Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı Neden Olur

Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı Neden Olur, Uzun süren açlık durumları için adrenalin,büyüme hormonu vs.yükselir ve karaciğerde yağ ve proteinlerden şeker imal edilmeye başlanır.Yükselen adrenalin çarpıntı yapabilir.

Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı Neden Olur

Kalp atışlarının bir kimse tarafından rahatsız edici şekilde duyulmasına çarpıntı palpitasyon denir.Hekimler kalbin hızlı bir şekilde atmasına taşikardi, düzensizlik göstermesine ise oritmi adını verirler.

Çarpıntı bir kalp hastalığı olmadan da hissedilebilir. Kansızlığı olan kimselerde aşırı beden hareketi yapan ve efor sarfeden normal insanlarda kalbin hızlı çarpması bedenin normal bir kompensasyon reaksiyonudur.

Dokuların oksijen ihtiyacını karşılamak üzere organizma çevreye daha çok kan pompalamak zorunda kaldığından kalp hızlı atar. Bazı içkiler (cay, kahve, alkol v.b.) ve ilaçlar (adrenalin, efedrin, amfetamin v.b.) carpmtI nedeni olabilir.

Çarpıntı şikâyeti olan kimseler bu durumun gerçek bir kalp hastalığından, kansızlıktan veya kalp nörozundan ileri gelip gelmediğini anlamak üzere bir kalp hastalığı doktoruna muayene olmalıdırlar. Kalp atışlarının normalin üstünde olmasına çarpıntı denilir. Bazı hallerde de çarpıntı hissedildiği halde kalp atışlarının artmadığı görülür. Bunun karşılığı olarak ta bazı hallerde kalp atışları arttığı halde çarpıntı hali duyulmaz. Tıp dilinde kalp atışlarının artmasına ( Taşikardi ) kalp vuruşlarının rahatsız edici hale gelmesine de ( Palpitasyon ) denilir.

Vücudu yoran koşma, ağır bir şey kaldırma, eşya taşıma ve spor yapma gibi hallerde, heyecanlanma, sinirlenme sırasında ve yemeklerden sonra, hemen herkesin nabız sayısında az ya da çok artış olur. Bir işten sonra ortaya çıkan çarpıntı o kişinin işe alışık olup olmadığını ortaya koyar. Sinirli kişilerde ya da bünyesi yaptığı işe alışkın olmayanlarda dinlenme halinde bile bir süre çarpıntı devam eder. Nabız sayısı yaşa göre bazı değişiklikler gösterir. Bir yaşındaki bir bebeğin kalbi 134 defa atarken yetişkin bir erkeğin kalp atışı 72, kadının ise 80 dir.

Ateşli hastalıkların hemen pek çoğunda çarpıntı artar. Ortalama olarak ateşin bir derece yükselmesi kalp atışlarının 10-20 arasında artmasına sebep olur. Sadece tifo, grip, menenjit gibi hastalıklarda ateşin yükselmesi kalp atışlarının aynı oranda artmasına yol açmaz. Veremde ise ateşin fazla yüksek olmamasına rağmen nabız, mikrop zehirlerinin etkisi ile yüksektir ve çarpıntı hissedilir.

Kalp atışları yaşa göre şu değişiklikleri gösterir :

  • 1 yaşında………134
  • 1-2 yaşında………117
  • 3-4 yaşında……….108
  • 5-9 yaşında……….98
  • 9-10 yaşında……….91
  • 11-13 yaşında……….88
  • 14-17 yaşında……….80
  • Yetişkin erkekte………72
  • Yetişkin kadında……..80

Sinir sistemi oynak olanlarda ve özellikle gençlerde çarpıntı çok görülür. Bazı gençler küçük bir hareketten sonra çarpıntı duyabilirler hatta çarpıntı ile birlikte kalp çevresinde bir ağrı da hissedilir. Böyle durumlarda endişeye kapılmamak gerekir. Çünkü bu çarpıntı ve ağrı kalbin bozukluğu sebebiyle ortaya çıkmaz. Çarpıntı vejetatif sinir sisteminin oynaklığına bağlıdır. Bu durum zamanla geçer.

Tiroid bezinin aşırı salgı yapması (Bazedov hastalığında) çarpıntı başlıca belirtidir. Fazla kan kaybeden kişilerde de çarpıntı görülür. Nabız sayısının giderek artması iç kanamanın devam ettiğinin başlıca belirtisidir. Mitral darlığı, aort yetmezliği, kalp yetmezliği, endokardit, kalp romatizması, enfarktüs gibi kalp hastalıklarında da çarpıntı duyulur. Sigara, çay, kahve ve alkol de çoğu zaman çarpıntıya yol açabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp