Enginar Yan Etkileri

Enginar Yan Etkileri :

Cynara sözcüğünün birçok açıklaması vardır. Galen‘e göre sözcük, bitkinin dikenli olması yüzünden köpek dikeni anlamına gelmektedir. Bir başka açıklamaya göre ise Cyrana, bitkinin kültürünün ilk kez yapıldığı yerin, Ege denizinde bir adanın adıdır. Enginar sözcüğü Yunancadan dilimize geçmiş bir sözcüktür. Enginarın yabanisine kenger denmektedir. Farsçada da aynı ad kullanılmakta ve enginara kenger-i frengi denmektedir. Yabani enginarın anavatanı Akdeniz kıyılarıdır. Dikensiz enginar 15.yy‘da yetiştirilebilmiştir. Bazı kaynaklarda enginarın anavatanının Etiyopya olduğu ileri sürülmektedir. Enginar dikensiz olarak ilk kez İtalya‘nın Napoli kentinde, bahçıvan Strozzi enginarı,1466 yılında Floransa ve Venedik‘te satmaya başladı. Enginar kısa bir süre sonra Fransız ve İspanyollar tarafından keşfedildi. Avrupa‘da soyluların ve zenginlerin sofralarını süsleyen pahalı bir sebze oldu. Enginar 16.yüzyılda idrar söktürücü ve afrodizyak olarak kullanılmıştır.17.yy‘dan 19. yy‘a kadar karaciğer hastalıklarında güçlü bir tedavi maddesi olarak kullanılmıştır.Evliya Çelebi Avrupa‘dan getirilen enginarın Ortaköy‘deki bahçelerde yetiştirildiğini yazmaktadır. Enginar Avrupa‘da 18.yüzyılın sonlarına doğru sebze olarak unutulmaya başladı.1925 yılında Fransızlar enginarı sebze olarak yeniden keşfettiler. Günümüzde Avrupa, Amerika ve ülkemizde sevilen bir sebzedir.

Tıbbı Nitelikleri
Güçlendirici, iştah açıcı, ödem sökücü, iltihap önleyici, kan temizleyici, karaciğer güçlendirici ve koruyucu, kolesterol düşürücü ve ayarlayıcı. Yabani enginar ve diken enginarı da enginarla aynı özelliklere sahiptir. Enginar yaprağı özü yağ sindirimini destekler, sindirim şikâyetlerini hafifletir, kolesterol oranı üzerinde olumlu etki yapar.

Kullanıldığı Yerler
Damar sertliği, gut hastalığı, karaciğer hastalıkları, kolesterol, safra kesesi problemleri, selüloit, şeker, şişmanlık, üre. Enginarda bulunan safra salgılatıcı madde, karaciğer dokularını uyararak safra salgısının artmasını sağlar. Karaciğerin kendi kolesterol yapımını frenler ve karaciğeri kolesterolün atılması için harekete geçirir. Karaciğerin az çalışması nedeni ile görülen bulantı, şişkinlik ve gaz oluşumuna da engel olur.

Yan tesirleri
Bilinen bir yan tesiri yoktur.Hem hapını hemde çayını ayalaca kolesterol, lipid ve trigliseride karşı dendim, fakat söylendiği gibi bir etki görmedim. Enginar kolsterol, lipid ve trigliseride karşı etkilidir.Beyin ana arteri tıkanan ailem işyerinde (özürlü bayanlara bakıyor) bayılmış hastaneden yapılan Komputer tomografi‘de beyin atar damarının % 85 tıkandığı tesbit edilmişti. Doktorları amaliyat edemeyiz ilaç la tedavi gerek dediler. İlaçlar fayda etmeyince tadı acıdır diye kulanmak istemeyen ailem mecburiyetten kulandı ve tadı hiçte sanıldığı gibi kötü değilmiş dedi ve 4 hafta sonra iyileşti.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp