Hıltan

HILTAN AÇIKLAMA 1

(Ammi Visnaga)

Diğer Adı: Kılır, Diş otu, Kordon otu, Mısıranasonu.

Özellikleri: 50-90 cm boyunda, Temmuz-Eylül ayları arasında beyaz çiçekler açan bir otsu bitkidir. Meyve esmer kırmızıdır.

Yetiştiği Yerler: Asya, Avrupa ve Afrika'ya yayılmış bir çok türden birkaç tanesi de ülkemizde yetişmektedir. En çok yetiştiği ülke Mısır'dır.

Kullanılışı: ACI lezzeti ve keskin bir kokuşu olan meyveleri kurutulduktan sonra suyla kaynatılıp içilir. Meyve sapları Ortadoğu'da kürdan olarak tüketilir.

İçeriği: Reçine, sabit ve uçucu yağ, visnadin, kellin gibi maddeler taşımaktadır.

Bölgesi: Ormanlık Alan, Yol Kenarları, Tarla Kenarları

Yetiştiği Aylar: Nisan Mayıs

Tıbbi Etkisi: Damar genişletici ve spazm çözücü etkileri vardır. Bu etkilerin kellin ve visnadin maddelerinden ileri geldiği düşünülmektedir. Spazm çözücü olmasıyla idrar söktürücü ve dolayısıyla boşaltım sistemindeki düşmeye müsait taşları düşürücü olarak rol oynayabilir. Dişotu bu amaçla asırlardan beri Ortadoğu ülkelerinde kullanılmaktadır. Eski Mısır'a ait Eber papirüslerinde dişotunun bu yörede sık görülen böbrek taşlarını düşürücü etkisinden bahsedilmektedir. 1946'da Mısırlı Eczacı Anrep tesadüfen bitkinin ününü duymuş ve üzerine araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalara göre de dişotunun spazm çözücü etkisinin idrar yollarından daha fazla bronşlara olduğunun anlaşılmasıyla astımda faydalanılmaya başlanmıştır. Spazm çözücü etkide başlıca sorumlu Kellin maddesidir. Zehirli olmaması, yan etki görülmeyişi ve etkisinin uzun sürmesiyle dişotu astımda nöbetler arasında, nöbet gelişini engellemek amacıyla kullanılabilecek iyi bir ilaçtır. Ancak acilen tedavi gerektiren astım nöbetlerinde dişotu uygun değildir. Damar genişletici etki ise, bilhassa kalbi besleyen koroner damarlarda kendini göstermekte ve visnadin sayesinde olmaktadır. Böylece kalp kaslarının kanlanması dolayısıyla beslenmesi artar. Angina denilen kalbin yeterli O2 alamamasından kaynaklanan ağrı ataklarını önlemek için kullanılabilir. Fakat başlamış ağrıları durdurmak için nitrat içeren çok daha kısa sürede etkiyebilen ilaçlar kullanılmalıdır. Dişotunun enfarktüs sonrası tedavide de destekleyici olarak verilebileceği bildirilmiştir. 100 gr. dişotu meyvesi, 1 lt. suda kaynatılarak günde 2 bardak içilir.


HILTAN AÇIKLAMA 2

YAN TESİRİ:
Normal ölçülerde çok kullanılmamalıdır. Mide bulantısı ve baş dönmesi yapabilir.

TELAFİSİ: Nane kaynatıp içmek mide bulantısına iyi gelir.

ŞİFASI

1) Kramp çözücü: Hıltan tohumu balla macun yapılıp yenir.

2) İdrar sökücü: Hıltan tohumu papatya gibi bitkilerle kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

3) Spazm çözücü: Hıltan tohumu balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Tohumundaki kellin maddesi spazm çözücüdür.

4) Kan dolaşımı: Hıltan tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.

5) Böbrek kumları: Hıltan tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak içitir.

6) Vücuda kuvvet verir: Hıltan tohumu incir, ceviz, keçiboynuzu öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse vücuda kuvvet verir.

7) Diş kürdanı: Hıltan bitkisinin sapları, diş fırçası ve diş kürdanı yapılmaktadır.

8) Gaz söktürücü: Öğütülmüş hıltan tohumu 1'er çay /tatlı kaşığı yenir.

9) Kalp damar genişletici: Öğütülmüş hıltan tohumu günde 3 kere aç karına 1'ertatlı kaşığı yenir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp