Taylan Kümeli Kafein Takviyesi

Taylan Kümeli Kafein Takviyesi :

KAFEİN TAKVİYESİKafein sadece sizi ayakta tutmaya yarayan bir uyarıcı değil, bazı durumlarda spor performanslarını da artıran bir maddedir. Çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır ki egzersizden bir saat önce tüketilen 3-13 mg. kafein, 2-6 bardak kahveye denk düşüyor ve bisiklet koşu gibi aktivitelerde dayanıklılığı %20 artırıyor. Bunun nedeni ise vücuttaki epinefrin (vücuttaki enerji için kullanılan yağ depolarını harekete geçiren madde) üretimini artırmasıdır.
 
 Dayanıklılığı artırıcı egzersizlerde ise kafein, kas kuvvetini artıran kalsiyumu harekete geçirir. Düzenli kullanımlarda bu etkiler azalır. Çok tüketildiğinde ise idrar yollarını harekete geçirir ve bu da egzersiz sırasında fazla su kaybına yol açar. Kafein aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin sinir sistemine katkıda bulunduğundan, zayıflamayı kolaylaştırır. Elbette çok aşırıya kaçılmaması koşuluyla.

Kafein Nedir?Kafein ; matein ve guaranin olarak da bilinir. Bir alkaloid olan kafein doğal olarak kahvede, çayda, yerba mate''de, guarana''da ve, az miktarda, kakao içinde bulunur. Kafeinin karakteristik, yoğun bir acı tadı vardır. Kola gibi bazı gazlı içeceklere tat vermesi için eklenmektedir.

İlk olarak Alman kimyager Friedich Ferdinand Runge tarafından 1819''da bulunmuştur. Aynı zamanda kafein ismini kimya literatürüne geçirmiştir. Kahveden yararlanarak bu ismi vermiştir.

Kafein, merkezi sinir sistemine etki ederek, beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır ve stimülan etkisi yapar.
Kafein birçok bitkide değişik miktarlarda bulunmaktadır. Fasulyelerde, yapraklarda ve meyvelerde 60 çeşit bitkide bulunur.

Bilinen kuru çay, %10 luk Pb(CH3COO)(kurşun asetat) ya da Ca2CO3 ile birlikte kaynatıldıktan sonra ayırma hunisinde kloroform ile ekstrakte edilir kalan alt faz alınıp içindeki kloroform uçurulur ve kalan sıvı süblimasyon yöntemi ile saflaştırılarak kafein elde edilebilir.

Temel farmakolojik özellikleri:Merkezi sinir sistemi''nde (MSS) psikotropik etkiyi uyaran
Solunum sistemi uyarıcı
Kalp atış hızı artırıcı
Hafif diüretik etki

Kafein ve bağımlılık tartışması

Kafein doğada bulunan bir maddedir. Doğada en az 63 bitkinin tohumlarında ve yapraklarında bulunur. Çay ve kahve beslenmemizdeki ana kafein kaynaklarıdır.

Kafein nedeniyle kolanın bağımlılık yaptığı söylenir. Ancak, 330 ml’lik her Coca Cola kutusunda 33 miligram kafein varken aynı büyüklükteki bir fincan kahvedeki kafein 112 mg civarıdır. Coca Cola’da çay ve kahvede bulunan kafeinin üçte biri bulunur.

Ürün Kafein her 100 ml

Kahve(Filtre) 60 mg

Kahve (kuru) 42 mg

Çay 28 mg

Coca Cola 13 mg

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA - Food and Drug Administration) kafeinin gazlı alkolsüz içeceklerde kullanmasıyla sağlığı olumsuz yönde etkilediğine dair bir kanıta rastlanmamış; 140''tan fazla ülkede, kafeinin güvenliği araştırılıp içeceklerde çeşitli seviyelerde kullanımına izin verilmiştir.

Kafeinin Etkileri?

Az miktarda tüketildiğinde kan dolaşımını hızlandırır insanlar için- zararsızdır. Ancak yüksek miktarda alındığında, sinirlilik ve uykusuzluğa sebep olur. Kafein, ilk defa 1829 yılında, sade hâlde bitkilerden elde edilmiştir. Günümüzde laboratuvar koşullarında da üretilmektedir. Kafein, kalbi ve düzensiz çalışan sinir sistemini uyarır. Satışı yapılan birçok analjezik karışımın içinde bulunur.

Hangi Besinlerde Kafein Bulunur?

Kakao meyvesinin kabukları büyük ve ağırdır. Kakao ağacının gövdesinde ve dallarında yetişirler. Taneciklerinden, sadece çikolata ve kakao değil, aynı zamanda, şekerleme ve ilaçlarda kullanılan kakao yağı da elde edilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp