Karga Ayağı

Karga Ayağı :

PLANTAGO CORONOPUS

Dahilen: İshal kesici, dizanteride, göğüs yumuşatıcı, bronşitte, balgam ve idrar çıkartıcı, şiddetli balgamlı öksürükte, nezle, nefes darlığı (astım) mesane rahatsızlıkları, mide, bağırsak nezlesinde, fistülde, basur ve akciğer kanamalarını keser, ciğer ve mide kanallarını açar, tüm nefes yolları hastalıklarında, mukoza iltihaplarını giderici, boğmaca ve akciğer astımında, antitoksin, kan temizleyici, ciğer ve mideyi temizlemede birebirdir, ülserde ve gastritte faydalıdır. Böbrek ve safra kesesi taşlarının oluşumunu engeller. Guatrda, kötü karakterli gudde hastalıklarında, hararetten olan ishali keser. İç uzuvlardaki ülserlerde (çıbanlarda) faydalıdır. Karaciğer şişliğini tedavi eder, karaciğeri güçlendirir. Ciğerleri ve böbrekleri zayıf olan, kanı az veya kötü olan sarı benizli, zayıf ve öksürüklü insanlarda, gelişemeyen zayıf çocuklarda, siyatikte, aksırmalarda, idrarını tutamayanlarda faydalıdır.

Kullanılışı: 1bardak kaynar suya, 10-20 gr ufalanmış kuru yaprak konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir. Veya 1 bardak suya, 10-20 gr parçalanmış taze yaprak konur, 10 dk kaynatılır, 10 dk demlendirilir, günde 2-3 bardak içilir. Veya taze bitki sıkılır, suyu içilir (bardak - bardak). Sinir otu tümüyle faydalıdır. Sapı, yaprağı, kökü ve tohumu kullanılır. Zararsız bir bitkidir. Ciğer ve bronş astımı olanlar, sinirotu ve kekiği aynı miktarda haşlayıp içmelidir. Sinirli yaprak otu 1 ay devamlı içildiğinde veremi tedavi eder. Bağırsak iltihabında, taze yapraklar sıkılır, elde edilen su içilir. Bağırsak iltihaplarında çok faydalıdır. Hararetten olan ishali de keser. Taze yaprağın sıkılması ile elde edilen su basur ve akciğer kanamalarını keser, ateşi düşürür. İdrar yolları ve tenasül uzvundaki yaralarda, böbrek cerahatlenmesi böbrek çıbanında 1 bardak kaynar suya, 10-20 gr ufalanmış yaprak veya 10 gr tohum konur, 10 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, Veya 1 bardak suya, ince kıyılmış kökten 10 gr konur,10 dk hafif ateşte kaynatılır. Günde 2-3 bardak içilir. Tohumlar toz haline getirilir, bal ile macun yapılıp yenilirse bağırsak iltihaplarını giderir, basur ve akciğer kanamalarını keser. Taş teşekkülünü önleyici sinir otu tohumu toz haline getirilir, günde 8 gr içilir. Mide gazında 1 çay bardağı suya, 1 tatlı kaşığı tohum konur, 1 gece bekletilir, bu sudan her sabah 1 kaşık içilir. 5-10 gün devam edilir. Kök ve yapraklar kaynatılarak içilirse diş etlerini kuvvetlendirir, diş ağrılarını keser. Bronşit, ciğer ve bronş astımında çok faydalı bir terkip 1 bardak suya, 1 dilim limon kabuğu soyulmuş, 1 çay kaşığı şeker konur. 4-5 taşım kaynatılır. Bu suya, sinir otu haşlaması ilave edilip içilir. Astım ve bronşitte; sığır kuyruğu, hatmi çiçeği, kekik, ebegümeci, sinir otu, civanperçemi, ayrık kökü, ısırgan otu, maydanoz, kedi nanesi, lavanta çiçeği, kedi otu kökü, nane, deve tabanı yaprağı ve çiçeği, adaçayı. raziyane, kafuru otu, melek otu kökü, nergis çiçeği, saparna kökü, süsen kökü; bu otlardan eşit miktarda alınır, karıştırılır, bu karışımdan 2 su bardağı dolusu 6litre suda 5 litre su kalıncaya kadar kaynatılır, süzülüp bir kaba doldurulur. Dolapta muhafaza edilir, günde iki defa sabah aç karna gece yatarken birer su bardağı içilir. Pekmezle tatlandırılabilir (denenmiştir). Kesin faydalıdır.

Haricen: Yaprağı yara iyi edici ve çıban açıcı olarak basurda, fistülde ve ağızdaki yaralarda kullanılır. Taze yapraklar yara ve çıbanların üzerine konur. Ağız ağrısında, yarasında, şişliğinde, sinir otu mercimek, hünnap beraberce kaynatılır, dut şurubu ile karıştırılır, gargara yapılır. Kötü karakterli şiş ve şişliklerde taze yaprak ezilir, lapa halinde konulur. Guatrda ve kötü karakterli gudde hastalıklarında da aynı şekilde kullanılır. Ergenlik, yara, ezik, bere ve nasırlarda, ezilmiş yapraklar lapa şeklinde kullanılır, yaralardaki cerahati temizler. Yorgunluktan meydana gelen ayak ağrı ve şişmelerinde taze yapraklar ayak tabanına konularak kullanılır. Göz yaşarmasında haşlaması ile gözlere banyo yapılır. Yaprağı çiğnenirse sıcaktan olan diş ağrısını geçirir. Ağız ağrılarında (aft) da faydalıdır. Diş ağrısında sinir otu yaprakları ince kıyılır, lüzumunda ağrıyan çürük dişlerin içine pamukla bir miktar konulur. Sıkılan suyu ile ağız çalkalanırsa ağızdaki yaraları tedavi eder.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp