Taylan Kümeli Kalbe Zararlı Gıdalar

Taylan Kümeli Kalbe Zararlı Gıdalar :

Kalbe Zararlı Gıdalar• Hayvansal kaynaklı yağlar ve bu yağlarla yapılmış yemekler
 
• Tereyağı
 
• Hindistancevizi ve yağı
 
• Hidrojenasyon yöntemi ile yapılmış margarinler
 
• Kırmızı et
 
• Sakatat
 
• Karides
 
• Tuz
 
• Şeker
 
• Mayonez
 
• Tavuk derisi
 
• Konserve yiyecekler
 
• Kekler, kurabiyeler, bisküviler, börekler
 
• Sigara
 
• Alkol
 
• Kahve
 
• Stres

Kalbinizi seviyorsanız uzak durunUzak durmanız gereken yemekler…
Yaşam alışkanlıklarınıza dikkat ederek kalp damar hastalıklarından yüzde 80 oranında korunmak mümkün. Kalp sağlığınızı koruyacak bir beslenme programı bunun ilk adımı.

İşte uzak durmanız gereken yiyecekler:

Kabuklu deniz hayvanları,

Tam yağlı etler, sucuk, salam, sosis, pastırma, tavuk ve hindi derisi,

Kaymak, krema, mayonez, çikolata ve yağlı soslar,

Yağda kızartma ve kavurmalar,

Alkollü içkiler, hazır meyve suları, meşrubatlar,

Kuyruk yağı, iç yağı, margarin yağı,

Çorba ve yemeklerinizde kullandığınız et veya tavuk suyu.

Kalp sağlığını tehdit eden risk faktörleriKolesterol kalp sağlığını tehdit eden faktörlerin başında yer alıyor. Genler ve kalıtımın da kolesterol seviyesinin üzerinde büyük rolü bulunuyor. Diyabet ise diğer etkenler arasında.

Yağlı yiyecekler: Eğer yağlı yiyecekleri çok fazla tüketiyorsanız, kanınızdaki LDL seviyeleri yükselecektir. Kolesterol et, peynir gibi hayvansal gıdalarda ve hazır gıdalarda çokça bulunur. Bunları tükettiğinizde vücudunuz daha çok sature yağ ve kolesterol emer.

Hareketsiz yaşam tarzı; diyet kadar önemlidir. İstatistikler fiziksel aktivite ile kolesterol düzeyleri arasında direkt ilişki olduğunu gösteriyor. Fiziksel aktivitesi az olan kişilerde HDL düşük, LDL yüksektir ve koroner arterlerde plaklar oluşmaktadır.

Yaşlanma ile beraber kolesterol düzeylerinde de artış görülür. 45 yaş ve daha üstündeki erkekler, 55 yaş ve daha üstündeki kadınlar her yıl kolesterol seviyelerini ölçtürmelidir. Ayrıca sigara ve hareketsizlik gibi diğer risk faktörlerinden uzak durmalıdır.

KARACİĞER BOZUKLUĞU
Genler; kalıtım kolesterol seviyeleri üzerinde önemli bir etkendir. Araştırmalar bunun doğruluğu kanıtlamıştır Taylight Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, kalp sağlığını tehdit eden risk faktörlerini anlattı "Bazı kişiler karaciğerde LDL alıcılarının eksikliği ile doğar. Bu yüzden karaciğerin filtre kapasitesi sınırlıdır. Başka karaciğer bozuklukları da kolesterol seviyelerini etkiler.

AİLE ÖYKÜSÜ ÇOK ÖNEMLİ
Tiroid hastalıkları, diyabet gibi bazı genetik faktörler de kolesterol seviyelerini artırıcı etki gösterebilir. Bu sebeple ailenin tıbbi öyküsünün bilinmesi önemlidir. Ailede erken yaşlarda geçirilmiş kalp krizi veya kalp krizine bağlı ölüm öyküsü varsa koroner arter hastalığı veya yüksek kolesterol riski ailevi olarak artmaktadır.

ŞİŞMANLIK BÜYÜK ETKEN
Aşırı kilo: Ciddi derecede şişman kişilerin kanlarında kolesterol ve trigliserid miktarları oldukça yüksektir. Amerikan Kalp Birliği aşırı şişmanlığı kalp-damar hastalıkları açısından büyük risk faktörü olarak kabul ediyor. Çünkü aşırı şişman kişiler hareketsizdir ve beslenme alışkanlıklarında yağlı yiyeceklerin payı çok yüksektir. Bu da arterlerde plaklar oluşumunu hemen hemen garantilemektedir.

KRONİK HASTALIKLAR
Uzun süreli hastalıklar: Kronik hastalıklar yüksek kolesterole neden olabilir. Yapılan çalışmalar; diyabet (şeker hastalığı), böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve hipotiroidizmin kandaki lipoprotein dengesini değiştirdiğini ve kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını göstermiştir."

KALBE ZARARLILAR

Hayvansal kaynaklı yağlar ve bu yağlarla yapılmış yemekler
Tereyağı
Hindistan cevizi ve yağı
Hidrojenasyon yöntemi ile yapılmış margarinler
Kırmızı et
Sakatat
Karides
Tuz
Şeker
Mayonez
Tavuk derisi
Konserve yiyecekler
Kekler, kurabiyeler, bisküviler, börekler
Sigara
Alkol
Kahve

Sigara kriz riskini artırır

Sigara içenler yüksek kolesterol seviyeleri açısından risk grubundadır. Sigara içenlerin arterlerinin iç duvarlarının yüzeylerinde düzensizlikler oluşur. Bu düzensiz yüzey daha çok yağ tutulumuna sebep olur. Sigara içenlerde HDL miktarları yaklaşık yüzde 15 azalmaktadır. Genellikle hareketsiz yaşam tarzına eğilimlidirler. Düşük HDL düzeyleri ile tütünün toksik etkileri bir araya geldiğinde kalp krizi riskinin arttığı görülmektedir. Sigara içenlerin damarlarında daha çok yağ tutulur. Ölümlerin yüzde 47''si kalp ve damar hastalıklarından meydana gelir.

Aşırı alkol tüketimi

Ilımlı miktarlarda tüketilen alkolün (özellikle günde 1-2 bardak kırmızı şarabın) yararı, aşırı tüketilen alkolün ise karaciğere zararı, kolesterol ve trigliserid düzeylerini yükseltici etkisi vardır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp