Doyarak Zayıflama Kuralları

Doyarak Zayıflama Kuralları

• Yemeklerimizi üç öğünde, dengeli olarak yemeliyiz. Bu şekilde kan şekerini belirli seviyelerde tutabiliriz. Kan şekerini aşırı yükselten gıdalar, ilk başta tokluk hissi verirlerse de, bir süre sonra şekerin normalin altına düşmesine sebep olurlar (hipoglisemi).

Hipoglisemide, acıkma hissi, mide kazınması, baş dönmesi, el ve ayaklarda titreme, çarpıntı, görme bozukluğu ve bulantı gibi şikâyetler ortaya çıkar. Bunla da tekrar yemeye sarılma, tekrar kan şekerinin yükselmesi ve yağ depolanması ile sonuçlanır. Sonra tekrar hipoglisemi ortaya çıkar, yani kısır bir döngü oluşur.

• Öğünlerimizde almamız gereken temel gıdaları, dengeli seçmeliyiz. Özellikle şeker ağırlıklı veya şekere dönüşen karbonhidrat ve nişastası yoğun gıdalarla beslenirsek şişmanlık kaçınılmaz olur.
• Gün içinde, sebze ve meyve türlerini muhakkak yemeliyiz. Bu şekilde vücudumuzun, vitamin, mineral ve lif ihtiyacını karşılamış oluruz. Bağırsaklarımız tembelleşmez ve vücudumuzun su ihtiyacı karşılanır. Meyveleri, yemekten yarım saat önce veya iki saat sonra yememiz daha doğrudur.
• Öğün atlamamalı, aç kalmamalıyız. Açlık metabolizma hızımızı en alt seviyeye indirerek enerji harcamamızı engeller. Bu durumda, az yesek bile, yağa dönüşüm ve dolayısıyla kilo almak kolaylaşır.
• Egzersizi ihmal etmemeliyiz. Egzersiz sadece vücudumuzun düzenli çalışmasını ve stresimizin azalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda metabolizma hızımızı da artırır.
• Kahvaltıyı muhakkak yapmalı, güne enerji dolu başlamalıyız.
• Alkol ve sigara gibi metabolizmamızı ve sağlığımızı olumsuz etkileyen alışkanlıklardan kendimizi kurtarmalıyız.
• Yağlara dikkat etmeliyiz. Olabildiğince az ve sıvı yağı tercih etmeliyiz.

Sınırlı miktarda tereyağı, organizmamız için elzemdir. Bu kitabın değişik yerlerinde sağlığımıza zararlarından bahsettiğimiz margarinden de uzak durmalıyız. Yağlara dikkat etmeliyiz. Olabildiğince az ve sıvı yağı tercih etmeliyiz. Özetle, sağlığımızı ve formumuzu korumak için, protein, yağ ve karbonhidratlar bakımından dengeli ve doğru beslenmeliyiz. Demek ki yediklerimizi dikkat ederek seçer, aç kalmadan doyarak yersek, hem sağlıklı hem de zayıf kalabiliriz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp