Besmele ve şükür

Besmele ve şükür :

Alemleri yaratan ALLAH (c.c.) insanı eşrefi mahluk olarak yaratmıştır. A1emde ne varsa hepsini insan için yaratmıştır. Su, hava, güneş, balıklar, kuşlar, hayvanlar, bitkiler her şey insan içindir. Canlılar iç güdüleriyle (ALLAH (c.c.)'ın onlara verdiği ilham) bazı olayları, işleri yaparlar. Bal arısı: İç güdüsüyle en iyi şekilde balı yapar. Başka bir iş yapamaz. İnek: Yediği otları, yemleri en güzel şekilde süte dönüştürür, inek hiçbir zaman yediği otlardan bal yapamaz. İpek böceği: ALLAH (c.c.)'ın verdiği ilhamla iç güdüsüyle, dut yaprağını Dünyanın hiçbir labaratuvarında, fabrikasında yapılamayan ipek haline dönüştürür. Kimin için? İnsan için. İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, düşünmesidir. İnsan bu özelliği ile yapacağı işleri öğrenir, geliştirir, icad eder.

ALLAH (c.c.)'ın yarattığı bazı hayvanlar insan aklı, incelemesi sonucu, denizaltına, uçağa dönüşmüştür. Kazıcı kepçeler insanın kolunun makinalaşmış halidir. Şu anda bizi aydınlatan elektrik, hayatımızı kolaylaştıran, arabalar, bilgisayar ve tüm cihazlar ALLAH (c.c.)'ın insanlara verdiği akıl nimeti sayesindedir. Bu akıl nimeti için ALLAH (c.c.)'a binlerce şükür etsek azdır. Mülk ALLAH (c.c.)'ındır. Dünya bir uğrak yeridir, bir misafirhanedir. Misafirliğe gidilen yerde, mal sahibinden izin almadan bir şey alınmaz, hatta bakılmaz bile. Mal sahibinin, hizmetelisi, mal sahibinin izni olmadan bir şey vermez. Dünya'da mülk sahibi ALLAH (c.c.)'dır. Her hayırlı işe "Bismillahirrahmanirrahim" diyerek başlarız. Hayırlı, faydalı işleri yapabilmek, bedenimizin çalışması için yemek yeriz. Yemek yemeye başlarken de asıl mal sahibinden ALLAH (c.c.) müsaade almak için besmele çekeriz.

Yemekten sonra verdiği nimetlerin şükrü olarak ALLAH (c.c.)'a yemekten sonra bir nevi şükran borcu olarak hamd (dua) ederiz. Batılı filmleri izlediğimizde onlar da yemeğe başlamadan önce dua ederler "Amen" deyip yemeğe başlardlar. Biz de bir müslüman olarak; Helal kazanca helal tokmaya besmele ve yemek sonrası ham d için dua etmeye özen göstermeliyiz. Düşünün. arabanın mazotuna su katılsa. araba arızalanıyor çalışmıyor. Bizim yakıtımızda yediklerimizdir. Yediklerimiz bozuk olursa çeşitli hastalıklara sebep olur. Yediklerimiz helal olmazsa alınteri ile alınmazsa. bize maddi manevi yönden zarar verir .Museviller domuz eti haram olduğu için. et ürünlerine çok özen gösterirler. Bizde yediklerimize dikkat etmeliyiz. Binlerce helal gıdalar varken. bir avuç haram gıdalara rağbet etmemeliyiz. ALLAH (c.c.)'ın verdiği nimetlere hamd olsun . Şükürler olsun.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp