Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir, Tuvalet eğitimine hazırlık evresi: Çocuğun tuvalet eğitimini almaya hazır olup olmadığına dair aile ve çocukla gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tuvalet eğitimine başlanır.

Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir


Aileden, daha önce çocuğa tuvalet eğitimi verilmeye çalışılıp çalışılmadığına dair bilgi alınır. Eğer verildiyse neler yapıldı, çocuk nasıl bir gelişim gösterdi, hangi aşamada bırakıldığı sorulur. Yapılacak olan programda, yukarıdaki bilgiler önemli bir yer tutar.
GÜNDÜZ EĞİTİMİ:
Çocuğun bezi gündüz çıkarıldıktan sonra çizelgede (gerekliyse saatini de not alarak) ne sıklıkla idrar ve dışkısını yaptığı işaretlenir. Annenin çocuğu tuvalete götürme sıklığı çocuğun metabolizması ile de yakından ilişkilidir.

ÖDÜL: Çocuk tuvalete idrar ya da dışkısını yaptığı her seferinde mutlaka ödüllendirilmelidir (sözel, ya da küçük bir hediye) en iyi ödül sözel ödüldür. “aferin, seni çok seviyorum” gibi kelimeler...
Altına kaçırdığı zamanlarda anne kesinlikle çocuğuna kızmamalı ve de hiç tepki göstermeden nötr bir tavır almalıdır.

Gündüz bezi çıkarılan çocuğun tuvalet eğitimini en kısa zamanda öğrenebilmesi için en önemli gerekliliklerden birisi çocuğun hangi koşulda olursa olsun tekrar altının bezlenmemsidir. Bazı anneler çocuklarının altını evde açmalarına rağmen dışarı çıkarken, bir komşuya gidecekleri zaman bezlerler. Bu çocuklar tuvalet eğitimlerini diğer çocuklara (hiç bezlenmeyenler) oranla daha geç kazanacakları kesindir. Bu nedenle eğer mümkünse eğitimin başladığı ilk günlüerde mümkün olduğu kadar çocuğun dışarı çıkarılmaması konusunda aile bilgilendirilmelidir.

Gece de altını bezlememe durumu çocuktan çocuğa değişir. Gündüz tuvalet eğitiminin yaklaşık %80 kazandıktan sonra gece eğitimine başlanması uygundur.

GECE EĞİTİMİ:

Gündüz eğitimini kazanan çocuk artık gece de eğitime hazırdır demektir. Gece yatmadan önceki son bir saat çocuğa herhangi bir sıvı verilmemesine dikkat edilir. Çocuk her iki saatte bir ya da 2 saatte bir kaldırılarak tuvalete götürülür. Anne, çocuğu tuvalete götürürken, “uyanmasın, uykusu bölünmesin” gibi endişeler geliştirmemesi ve çocuğun kas kontrolünü kazanabilmesi için uyanmasının ve bilinçli olarak tuvalete götürülmesinin önemi konusunda bilgilendirilmelidir.

İlk günlerde iki ya da üçsaatte bir uyandırılan çocuğun gece yaklaşık hangi zaman aralıklarında tuvalet ihitiyacı olduğu anlaşıldıktan sonra uyandırma ve tuvalete götürme zamanında da gerekli değişiklikler yapılır.

Annelerin en büyük endişelerinden birisi çocuğunun gece altına yapması ve her gece yatağın kirlenmesidir. Böyle bir durumda anneye çocuğun yatağına bir naylon ya da luşamba serilmesi önerilebilir.
Çocuğun tuvalet eğitimini tamamıyle kazanıncaya kadar zaman zaman gece ve gündüz altına kaçırabileceği, bu durumlara hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda mutlaka bilgi verilmelidir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp