Yetişkinlerde İshal Tedavisi

Yetişkinlerde İshal Tedavisi :

Çoğu ishal durumları kısa sürer ve ciddi olmaktan ziyade rahatsızlık vericidir.Bununla birlikte, küçük çocuklar ve ileri yaştakiler, özellikle ishale ateş, halsizlik ve iştahsızlık da eşlik ediyorsa tıbbi yardım gerektirecek şekilde tehlikeli oranda su kaybına maruz kalabilirler.

Birden bire başlayan ishalin olağan dışı yiyeceklerden barsak enfeksiyonlarına (gastroenterit), anksiyete veya antibiyotiklere kadar birçok sebebi olabilir.

Fiziksel olarak, kan dolaşımından barsağa aşırı sıvı geçtiğinde tetiklenir – barsak enfeksiyonlarında olan budur.Anksiyete veya enfeksiyon barsak içeriklerinin çok hızlı ilerlemesine ve kan dolaşımına çok az sıvının geri verilmesine yol açabilir.

Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ishal, genellikle birkaç günde geçer.ve çok az tedavi gerektirir.Bol sıvı alın ve yediklerinizin hijyenine (temizliğine) dikkat edin.

Escbericbia coli, salmonella ve giardia lamblia gibi organizmaların neden olduğu enfeksiyöz ishaller ciddi olabilir ve genellikle kötü hijyenik koşullar ile yayılır bu nedenle, yemek hazırlamadan ve yemeden önce ellerinizi yıkayın.

Reçetesiz satılan bir takım ilaçlar alabilirsiniz ancak, bunlar yalnız yakınınızda bir tuvalet olmadığı durumlarda kullanmanız gereken ilaçlardır.Gerekli tuz ve elektirolitleri içeren, aşırı sıvı kaybını önleyen rehidratasyon sıvıları da bulunmaktadır.

Daha Ciddi Durumlar

Bebeklerde laktoz intoleransı (tahamülsüzlüğü) nedeniyle ya da katı yiyeceklere başlandığında ishal gelişebilir.Bol vitamin ve elektirolit içeren formül sütler kullanarak sıvı alımı yeterli düzeyde tutulursa faydalı alabilir.

Raflarda hazır bulunan ilaçları önce bir hekimin durumu değerlendirmesi en iyisidir çünkü, bebeklerde sıvı kaybı riski çok yüksektir.Uzun süren ishal daha ciddi olabilir ve bir doktora danışmayı gerektirir.

İshale sıklıkla iritabl barsak sendromu (genellikle ishal, kabızlık ve şişkinliğe neden olan bir bağırsak ritm bozukluğu)neden olduğu halde, tedavi gerektiren crohn hastalığı ve ülsaratif kolit gibi sindirim sisteminin enflamatuar hadiseleri ishalin daha az sıklıkla rastlanan diğer sebepleridir.Bir tür gluten intoleransı olan çölyak hastalığı ciddi diyare sebebidir.

Diğer olası sebepler daha az yaygın olan çeşitli yiyecek intolerenslarıdır(özellikle laktoz intoleransı olmak üzere.)

Ne Yiyip Ne İçilmeli?

Bir ishal atağı sırasında 24 saat boyunca yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.Yarımşar saat arayla azar azar maden suyu, açık çay veya bitki çayı (kahveden uzak durun) içerek yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.

Evde hazırlayabileceğiniz rehidyatasyon sıvısı ; 250 ml. Mevte suyu ya da şişe suyu içine bir tutam tuz ve bir çay kaşığı şeker ilave edilerek hazırlanabilir.

Belirtiler azalınca, pirinç lapası , yoğurt,kızarmış ekmek ve sebze çorbası gibi hazmı kolay yiyeceklerden azar azar yemeye başlayabilirsiniz.

Yavaş yavaş normal beslenmesine dönün. Çok az miktarda kırmızı et ve peynir yiyin çünkü bunarlın sindirimi zordur ve bunların sindirimi zordur ve bunlar hacimli yiyeceklerdir.

Yorumlar

 • Ken** Dal*
  4 yıl önce
  hocam bende karin agrisi ishal degisken diski halleri ve gaz sol bolgemde degisik agrilar bulunmaktadir sekiz senedir cekiyorum bunun tedavisi nedir ve nedeni ne olabilir
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Kalin bagirsagin iç yüzeyini döseyen tabakanin (kolon mukozasi) iltihabidir. Mukozada iltihap ve kanayan yaralara (ülser) yol açar.Hastalarin bir kisminda baslangiç döneminde kabizlik olabilirse de, genellikle ishal vardir. tedavi için linki inceleyebilirsiniz Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Şe*** ÇE****
  4 yıl önce
  Beş gündür süren ishal nmal midir?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Hayır değildir . lütfen bir hekime danışınız. geçmiş olsun
 • Mer*** Koc*
  3 yıl önce
  Merhaba; 8 ay once sezeryan ile dogum yaptim o gunden beri ishalim hic gecmedi gunde 3 gece 2. Tahlil yaptirdim bisey cikmadi. Debridat ilac kullandim gecmesi
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. Üzerlik tohumu bağırsaktaki parazitler ile bakterileri öldürmektedir.ishal sorunu için üzerlik tohumu karışımlı seti tavsiye ediyoruz incelemek için linke tıklayın geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Der** Akt*** *
  3 yıl önce
  İki haftadır ishalim geçmek bilmiy enfeksiyon hastalıklarına çıktım dahiliyeye çıktım ikiside gayet nmalsin bişeyin yok bağırsak seslerin nmal kanında ve kültür testinde iyi bi sun gözükmüy diy ben hangi dokta başvurabilirim acaba
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   hastalığınızla ilgili tam teşhis konmamışsa üzgünüm bi önerimiz olamaz, . geçmiş olsun

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp