Ateş

Vücut sıcaklığının yükselmesine "Ateş" denir. Vücut sıcaklığı, bedenin her yerinde aynı değildir. Mesela; termometre ağız a konulduğunda görülen ısı, koltuk altına konulduğunda gösterdiği ısıdan 0,5 Oc daha düşüktür. Isı makattan alındığı zaman ise, 0,5 Oc daha yüksek oldu görülür,

Diğer taraftan, vücut ısısı gün boyunca da: 0,5 Oc oynar. Sabahın erken saatlerinde ısı düşük, akşam saatlerinde ise yüksektir.

Vücut ısısı:

36,2• Oc - 37,5 Oc arasında ise, normaldir.

37,8 Oc ısı, hafif ateş olduğuna işarettir.

38,9 Oc ısı, orta derecede ateş olduğuna işarettir.

40 Oc ısı, yüksek ateş olduğuna işarettir.

40,6 Oc ısı, ateşin tehlikeli seviyeye yükseldiğine işarettir.

Ateşle birlikte; üşüme, titreme, baş ağrısı, bunalma, huzursuzluk, vücut kırgınlığı, iştahsızlık, kabızlık, sayıklama, havale veya koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir.

Ateş'in sebebi; genellikle Soğuk algınlığı, Grip, Bademcik iltihabı, Boğaz ağrısı, Bronşit, Sinüzit, Kulak iltihabı, Bağırsak iltihabı veya Böbrek hastalıklarından biri olabilir. Bu nedenle, tedaviden önce sebebi tespit etmek gerekir. Genel tedavide, aşağıdaki terkiplerden herhangi biri kullanılabilir. Ayrıca, sıkı bir perhiz de uygulanır.

Reçete: 1 - Malzeme: Papatya, Arpa, Su.

Hazırlanışı: Küçük bir demliğe; 1 tutam papatya ve 2 tatlı kaşığı arpa konur. 20 dakika kaynatılır. Sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür.

• Günde 3 kere, birer çay bardağı -az şekerle- içilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Akasya çiçeği dalı, Su.

Hazırlanışı: 1 tane akasya çiçeği dalı, yaprakları ile birlikte orta boyda bir tencereye konur, üzerine su ilave edilir. 15 dakika kaynatılır. Kaynattıktan sonra, bu su ile hastanın başı yıkanır. Sonra bir havlu ile iyice sarılıp, üşümemesi sağlanır.

Reçete: 3 - Malzeme: Sirke, Kına.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; 3 kahve kaşığı pamuk tohumu konur. 15 dakika kaynatılır.Temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp