Mustafa Eraslan Guatr

Mustafa Eraslan Guatr :

Guatr: Guatr tiroid bezinin bazı etkenlere bağlı olarak büyümesi sonucu oluşur.Genellikle iyot eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Virüs, kanser ve mikropla mücadele eden immün sistem, kişilerin bağışıklık sistemindeki savunma sonucu, tiroid bezlerine karşı bir reaksiyon oluşur ve bez tahrip olur.Tiroid bezi bu durumlarda büyüme yapar ve sonuç olarak guatr dediğimiz boğazdaki şişkinlikler meydana gelir. Guatr halsizlik ve yorgunluk hissi verir. Kilo alabilir veya verebilirsiniz.

Guatr Belirtileri Nelerdir ?


Vücut farklı şekillerde reaksiyonlar göstererek, guatr belirtilerinin habercisi olur. Bazıkişilerde sinirli bir durum oluşturur. Geceleri uyku bozukluğu ve ellerinizde titreme fark edebilirsiniz.Hormonal durumlara bağlı olarak kişiden kişiye değişme gösterebilir. Guatr hastalığı genellikle vücuttaki iyot eksikliğinden kaynaklandığı söylenir. Guatr oluştuğu gibi tamamen etkili tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Hormon yetersizliği bulunan hormon ilaçları takviyesi verilir.

Hormon fazlalığı olan hastalara ise, hormon yapımını engelleyen ilaçlar verilir.Fakat tiroid bezinde nodüller bulunan hastalara genellikle ameliyat çözüm getirir. Fakat bütün guatr rahatsızlıkların nihai tedavisi tıp da mevcuttur. Ameliyat edilmesi için bazı sebepler vardır.Nodüller artık yatarken bile şişkinlikten dolayı rahatsızlık vermeye başlamıştır. Hormon dengesizliği yapmaya başlamıştır. Aşırı kilo alma veya verme gibi sorunlar oluşturmuştur.

Guatr ameliyatı

Guatr ameliyatı sonrası hastalık tekrar kendisini gösterebilir. Bazı nodüller ilaçlar verildikten sonra geriler ve ilerleyen dönemlerde kendisini yeniden gösterebilir. Bu durumlarda tekrar tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. Çok sayıda nodül bulunan hastalarda, eğer geride nodül bırakılmış ise tekrar edebilir.

Tiroid dokusunda kalan nodüller zamanla büyüyecek ve kendini yeniden gösterecektir. Nodüler guatr, tiroid dokusunun içerisinde nohut veya ceviz büyüklüğünde olan hastalık nodüler guatr olarak adlandırılır. Doku büyümelerinin anormal hale gelmesi sebebidir. Nodül guatrlar çoğu zaman kendisini gösterirken, belli olmayan türleride vardır. Bu durumda bir çok hasta guatr olduğunu far etmeyebilir. Nodül oluşumu yaşla birlikte artış gösterir.

Guatr ilk aşamalarda belirtileri takip edilerek tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi edilmeyen guatr ilerleyip ameliyata kadar gidebilir. Guatr ameliyatı Riskleri : Guatr olan kişi, boğazında daralma hissedebilir ve yutkunurken zorlanmalar yaşayabilir. Gece uyurken horlama ve nefes almakta güçlük çekebilir.

Guatr Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu durumlarda kendimizi veya yakınımızı ihmal etmeden, diğer aşamaların önüne geçerek doktora başvurmak en doğru yol olacaktır.Guatr ameliyatı fiyatı birçok yerde farklılık göstermektedir, bu nedenle guatr ameliyatı fiyatı konusunda kesin bilgi verememekteyiz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp