Kına Fiyatları

Kına Fiyatları, WWW.sifamarket.com Adresinde 26-32 TL ARASINDA Bir Fiyat İle Satılmaktadırlar.Yan Etkileri Bulunmamaktadır.

Kına Fiyatları


FİYATLARIMIZ HER CEBE UYGUN BİR TARİFE İLE SATILMAKTADIR.

ÜRÜNLERİMİZDE KESİNLİKLE YAN ETKİ BULUNMAMAKTADIR.

Kına Nedir ?

KINA, yaprakları kurutulup öğütülerek saç ve tırnak boyamakta kullanılan küçük ağaç ya da çalı yapısında bir bitkidir. Afrika'nın kuzeydoğu kesimlerinde yabani olarak yetişen bu ağacın dikenli dalları oval biçimli yapraklarla donanmıştır. Yapraklarının kenarı düz, sapı kısa, ucu sivridir. Yapraklardan sonra açan beyaz çiçeklerinin birbirine kaynaşmış dört taçyaprağı ve aynı sayıda çanakyaprağı vardır.

Bileşimindeki bazı boyarmaddelerden ötürü kızıl bir renk veren kına yaprakları en çok saç, parmak, avuç içi ve ayak boyamakta kullanılmaktadır. Çok eskiçağlardan beri tanınan bu bitkinin Eski Mısırlılar'ca da boya olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde, hâlâ Yakındoğu ülkelerinde ve Anadolu' da yaygın olarak kullanılan kınanın çeşitli geleneklerde özel bir yeri vardır. Örneğin, Anadolu'da düğün törenlerinde geline "kına yakmak" âdet olmuş ve bu özel gösteriye "kınagecesi" denmiştir. Boya olarak yaygın kullanımı dışında kınanın halk arasında ishal kesici ve kurt düşürücü ilaç olarak da değerlendirildiği bilinmektedir.

Kına ağacı ticari amaçlı olarak en çok Hindistan, Pakistan, Arabistan, Sri Lanka ve bazı Kuzey Afrika ülkelerinde yetiştirilir. Türkiye'de yetişmediğinden kına tozu bu ülkelerden, özellikle de Hindistan ve Pakistan'dan satın alınır. Ülkemizde "esmer kına" ve "yeşil kına" olmak üzere iki tip kına satılmaktadır. Bunlardan ilki doğrudan kına yapraklarının kurutulup toz haline getirilmesiyle hazırlanan doğal bir üründür; ikincisine ise başka boyalar katıştırılarak sonradan yeşil bir renk kazandırılmıştır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp