Ihlamur Yaprağı Faydaları

Ihlamur Yaprağı Faydaları :

\"IhlamurIhlamur çayı, genellikle solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir diye bilinir. Ancak ıhlamur yaprağı ve ıhlamur çiçeği çayı balgam sökücü ve zayıfltan çay etkisi olan bir bitkidir. Şimdi Ihlamur hakkında bilgi verelim:


Yetiştiği yerler : Kuzey yarımkürede ılıman bölgelerde doğal olarak yetişmektedir.Afrika ve Kuzey Amerikada kültürü yapılmaktadır. Ihlamur ağacı ülkemizde genellikle Kuzey Anadolu dağlarında bol bulunur.bu ağaçlar cok fazla uzayabilirler.


Kullanım Bilgileri : geleneksel olarak ıhlamur çiçeklerinin rahatlatıcı etkisi vardır. Cay olarak gerginlik durumlarından kaynaklanan mide bagırsak sistemi huzursuzluklarında kullanılmaktadır. Öksürük kesici ve balgam sökücü özelliği de vardır. Aynı zamanda idrarıda arttırır.


Kullanım Tavsiyeleri : Kilo problemi olan hastalarda aç karnına verildiğinde iştah kesici etkisi olur.Çiçeklerinden yapılan cay daha lezletlidir.

Ihlamur Yaprağı Faydaları İçin Çoğunlukla Çay Olarak Tüketilir. İki İle Üç Tatlı Kaşığı Kurumuş Çiçek ve Yaprak Ihlamurun Üzerine Bir Bardak Kaynar Su Dökülür. Pelte Kıvamına Gelinceye Kadar Kaynatmaya Devam Edin. Kaynamış ve Bekletilmiş Sıvıyı Cildinize Sürdüğünüzde Faydasını Göreceksiniz.


Ihlamur Yaprağı Faydaları

Strese karşı ıhlamur çayının sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.

Bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancılarına giderir.

Uykusuzluğu giderir.

Öksürüğü keser, göğüs yumuşatıcı özelliğe sahiptir.

Gribal enfeksiyonlara karşı ıhlamur faydalıdır.

İdrar söktürücü, terletici özelliği vardır.

Vücut direncini artırarak tedaviye yardımcı olur.

Göz çapaklanmalarında pamuk yardımı ile gözlere kompres yapılarak çapaklanmayı önler, gözü dinlendirir. (Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın)

Saçlar yıkandığında beslenip kuvvetlenmesini sağlar. (Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin)

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp