İbrahim Saraçoğlu Saç Beyazlaması

İbrahim Saraçoğlu Saç Beyazlaması :

Nedenlerden ilki genetik. Yapılan araştırmalara göre beyaz ırktan gelenlerin saçları 34 yaşından itibaren kırlaşmaya başlıyor, 50 yaşına geldiklerinde ise saçlarının bembeyaz olma olasılıkları yüzde 50 oranında. Zencilerin saçları 44 yaşında beyazlamaya başlıyor.Kalıtımsallık da ikinci neden. Saçlarınızın ebeveynlerinizle ya da büyükanne ve büyükbabanızla aynı yaşlarda beyazlaması büyük bir olasılıktır.

Farklı renklerde ve oldukça canlı görünmesine karşın saçlar tıpkı tırnaklarımız gibi keratinden oluşan ölü maddedir. Doğumunuzdan üç ay önce, yaşantınız boyunca sahip olacağınız tüm saç folikülleriniz oluşur, sarışınlar için yaklaşık 140.000, esmerler için 108.000, kızıllar için de 90.000. Her folikülün dibinde, derinin ikinci katmanı yani dermis sayesinde beslenen bir saç hücresi yer alır.

Bu hücrenin içindeki bir doku konisi -papila ile matriks- saç telini oluşturan kimyasalları bir araya getirir. Bir saç teli henüz uzama aşamasındayken, binlerce melanin pigmentiyle kaplıdır. Melanosit adı verilen hücreler iki temel “rengi” üretip karıştırarak, insanların farklı tondaki saç renklerini meydana getirirler.Pigmentlerden ilki, yani ömelanin kuzguni siyahtan açık kumrala dek tüm renklerin yaratıcısıdır. İkincisi, yani feomelanin ise altın sarısı saçlardan ve kızıl tonlardan sorumludur. Biçim, çeşit ve yoğunluklarına göre farklılıklar sergileyen pigmentler, sonuçta binlerce renkten oluşan egzotik bir renk paleti oluştururlar.

Pek çok insanın saçı doğduğunda sapsarıdır, ama zaman içinde melanositler hareketlendikçe saçların rengi koyulaşır. Saçların giderek koyulaşması orta yaşlara dek sürer, gençlik yıllarında sarışın olan pek çok kişinin saçları ileriki yaşlarda kumral ya da kızıl-kahve tonlara dönüşür.Yirmili yaşlardan sonra melanosit üretimi azalır. Bu yaşlardan sonra çıkan saçlar pigmentlerden nasiplerini tam olarak alamaz ve renk kaybı başlar. Melanosit canlılığını tümüyle yitirdiğinde ise, saçlar pigmentsiz olarak uzar ve saç proteininin doğal rengini alır:

Beyaz!

Gri olarak gördüğümüz saçlar aslında yeni çıkan beyazlarla renkli saçların karışımından başka bir şey değildir. Saçınızın tonuna göre, saçlarınızın en az yüzde 50‘si beyaza dönüştüğünde, var olan renkli saçlarınızla karışımı, sizi gri saçlı birine dönüştürür. Çünkü renkli saçlarla beyazlar arasındaki kontrast, esmerlerde çok daha fazla belli olur. Açık renk saçlıların tümüyle grileşmesi çok daha güçtür.Herpes, tifüs, sıtma ya da ağır grip gibi pek çok rahatsızlık da saçların ağarmasına neden olabilir. Bunun dışında, yoğun travma, radyasyona maruz kalma, tiroit bezlerinin aşırı çalışması, şeker hastalığı, kötü beslenme, ülserli kolit ve kansızlık da saçların beyazlamasına neden olan öteki faktörlerdir.

Saçların “bir gecede nasıl bembeyaz” olduğunu anlayabilmeniz için, bir saçın doğal olarak nasıl uzadığını bilmeniz gerekir. Saç teli üç evreli bir süreçten geçer. İlk aşamada yani uzama sırasında, yeni saç teli ayda ortalama bir santim hızla büyür. İki ile altı yıl boyunca uzadıktan sonra, birkaç hafta süreyle dinlenme dönemine geçer.Bundan sonraki üç ay süresince de saç teli, üretim merkezi papiladan ayrılma sürecine başlar. Yeni bir süreç başladığında, arkasından gelen saç eskisini iter ve eski saç dökülüp, yerine yenisi uzamaya başlar.

Bazen stresten kaynaklanan ve “Alopesiya areata” adı verilen bağışıklık sistemindeki bir rahatsızlık, saç telini daha ilk döneminde vurur. Eğer hastanın çok sayıda siyah saçı ve fark edilmeyen birkaç beyaz teli varsa, rahatsızlık, arkasında çok sayıda beyaz saç teli bırakarak, eski koyu renk saçların dökülmesine neden olur. Hastanın saçları bir günden öbürüne kırlaşmış gibi görünür.Eskiden bilim adamları kırlaşan bir saçın asla eski rengine kavuşamayacağına inanırlardı. Oysa son dönem araştırmaları, dinlenme dönemindeki melanositlerin tetiklenerek, eski renk verici özelliklerine kavuşturularak, kimi durumlarda saçı orijinal rengine dönüştürebileceğini gösterdi.Kimi non-steroidal, anti-enflamatuar maddeler saçın pigmen tasyonunda önemli rol oynayabilir. B-12 vitamini alan, kansızlık hastalarında da kırlaşan saçın zamanla eski rengine dönüştüğüne rastlanmıştır.


Peki Saçlarınızın Kırlaşmaya Başladığını Fark Ettiğinizde Ne Yapmalısınız?


“Kendinizi buna odaklamayın” diye öneriyor psikologlar. Kimi insanlar kırlaşan saçlarına kafayı takarlar, oysa gerçek sorunları kendilerine güvensizliktir.Araştırmacılar, saçlarını boyamamak konusunda direnen insanların bir süre sonra saç renklerinden çok memnun olduklarını saptadılar.Oysa saç renklerini denetlemek isteyenler için oldukça geniş bir seçenek yelpazesi var. Saçlara düşen aklar bağış da değildir, dünyanın sonu da değildir. Onları ister sergileyin, ister saklamaya çalışın öncelikle bakımlı olmaya özen gösterin.


Saç Beyazlaması Çözümleri Nelerdir ?


Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm 1

Malzemeler: 1 tane orta boy soğan , 5 diş sarımsak , 1 adet yumurta sarısı ve 1 kaşık zeytinyağı .

Hazırlanışı: soğan ve sarımsak iyice ezilir ve bir kap içine yumurta sarısı ile zeytinyağı ilave edilerek krem kıvamına gelene kadar karıştırılır.Bu karışım saçlara sürülür ve 1 saat bekletilir.1 saat sonra ılık su ile masaj yapılarak temizlenir. Saç beyazlamasına çözüm olana kadar haftada sadece 1 kez yapılmasını öneriyor.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm 2: Taze yeşil cevizin dış kabuklarını az su ile haşlayın, içine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya katın ve saçınız da bekletin. Sonra ılık suyla yıkayın .

Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm 3: Gül yaprakları temiz,havadar bir yerde kurutulup sonra yakılır ve bir kül elde edilir. Bu külün içine badem yağı eklenerek lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan lapa ile saçlar haftada bir kere ovuşturularak yıkanır,sonra durulanır.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm 4: Ceviz kabukları yeşilken çay ve suyla birlikte kaynatılıp içine badem yağı ilave edilir ve bu bileşimle saçlar gün aşırı yıkanır. Bu karışımın saç bakımı ve saç beyazlamasında etkili olduğu biliniyor.

Saç Beyazlamasına Bitkisel Çözüm 5: Kına yaprakları kurutulup un haline getirilir. On beş dakika suda kaynatılıp İnce bir süzgeçle süzülür.Üstte kalan posa yatmadan önce saçlara sürülür. Sabah ılık su ile durulanır.

Yorumlar

 • Sad*** öz***
  5 yıl önce
  yukarda verdiğiniz kür lapa haline gelmiyr ne yapmalıyım şimdidn eşekkürler
 • Yah** Bal*** *
  4 yıl önce
  bende l1l2l3l4 ve s1 de bel fıtığı varne yapmamgerekiyo
 • Ayn** All***********
  4 yıl önce
  Merhaba ben Sizi Azerbaycandan salamlay;ram Sizin tavsuye etdiyiniz kürlden bende faydalanıram Size teşekkür edirem
 • Cen* Mar***
  4 yıl önce
  Benimde Cenk Örnekin sunu yasıyum cozumu warmı sızce
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   saç beyazlamasını önlemede ve düzenli kullanımda beyaz saçları eski rengine kavuşmasını sağlamada destek olacak mucize takviye çörek otu yağıdır. özellikle soğuk pres olması önemlidir.soğuk pres çörek otu yağını incelemek için linki tıklayınız. irtibat no:0224 2 3 4 5 6 7 8
 • şe*** Iş***
  4 yıl önce
  saç beyazlamsını gideren bitkisel ilçınız varmı varsa nekadardır.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Saç beyazlamasını önlemede ve düzenli kullanımda beyaz saçları eski rengine kavuşmasını sağlamada destek olacak mucize takviye çörek otu yağıdır. Özellikle soğuk pres olması önemlidir.Soğuk pres çörek otu yağını İncelemek için linki tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Sel** Bur**
  4 yıl önce
  kurlerinizi yaptigimiz zaman sacta boya veya rofle varsa yapilan kuru etkilermi bide kurleri yaparken cek otu yagini kullanalimmi yoksa onu tekmi kullanacaz simdiden tskler

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp