Asya Kökenliler

Asya Kökenliler :

Eğer Asya Kökenliyseniz ve alkollü bir içecek içtiyseniz, kalp atışınızın aniden artması, ateşinizin çıkması ve yüzünüzün kıpkırmızı olmuş olma ihtimali %50'dir. Eğer Asyalı değilseniz ama Asya kökenli kişilerin gittiği bir bara gidiyorsanız, bu tepkiyi görmüş olabilirsiniz. Buna "Asyalı kızarması" veya daha resmi bir tabirle, alkole bağlı yüz kızarma refleksi denir. Asya kökenli kişilerin hemen hemen yarısında görülür ama diğer toplulukların çoğunda da yaygın olarak görülmekte dir. Peki ama nasıl?

Alkol aldığınızda vücut alkollü zehirden arındırdıktan sonra kalorileri de ayırır. İşlemin çoğu karaciğerde olsada, bu pek çok enzimi ve organı içeren karmaşık bir süreçtir. İlk önce alkol de hidrojeneaz adı verilen enzimler alkolü asedaldehit adı verilen başka bir kimyasala dönüştürür; adı asetaldehit dehidrojenez olan başka bir enzim asedaldehiti asetata dönüştürür. Üçüncü bir enzim de bunu yağa, karbondiyokside ve suya dönüştürür. (Alkolden sentezleme ile elde edilen kaloriler genellikle yağ olarak depolanır, yani bira göbeğinin nedeni gerçekten biradır).

Çok sayıda Asyalıda, (ALDHZ*2 olarak bilinen) alkolün ilk yan ürünü olan asetaldehiti asetata dönüştürmeye yarayan asetaldahit dehidrojenazin yeteri kadar güçlü olamamasına neden olun genetik bir varyasyon bulunur. Asetaldehit alkolden otuz kat daha zehirlidir ve en azı bile tatsız reaksiyonlara neden olabilir. Tabii ki yaptıkları sadece bununla kalmaz. ALDH2*2 var- asyona sahip kişiler bir kadeh içse bile, asetaldehit oranı artarak sanki sarhoşmuş gibi gözükmelerine neden olur, yüzleri, göğüsleri ve boyunları kızarır, baş dönmesi ve mide bulantası baş gösterir ve ertesi sabah feci bir içki sersemliği ile uyanır, Tabii ki bunca sıkıntının bir faydası da var; ALDHZ:2 olan kişiler alkolizme karşı çok dirençlidir. Yani ne kadar içseler fayda etmez!

ALDH2-:2 görülen kişilerin alkolizme olan direnci o kadar fazladır ki, doktorlar çoğu zaman alkoliklere disulfiram adı verilen ve ALDH2>'<2 etkisi yaratan bir ilaç tedavisi önerirler. Disulfiram (Antabus) vücudun kendi asetaldehit dehidrojenaz enzimi ile karışır, yani bu ilacı alırken içki içen birinde sadece Asyalı kızarıklığına benzeyen ve atlatması çok sıkıcı olan bir tepki meydana gelir.

Peki neden ALDH2-:2 varyasyonu Asyalılarda bu kadar yaygınken Avrupalılarda hiç görülmez? Tek nedeni temiz sudur. insanlar şehir ve kasabalara yerleşmeye başladıklarında, günümüz şehirlerinin baş sorunu olan ve modern boru tesisatı imkanından bile yoksun çevre temizliği ve atık idaresi sorunu ile ilk defa karşılaştılar. Bu da temiz su bulmayı hayli zorlaştırdı ve bazı teorilere göre farklı medeniyetler, bu soruna farklı çözümler buldular. Avrupa'da fermantasyon metodu kullanıldı ve bunun sonucunda oluşan alkol çoğu zaman olduğu gibi suyla karışsa bile, mikropları öldürdü. Dünyanın öteki ucunda insanlar sularını kaynatarak ve çay yaparak saf hale getirdi. Bunun sonucunda da Avrupalılarda alkol almak, yakmak ve zehirini arındırmak konusunda büyük evrimsel bir baskı oluştu, ama

Asyalılarda bu baskı o kadar fazla değildi.

Bu arada, zevk almak için özel bir genetik mutasyon gerek tiren tek içecek alkol değildir. Eğer bu satırları okurken sütlü kahvenizi yudumluyor veya dondurmanızı yalıyorsanız, siz bir mutantsınız. Dünya üzerindeki erişkinleriri çoğu rahatsızlık verici bir sindirim reaksiyonu yaşamadan süt içememekte veya sütlü şeyler yiyememektedir. Anne sütünden kesildikten sonra vücutları, sütün şeker bileşeni olan laktozu sindiren enzimi üretmeyi bırakır. Ama eğer, laktoz intoleransı olarak bilinen, şişme, kramp ve ishal gibi şikayetleriniz olmadan süt içebiliyorsanız, şanslı bir mutantsınız. Büyük ihtimalle atalarınız hayvan sütü içen çiftçilerdi, çünkü evrimin bir ayağında, laktaz adı verilen ve laktozu işleyen enzimin insanlar arasında üretilmeye devam etmesini sağlayan bir mutasyon ortaya çıkmış ve bu mutasyon sizin genomu bulana kadar çiftçi nesiller arasında yayılmıştır.

Yorumlar

 • öz*** Gun**
  5 yıl önce
  alkol alındığında yüz kızarmasını önleyen bir çözüm önerebilir misiniz?
  • Şifalı Bitkilerim
   5 yıl önce
   sarı kantaron hapı kullanabilirsiniz. detaylar linktedir Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Bü**** öz*****
  5 yıl önce
  benimde alkol adlığımda yüzüm kızarmaya başladı,bu hastalığın herhangi bir tedavisi varmıdır?

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp