Salatalık

SALATALIK AÇIKLAMA 1

Kabakgillerden bir bitkidir. Meyveleri çiğde yenen, salatası yapılan, gevrek, sulu ve serinletici özelliği bulunan bir sebzedir. A ve C vitamini bakımından zengindir.

Faydaları: İdrar söktürür. Vücudu dinç tutar. Susuzluğu keser. Kandaki şeker oranını düşürür. Kam temizler, ter bezlerinin düşenli çalışmasını sağlar. El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir. Cilde tazelik verir.Kolesterolün düşmesini sağlayan salatalığın,kalp damar hastalıklarıyla mücadelede çok önemli bir rol oynadığı tesbit edildi.Salatalık ayrıca, ter bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da yardımcı oluyor


SALATALIK AÇIKLAMA 2

Müshil
İdrar söktürücü
Salatalık vücuttan su atma yeteneği onu kalp ve böbrek problemleri olanlar için önemli kılmaktadır. Ayrıca böbrek ve mesane taşları gibi ürik asit birikintilerinin eritilmesine de yardımcı olur. Salatalık salatası kronik kabızlık için iyidir, salatalık özsuyu bağırsaklar, akciğerler, böbrekler ve deri üzerinde faydalı etkilere sahiptir.
Deri problemleri ve kozmetik amaçlar için deriyi özsu ile ovun. Onu iltihaplanmalar, yatak yaraları ve yanıklara da uygulayın.

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli: "En etkili Salatalıklar, kendilerini renklerinin sararması ile belli eden, tam olarak olgunlaymış Olanlardır"


SALATALIK AÇIKLAMA 3

Etkileri

* Müshil

* Salatalık vücuttan su atma yeteneği onu kalp ve böbrek problemleri olanlar için önemli kılmaktadır.

* Ayrıca böbrek ve mesane taşları gibi ürik asit birikintilerinin eritilmesine de yardımcı olur.

* Hıyar salatası kronik kabızlık için iyidir, hıyar özsuyu bağırsaklar. akciğerler, böbrekler ve deri üzerinde faydalı etkilere sahiptir.

* Deri problemleri ve kozmetik amaçlar için deriyi özsu ile ovun. Onu iltihaplanmalar, yatak yaralan ve yanıklara da uygulayın.

Hazırlanışı ve Kullanma şekli

"En etkili salatalıklar, kendilerini renklerinin sararması ile belli eden, tam olarak olgunlaşmış olanlardır."

* özsu olarak, tadını iyileştirmek için elma, kereviz veya havuç özsuyu ile karıştırın. Gerektikçe alın.


SALATALIK AÇIKLAMA 4

Her türlü cilde iyi gelmektedir. Özellikle lekeli ve kaşıntılı ciltlere yararlıdır. Cildi nemlendirir. Yağlı ciltler için haşlanmış salatalığın suyu bir süre sabah akşam yüze losyon olarak sürülür. Ciltteki kırışıklıklar için de salatalık halkalar şeklinde doğranır ve kırışıklık olan bölgelerin üzerine konur. Yaklaşık ıs dakika kadar bekletilir. İyi bir netice almak için bu uygulama bir süre devam etmelidir. Salatalık çiğken cildi nemlendirir ve yumuşatır. Kaynatma yöntemi ile cildi temizler.

Yıpranmış eller içinse: salatalık suyu biraz gliserin ve limon suyu ile karıştırılarak yıpranmış ellere sürülür.


SALATALIK AÇIKLAMA 5

Uçucu yağlar, B vitaminIeri, C vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, tanen, şeker, reçine ve glikozit (angosit) içerir.
İştah açıcıdır.
Kandaki şekeri düşürür.
Kanı temizler. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasında faydalıdır.
Yorgunluğu giderir.
İdrar sökti.irücü etkisi vardır.
Gaz sökti.irücü etkisi vardır.
Balgam söktürücü etkisi vardır.
Sütü artırıcı etkisi vardır.
Adet düzenleyici etkisi vardır.
Ter bezlerinin düzenli çalışmasında etkisi vardır.
Romatizma ve eklem ağrılarma faydalıdır.
Sinirleri yauştırıcı etki gösterir.
Mide yanmasına faydalıdır.
Sarılığa faydalıdır.
Salatalık kandaki şeker miktarını ayarlar.

Kullanılışı 1: Diyete faydalıdır: Salatalık diyet yapanların en büyük yardımcısıdır. Kalbi güçlendirir Salatalık kolesıerolü düşürür. Salatalık soyulmadan yenirse daha faydalıdır. Çünkü kalbi kuvvetlendiren madde, kabuğunun altında bulunuyor.

Kullanılışı 2: Hıyar tohumları aç karına yendiği zaman kurt düşürücü etki gösterir. Tohumları parazit düşürücü olarak kullanılır.

Kullanılışı 3: Meyveleri yenir.

Kullanılışı 4: Çiçekleri, meyveleri ve dalları kaynatılır çayı yapılır günde 2-3 bardak içilebilir.

Kullanılışı 5: Cildi güzelleştirir. Salatalık suyu, yatmadan önce elJere ve yüze sürülürse, cildi kınşıklıklardan koruyarak güzeJleştirir. 10 dakika sonra tamamen yıkamalıdır.
Cilde tazelik ve zindelik verir.
Cildi yumuşatıcı etki gösterir.
Boyundaki, eldeki ve yüzdeki kırışıklar için iyidir.

Kullanılışı 6: Salatalık Maskesi 3-5 dilim salatalık mikserde ezilir. Ezilen salatalık püresi, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı susam yağı ve 1 yumurta sarısı mikserde karıştırılır. Yüze ve boyna sürülür. Yarım saat, 45 dakika sonra temizlenir.


SALATALIK AÇIKLAMA 6

Hayatımızdaki Yeri:
Domatesle birlikte, özellikle yaz aylarında en çok tükettiğimiz sebzelerden biridir. Söğüş, salata ve turşu olarak tükettiğimiz bu harika sebze, evimizden eksik olmaz. Salatalığın iyisi kısa, parlak ve kalem gibi dümdüz olanıdır. Ne kadar büyürse o kadar yumuşar, tatsızlaşır. Pütürlü salatalık iyi değildir. Sapı ve rengi yeşil olmalıdır. Salatalığın taze olup olmadığını anlamak için sapına bakılır. Sap yeşilse, salatalık tazedir. Salatalığın turşusu da çok nefis olur ve en çok tüketilen turşu çeşididir. Turşu söz konusu olunca da, akla Çubuk Turşusu gelir.

Yararları :

a) Kanı temizler.

b) Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak, idrar söktürür. Bu yolla, vücuttaki üre asidinin dışarı atılmasını sağlar.

c) Et yemeklerinin verdiği susuzluğu keser.

d) Salatalığın iç ısısı, dış ısısından 15-20 derece düşük olduğundan, sıcak havalarda çok iyi bir serinleticidir.

e) Cildin taze ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Pek çok yüz kreminde, salatalık özü vardır.

f) Kabızlığı önler.

Kimlere Yaramaz: Fazla yenirse, ishal yapma ihtimali yükselir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp