, keklik veya güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızı bir ben idi.

Küçüksiyah benler bir araya gelerek, üzerinde uzun kıllar bulunan kırmızı bir ben oluvermişti."1 Konuyla ilgili olarak Sahâbe'den Sâib b.Yezîd (r.a.) demiştir ki: "Teyzem beni Peygamber Aleyhis-Selâm'ın yanına götürmüştü de: "Ey Allah'ın Rasûlü! Bu çocuk benim kız kardeşimin oğludur, ayaklarından rahatsızdır" dedi.

Bunun üzerine Peygamber Aleyhis-Selâm başımı sığadı ve iyileşmem için bereket (şifâ) duası etti. Sonra abdest aldı. Abdest suyundan içtim. Daha sonra arkasında ayakta durdum, iki omuzu arasında gerdek çadırının koca düğmeleri (veya keklik yumurtası) gibi olan peygamberlik mührünü gördüm."2

Câbir b. Semüre (r.a.) de: "Ben, Peygamber Aleyhis-Selâm'ın iki omuzu arasında, deriden hafifçe dışarda, kırmızıya yakın, güvercin yumurtası kadar büyüklükte, peygamberlik mührünü gördüm" demiştir."3

Peygamberlik Mührünün Ameliyat Edilmek İstenmesi:
Ebû Rimse (r.a.) demiştir ki: "Müslüman olmak için, babamla birlikte Peygamber Aleyhis-Selâm'ın huzuruna geldik. Babam, Peygamber Aleyhis-Selâm'ın iki omuzu arasındaki peygamberlik mührünü görünce rastgele bir ur zannederek: "Müsâade ederseniz ben bunu tedavi ederim, zira ben tabip bir kimseyim" dedi. Hadîsin başka bir rivâvetinde ise:"Ey Allah'ın Rasûlü! Ben tabip bir kimseyim. Doğrusu babam da tabip bir kimsedir. Hulâsa biz, tabip bir aileyiz.

Allâh'ayemin ederim ki, insan vücudunda bulunan ne bir kan damarı ve ne de bir kemik, bizim için gizli değildir, hepsini biliriz. Sırtınızda bulunan şu rahatsızlığı bana göster! Eğer çıkıntılı bir yumru şeklinde ise, onu kesip yerinden çıkarır sonra tedavi ederim" dedi.

Bunun üzerine Peygamber Aleyhis-Selâm: "Gerçek tabip Allah'tır. Sen ise, eli uz (maharetli) bir kimsesin" buyurdu ve Ebû Rimse'nin teklifini reddetti."

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp