Zayıflık

Zayıflık :

Vücut yeterli derecede beslenmezse, kilo kaybeder. Bu durum, birçok müzmin hastalıklarda ve had hastalıkların hemen hemen hepsinde görülür.

+ Zayıflık, belirli bir hastalıktan kaynaklanıyorsa; ilk önce onu tedavi etmek gerekir. Şişmanlamak için aşağıdaki reçeteler uygulanır:

Reçete: 1 - Malzeme: Tatlı badem, İnek sütü, Pekmez.

Hazırlanışı: 2 su bardağı çiğ inek sütüne; 1 çorba kaşığı dövülmüş tatlı badem konur.

Kaynatıldıktan sonra, üzerine 1 kahve fincanı üzüm pekmezi ilave edilir. Yarısı sabah, yarısı da akşam içilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Keten tohumu, Bal, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 1 çorba kaşığı keten tohumu konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür, Suyuna, 2 çorba kaşığı süzme bal karıştırılır.

* Yemeklerden önce, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 3 - Malzeme: İncir, Anason.

Hazırlanışı: 5 tane kuru incirin içleri açılır. Her birinin içine birer kahve kaşığı anason konur. Hepsi birden, sabah aç karına yenir.

Reçete: 4 - Malzeme: Fındık, Hindistancevizi, Nöbet şekeri.

Hazırlanışı: 1 kilogram kabukları temizlenmiş fındık üzerine; 250 gram nöbet şekeri ve 2 tane dilimlenmiş Hindistancevizi konur. Tamamı, toz haline gelinceye kadar dövüldükten sonra, temiz bir kavanoza doldurulur. Sabah akşam, birer tatlı kaşığı yenir.

Reçete: 5 - Malzeme: Günlük (Styrax). Zencefil, Bal.

Hazırlanışı: 1 çorba kaşığı dövülmüş günlük ile 1 çorba kaşığı toz zencefil karıştırılır. Üzerine, 1 çorba kaşığı, süzme bal ilave edilip, yoğrulur. Sonra 2 eşit parçaya bölünür. Bir parçası sabah, diğeri akşam yenir.

Reçete: 6 - Malzeme: Kişniş, Üzüm pekmezi.

Uygulanışı: 1 su bardağı üzüm pekmezi ile 4 çorba kaşığı kişniş yenir.

Reçete: 7 - Malzeme: Zencefil, Turp tohumu, Bal.

Hazırlanışı: 1 su bardağı süzme bala; 1 tatlı kaşığı toz zencefil ve 1 tatlı kaşığı turp tohumu konur. Kaynatıldıktan sonra, 2 eşit parçaya bölünür.

* Bir parçası birinci gün, diğeri ertesi gün yenir.

Reçete: 8 - Malzeme: Kurtayağı (Lycopodium annotinum), Bal, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 10 gram kurtayağı veya 1 çorba kaşığı kurtayağı tozu konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür, Suyuna, 2 çorba kaşığı bal ilave edilir. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 9 - Malzeme: Eğir otu (Azakeyeri). Salep, Şeker, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 1 tutam eğir otu konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna; 2 çorba kaşığı salep ve 3 çorba kaşığı toz şeker ilave edilir. Karıştırılarak kaynatılır. Günde3 kere, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 10 - Malzeme: Pirinç lapası, Bal.

Uygulanışı: Her gün; 1 tabak pirinç lapası; üzerine 3 çorba kaşığı bal konup yenir.

AYRICA; buğday ekmeği, incir, taze üzüm, iç bakla, paça çorbası, yumurta, meyve ezmeleri, püre, bol yeşillik. mercimek, fasulye, dolma, sütlaç, ıspanak, pilav, balla karıştırılmış muz yenir; keçi sütü veya taze sıkılmış meyve suları içilir .

• Yemeklerin, her gün aynı saatlerde, neşe içinde yenmesi de faydalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp