Karahindiba Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Karahindiba Faydaları İbrahim Saraçoğlu :

İbrahim Saraçoğlu katıldığı televizyon programında karahingiba hakkında bilgiler verdi ve Karahindiba kullanımı için tarif verdi. Karahindiba diğer adıyla Aslandişi, sarı çiçekli 10-50 santimetre boylarına kadar uzayabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçek koparılınca bitkinin özsuyu olan beyaz bir süt akar. Nisan ve Mayıs aylarında bahçelerde, yol kenarlarında, tarla kıyılarında, çayır ve çimenlerde yetişir.

Karahindiba çiçekleri ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açar.Yaprakları parçalı ve tüylüdür. İlkbaharda toplanır, kökleri ise sonbahar aylarında topraktan çıkarılır. Kanada’da bira, Fransa’da çorba olarak tüketilen bu bitki, yurdumuzda, Ege ve Akdeniz bölgelerinde sebze olarak kullanılıyor.

Karahindiba Önerilen Hastalıklar
Kan temizleyici etkisi sayesinde romatizmada yardımcı olur. Güçsüz bitkin kişilere güç kazandırır. Uykusuzluğa karşı olumlu etkisi vardır. Göz iltihaplanmalarında ve hastalıklarında güçlendirici olarak kullanılır. İştah açıcı olan bu bitki metobolizmayı uyarır. Güçlü bir idrar söktürücüdür.

Karaciğer salgılarını arttırması nedeniyle karaciğer yetersizliğinden meydana gelen cilt bozuklukları, egzama ve deri hastalıklarına da iyi gelir. Çiçek saplarından şeker hastalığına karşı kullanılır. Uzun yıllar bayanlar tarafından yaprakları ve kökleri kaynatılıp, suyu kozmetik olarak kullanılmıştır.

Karahindiba''nın Önerilen Kullanım Şekli: Bir bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı kök konur. Öğle ve akşam yemeklerinde bir bardak içilir. Tadı hafif acımsı, fakat rahatsız edici değildir. Sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır.

Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp