İncir

İNCİR (ficus caricae)

Dutgillerden olup Akdeniz kıyılarında yetişen, yaprakları geniş dilimli bir ağaç ve bu ağacın etli ve tatlı yemişine verilen isimdir.

* Kur'ân-ı Kerim'de yüce Rabbimiz: "Incir'e, Zeytin'e, Tûr-i Sina'ya ve şu emin beldeye (Mekke'ye) yemin ederim ki, gerçekten biz insanı en güzel bir şekilde yarattık" buyurmuştur. (Tin 1-4).

Özellikleri:
Incir'in en iyisi beyaz, olgun ve kabuksuz olanıdır. Yaşı, kurusundan daha iyidir. Besleyici bir gıda olup hazmı kolaydır. Bütün meyvelerden daha gıdalıdır.

* İncir, tabiatı yumuşatır, balgamın sebep olduğu susuzluğu giderir. Müzmin öksürük için gayet faydalıdır. İdrarı çoğaltır, gözeneklerdeki tıkanıklığı ve özellikle aç karına ceviz ve bademle yenirse besin yollarını açar.

* İncir; basur hastalığı ve mafsal ağrılarına karşı da faydalıdır."1

* Böbrek taşlarını ve mesaneyi temizler. Zehirlere karşı koruyucudur. Boğaz, göğüs ve gırtlak sertliğine karşı faydalıdır. Karaciğer ve dalağı yıkayıp temizler. Mideden balgam karışımını temizleyip atar. Vücuda taze gıda verir, ancak çok yenildiği zaman vücudun bitlenmesine yol açar. İncir'in kurutulmuşu da iyi bir gıda olup, sinirler için faydalıdır. İncir; ceviz ve badem ile çok güzel yenir. İncir'in etli kısmı daha gıdalıdır. Mizacı hararetli olan kimseleri susatır. Tuzlu balgamdan meydana gelen susuzluğu teskin eder.

* İncir'in ağır gıdalarla beraber yenilmesi iyi değildir. Beyaz dut, gıda yönünden incir'e yakındır, ancakincirden hem gıdası daha az ve hem de mide için iyi değildir."2

* Su veya süt içinde kaynatılıp içilirse, çiçek ve kızamık hastalıklarına karşı faydalıdır. İncir; soğuk ve sıcak havadan dolayı meydana gelen nezle için faydalı olduğu gibi, ağız ve dişeti yaraları için suyu gargara olarak ta kullanılır.

* İncir; hâmile ve emzikli kadınlar için gayet faydalı bir gıdadır. Kuru incir'in kış günlerinde ceviz ile birlikte yenilmesi soğuğa karşı vücutta mukavemet sağlar.

* Bağırsaklarında ilti hap olanlar inciri çok yememelidir. İncir, ciğerleri takviye eder, iç organlardaki tıkanıklıkları açar. İdrarını yapamayanlar için dahi faydalıdır.

* İncir, zayıf böbreklere, kalp çarpıntısına, boğaz sertliğine ve göğüs ağrılarına gayet iyidir. Ceviz ile birlikte yenildiği zaman zehirlenmeye karşı faydalıdır. Badem ve fıstık ile yenildiğinde zayıf vücutlar için gayet iyi gelir. İspir tohumu ile birlikte kullanıldığı zaman ise ishal yapar.

* İncir; kulunç, mafsal, nikris ağrıları ve felç hastalıklarına karşı faydalıdır. İncir'in külü zeytinyağı ile karıştırılıp yara üzerine sürülürse faydalıdır, dişleri beyazlaştırır, diş etleri için de iyi gelir. İncir, yumuşatıcı bir özelliğe sahibdir."3

* Her kim kalbinin rahat çalışmasını isterse, incir yemeye devam etsin."4

Kaynaklar:
[1]- Bağdadi s. 79-80 [2]- i. Kayyim s. 342-43. [3]- el-Edviyyes. 109-110. [4]-Nihâye 1/152; incir ile ilgili hadis için bak. C Sağır 2/80: F. Kadir 5/43: K Ummal 10/28307, 28280; E. Nuaym vr. 82a; i. Sünni vr. 39a: el-Edviyye s. 16; Süyûtî et-Tıbbü'n-Nebevi vr. 15b

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp