Saçlara Nasıl Bakım Yapılır

Saçlara Nasıl Bakım Yapılır, Hakkında Detaylı Bilgiler Makalemizde Yer Almaktadır...

Kadınların bakım konusundaki hassasiyetleri saçlar için de aynı titizlik ile geçerli olmaktadır. Bu bağlamda saçlar için birtakım uygulamaların yapılması konusunda pek çok yöntem mevcut. Ancak bu yazıda yapılmaması gereken şeyleri belirtilip dikkatler buraya çekilmeye çalışılmıştır.

Saçlarınıza yaptığınız bu bakım teknikleri doğru olduğu sanılan ancak yanlış olan hatalardır. Bu hataları belirtip çözüm önerileri konusunda da gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Kuaförden çıktıktan sonra saçlarınız mükkemmel bir görünüm kazanmış olsa da bunun geçici olduğunu mükkemel gözüken saçlara sahip olmanın uzun süreli doğru bakımdan geçtiğiniz bilmelisiniz.

11 Maddeyi dikkatlice okuduktan sonra sizin de hatalarınız gün yüzüne çıkacak ve tavsiyeleri okudukça yeni teknikler öğreneceksiniz.

1- SAÇLARI HER GÜN YIKAMAK

Saçlarınızı her gün yıkamayın. Ancak bu kirli bir görünüm kazansa dahi yıkamamak konusunda ısrarcı olmanız gerektirmiyor Saçlarınızı yıkamanın yanı sıra, kurutma, şekil verme işlemlerini biraz ara vermeniz iyi olacaktır. Saçlarınızı boyuyorsanız daha az şampuan kullanmak saç renginizin daha uzun korumanızı sağlayacaktır. Başlıktaki hususa tekrardan dönülecek olursa, saçlarınızı her gün yıkamanız kırılgan ve kuru bir görünüme neden olacaktır. İki günde bir yıkamak ve yağlı görünmesini önlemek için pudra dökmek etkili bir çözüm olacaktır.

Her Gün Saç Yıkamak

2-SAÇLARINIZI DÜZENLİ KESTİRMEMEK


Pek çoğunuz saçlarınızı uzatmak için uzun bir süre kestirmiyorsunuz. Bu şekilde sadece kırık uçlara ve kırıklar yüzden kabarık görünen saçlara sahip olursunuz. Saçlarınızı düzenli kestirmeniz halinde saçlarınız her aşamada sağlıklı görünüme kavuşacağı gibi daha çabuk uzayacaktır.

3- SAÇ KREMİ KULLANMA KONUSUNDA SINIRI AŞMA

İnce tellere sahip bir saçınız var ise saç kremi kullanmanız halinde aşağı doğru ağırlaşmasına sebebiyet vereceksinizdir. Eğer her gün çok miktarda saç kremi kullanıyorsanız bir süre sonra saçlarınız cansız bir görünüme kavuşacaktır. Formülü hafifi bir saç kremi tercih etmeniz alternatif tavsiye olacaktır. Buraya dikkat: Kremi kafa derinize uygulamamanız gerekmektedir. Saç uçlarınıza doğru uygulamak konusunda dikkatli olmalısınız.

4. SAÇI FAZLA ISITMAK

Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bu demektir ki her gün en az 1 kez de kurutma işlemine tabi tutuyorsunuz. Dakikalarca kurutma işleminin yanı sıra maşa veya düzeleştirici ile de şekil veriyor olmanız sözkonusudur. Siz fark etmeseniz de bunlar saçınızın yanmasına sebebiyet verecektir. Burada devreye saçlarınızı ısıdan koruyan saç ürünleri girmektedir. Bu ürünlerden edinebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız makinelerin seramik kaplı olmasına özen göstermelisiniz.

5- SAÇLARINIZI LASTİK İLE AT KUYRUĞU YAPMAK

Kumaş kaplı olmayan lastik tokalar ile saçı toplamak saça zarar vermekte ve saçların kırılmasına neden olmaktadır. Çok sıkı toplamız halinde de saç kökleriniz zayıflayabilir.

6- DOĞAL SAÇ ŞEKLİNİZ İLE İNATLAŞMAYIN


Saçlarınız düz ama siz kıvırcık mı olmasını istiyorsunuz ? Ya da bunun tam tersi bir durum mu sözkonusu? O vakit uyarılara kulak vermelisiniz. Unutmayınız ki saçlarınızı her değiştirmeye çalıştığınızda çok fazla enerji kaybeder. Harcadığınız zaman da cabası . . .Ayrıca sıklıkla saç biçiminiz ile inatlaşmanızın saçlarınıza zarar vereceğini bilmelisiniz.

7- SAÇ TİPİNE UYGUN ÜRÜN SEÇMEK

Cilt tipinize uygun seçiyorsunuz öyle değil mi ? işte aynı itinayı saçlarınız için de göstermelisiniz. Örneğin: İnce telli saçlarınıza silikonlu ürünler kullanmak saç diplerinize zarar verecektir. Kalın telli saçlarınızı hafif bir sprey ile tutturamazsınız.

Saç bakımında yapılmaması gerekenler

8- ÇOK KULLANMAK HER ZAMAN İYİ DEĞİLDİR


Yukarıda saçlarınız ile ilgili doğru ürün kullanmanız konusunda uyarılar yapıldı. Ancak bu da yetmemektedir. Zira doğru ürünü seçmek kadar uygun miktarı da ayarlamak gerek. Az miktar kullanmak her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Ancak çok kullanmak da zarara neden olabilir. Fazla ürün kullanmak saçlarınızı kurutur daha zor şekil almasına neden olur. Silikon bazlı ürünleri çok kullanma saçların gevşek ve yağlı görünmesini sağlar. Bu ürünleri olabildiğince az kullanmak en iyisidir.

9-FAZLA TARAMAK


Saçlarınızı fazla taramak kırılmasına neden olacaktır. Önemli: Saçlarınızı ıslak iken taramayın. Çünkü ıslak saç kuru saça göre daha kırılgandır. Tararken geniş dişli bir tarak kullanmaya özen gösterin.

10- SAÇ DERİSİNE BAKIM YAPMAK


Saç derisinin sağlıklı olmaması halinde sağlıklı saç üretemeyecektir. Bu nedenler duş esnasında derinize masaj yapın. Sonrasında iyice durulamaya özen göstermelisiniz. Zira köklerin tıkalı kalması durumunda sağlıklı saç telleri oluşmayacaktır.

11- BEYAZ TELLERİ KOPARMAK


Beyaz saç tellerini koparmak iyi midir kötü müdür zararlı mıdır ? Bu konuda halk içerisindeki söyleme kulak vermelisiniz. ” Beyazları kopararırsan çoğalır! ” Beyaz tellerden kurtulmak için onları koparmak etkili olmayacaktır. Zira kopardığınız taktirde yeniden uzayacaktır. Birkaç beyaz telden bir şey olmaz. Çok dert ettiyseniz boyatmak önerisini bir düşününüz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp