Saç ve Deri Bakımı

Saç ve Deri Bakımı :

Siz ve yedikleriniz aynı şeydir. Bunu unutmayınız! Saç ve baş derisi. Beyniniz, kalbiniz ve vücudunuzun her hücresi gibi aynı gıdayı alıyorlar. Vücudunuzu besleyen veya zehirleyen gıdalar var. Tuz ve tuzlu yiyecekler hem saçlarınızın hem diğer organlarınızın düşmanıdır. çay, kahve, çikolata, alkol ve asitli içecekler, tein, kafein gibi değişik zararlı maddeleri içerirler. Bu arada proteinler (hayvansal ) saç ve baş derisinin sağlığı için çok yararlıdır. Proteinler ette, balıkta, cevizde, çiğ sütte, kahvede, esmer pirinçte, yumurtada bulunur. Doğru hazırlanmış diyet tüm gerekli maddeleri içerir.

- Sağlıklı saç ve baş derisi istiyorsanız masaj yapmayı ve kan dolaşımını hızlandırmayı unutmayın.

- Günde en az iki kere saçlarınızı tarayın.

- Saç yıkama kuralları: Saçınızı 2-3 defa sabunlayın. Önce ılık su ile yıkayın ve soğuk su ile durulayın. Bu işlem kan dolaşımınızı hızlandırır. Saçınızı ellerinizle ve ılık havlu ile mümkünse güneşte kurutun.

- Tarağınızın dişleri aynı büyüklükte olmalı ve sivri olmamalı.

- Fırçaların kılları ise sert ve değişik uzunlukta olmalı.

Yumuşak kıllı fırçaları saçlarınıza parlaklık vermek için kullanmalısınız.

Kuru saçlar için ilk yıkamada yumurtanın akı kullanılır. Saçınızı yıkamadan bir saat önce ceviz yağı. Zeytinyağı veya hintyağı sürebilirsiniz.

Deniz banyosu saçlar için çok yararlıdır. Denizden çıktıktan sonra saçlarınızı tatlı su ile yıkayın.

Mümkünse, her zaman şapkasız gezin. Rüzgar, yağmur ve güneş ışığı saç büyümesini hızlandırırlar. Başınız açıksa hastalıktan korkmayın, çünkü soğuk algın1ığı evde otururken de sizi yakalayabilir. Bu hastalık vücudun artıklardan kurtulmak isteğidir.

Sağlığınızı güzelliğinizden önce tutun. Bazı kadınlar saç şeklini bozmamak için kuaförden sonra bir hafta saçını taramazlar.

Bu durum saç ve baş derisi için son derece zararlıdır ve saçlar dökülmeye başlar. Siz siz olun baş derinize her gün masaj uygulayın, saçlarınızı tarayın.

Baş derisinin gözeneklerini kapatmayın. Bazı erkekler değişik kremler sürüyorlar. Sonra da saç dökülmeye başladığında hayret ediyorlar.

Her gün en az 10 dakika düz, sert bir yerde veya döşeme üzerinde yatın. Bu kanınızın akmasını sağlar, böylece saç ve baş derisini daha iyi besleyebilirsiniz.

Günlük faaliyetlerden vücudunuzu temizlemek ve güç toplamak için derin uyku zorunludur.

Saçlarınızı boyatmak istiyorsanız ilk önce cildiyeciye danışın.

Eğer bigudi ile saçlarınıza şekil veriyorsanız, saçlarınızı çok iyi kurutmalısınız. Hafif ıslak saçlar daha iyi şekil alır ve süreç de kısalır. Dalgalı saçlar daha kolay şekillenir. Eğer saçınız düz ise lanolin esanslı krem kullanın. Bu krem sayesinde saçlarınıza dalgalı görünüm verebilirsiniz. Bir miktar kremi saçlarınızın bir kısmına sürmek yeterlidir. Hiçbir zaman saçlarınıza ve baş derinize direkt olarak herhangi bir kozmetik ilaç sürmeyiniz. Hiçbir zaman metalden yapılmış bigudi kullanmayın. Çünkü kullandığınızda saçınızın kırılmasına yol açarlar.

Saç spreyi kullanılması önerilmemektedir. Eğer kullanmak zorunluluğu var ise, en zararsız olanı ve az miktarda kullanmaya özen gösterin.

Kimyasallar saçlar için zararlıdır, çünkü tüm bileşimlerde çok etkili kimyasallar kullanılmaktadır. Saçlarınızın rengini açtığınız da saçlarınıza onarılmaz zararlar veriyorsunuz.

Genel olarak saçların kesilmesi yararlıdır. Hele hele saç uçları kırılmaya başladığı zaman.

Aktif yaşam süren bazı erkekler ve kadınlar daha zahmetsiz ve daha kolay şekillendirilen kısa saçları tercih eder. Uzun saçları ise saç diplerini çok sıkmamak koşuluyla at kuyruğu şeklinde toplanmış olarak kullanabilirsiniz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp