Yabani Keçiboynuzu

YABANİ KEÇİBOYNUZU (Gleditsia triancanthos)

Diğer Adları : Yalancı keçiboynuzu

İngilizce Adı : Common Honeylocust


Fabaceae familyasına ait bir bitkidir.15-25 metre uzunluğunda olup bileşik yaprakları tek katlı veya çift katlı olabilir. 2-3 cm boyundaki yaprakçıkların 10-20 çifti bir arada yaprağı veya ikincik bileşik yaprağı oluşturur.

Yaprakçıklar parlak açık yeşil renkte olup, sonbaharda koyu sarıya dönerler. Bileşik yaprağın dibinde kalın iri bir veya daha çok diken olur.

Dalları uzundur ve üzerlerinde yassı, sade ve genelde üç çatallı kırmızımsı kahverengi kalın sivri dikenler bulunur.Limoni renkte çiçekleri vardır.

Olgunlaştıklarında kızıl-kahveregi olan meyveler bakla biçiminde olup, 30-40 cm boyunda ve 2-4 cm genişliğine kadar ulaşabilirler.

Meyve dönemi Ağustos ve Eylül'dür.Meyvelerde mercimek şeklinde çok sayıda tohum bulunur.Trakya ve Kuzey Amerika yayılışlıdır.


KULLANIMI
Kullanım Alanları : Peyzaj,gıda ve ialç sektöründe kullanılır.Çiçek ve meyvesinden faydalanılır.Meyveleri hayvan yemi olarak kullanılır.Çiçekleri kokulu ve nektar bakımından zengin olduğu için balcılıkta tercih edilir. Meyveleri ise bir tür içki hazırlanmasında kullanılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp