Taylan Kümeli Bitkisel Diyet Destekleyicileri

Taylan Kümeli Bitkisel Diyet Destekleyicileri :  

BİTKİSEL DİYET DESTEKLEYİCİLERİZayıflama dergilerinde ve gazetelerde çıkan küçük ilanlar kilo verdiren bitkisel reçetelerle doludur. Bu diyetler için doktora danışılmalıdır. Aşağıdaki bitkiler (otlar) ve baharatlar en çok araştırılmış olanlardan bazılarıdır. Bunlar diyet ve egzersiz programını birlikte yürüterek kilo vermenizi kolaylaştırabilir.
 
Ma huang: Çin''''de 5000 yıldır kullanılan bu bitki metabolizmayı hızlandırıp, iştahı azaltan doğal efedrin içermektedir. Uluslararası Obezite Dergisi (2001) ma huang ve guarana karışımının deneye katılanlarda plasebo alan gruba kıyasla ciddi kilo kaybına yol açtığını ortaya koymuştur. Ancak bu madde merkezi sinir sistemini uyarır ve yüksek tansiyon ya da kalp sorunu olan kişilerde kullanılmamalıdır. Amerika''''da bu tür kullanımlar sonucunda pek çok ölüm vakası gerçekleşmiştir.
 
Zotrim: Piyasaya yeni sürülen bu madde Güney Amerika''''da yetişen 3 farklı bitkiden elde edilir ve mide boşken açlığı azaltma özelliğine sahiptir.
 
Deniz yosunu: Deniz yosunu ve dulse gibi diğer deniz yosunları iyot ve tiroidlerin (metabolizmayı kontrol ederler) etkin bir şekilde çalışmasına yardım eden mineraller bakımından zengindir. 
 
Dünya Sağlık Örgütü 1,5 milyar insanın iyot eksikliği nedeniyle tiroid bozuklukları riski altında olduğunu açıklamıştır, şüphesiz siz onlardan biri olmayabilirsiniz ama çok fazla iyot da toksik olabilir.
 

Diğerleri

Kırmızı biber metabolizmayı hızlandırabilir, ancak normal gıdalarla birlikte yenmelidir. Kuşkonmaz, enginar, deniz yosunu, kereviz sapı ve diğer bitkiler idrar söktürücü olabilir zira sıvı miktarını azaltırlar. Diğer birçok az bilinen bitkinin metabolizmayı hızlandırdığı ve bitkisel reçetelere ya da ilaçlara dahil edilebileceği söylenir.
 
 Bunların arasında diyet yapanların acıkmasını engelleyen uyarıcı bileşik hidroksik asitler (HCA) açısından zengin olduğu söylenen garcinia cambogra vardır. Uluslararası Obezite Dergisi tarafından basılan hidroksitler üzerindeki en yeni çalışma HCA ile desteklemenin tokluğu ya da yağ yakılmasını arttırmadığını ancak kilonun yeniden alınmasını engellediğini ortaya koymuştur.
 
 (Dikkat!)Sorun şu ki, gıda destekleyiciler (bitkisel reçeteler gibi) zor testlerin konusu değildir ve gördüğünüz gibi bitkisel karışımların alınması istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve tehlikeli durumlar yaratabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp