Yağ Oranı Düşük Diyetler

Yağ Oranı Düşük Diyetler : Ortalama bir Amerikalı kalorilerinin yaklaşık yüzde 33'ünü yağdan almaktadır. Düşük kalorili diyetler bu miktarı yüzde 20'ye indirmeye çalışmaktadır. Yağ oranını düşük tutan diyetlerin arkasında iki ana fikir vardır: Yağ sizi şişman yapar ve yağ kalp için kötüdür. Bu kapsamlı ifadelerin hiçbiri doğru değildir. Makul miktarda sağlıklı yağ, düşük yağlı diyetler kadar ya da daha iyi bir şekilde kilo vermeyi teşvik eder. Kalp hastalıkları cephesinde de bazı yağlar kalp için iyidir (bak. s. 87) ve bunları beslenmeden çıkarmak problemlere neden olur.Düşük yağ içerikli diyetlerin en çok tanınanlarından biri Dr. Dean Ornish'in "Daha Çok Ye, Daha Zayıf Ol" planıdır. "Daha Çok Ye" fikri yağın bir gramında 9 kalori bulunurken karbonhidratların bir gramında 4 kalori olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Yağlı gıdalardan karbonhidrat yönünden zengin gıdalara, özellikle de meyve ve sebzelere geçerek daha fazla kalori almadan tükettiğiniz yiyecekleri iki katına çıkarabilirsiniz.

Yağ oranı düşük bir diyet yapmanın kilo vermeye yardımcı olacağına şüphe yok, en azından kısa vadede. Bazıları böyle bir diyete uzun vadede bağlı kalmayı başarabilir, ancak bunun için gerçekten kararlı olmak gerekir. Neden? Düşük yağ içerikli diyetler diğer beslenme stratejilerine göre daha lezzetsizdir genelde ve gıda şeçeneği konusunda da daha kısıtlayıcıdır, özellikle de dışarıda yemek yerken. Ayrıca sizin kendinizi aç hissetmenize de neden olabilir. Düşük yağlı diyetlerin, ana öğünler arasında ara öğünlere ve doygunluk hissini artıran yüksek lif oranlı yiyeceklere yer vermesinin bir nedeni budur.Düşük yağ içerikli diyetler kalp için mükemmel diye tanıtılır. Bu ün, pek çok uzmanın tüm yağların kalp için kötü olduğunu düşündüğü bir zamandan kalmadır. Bu düşünce, doymamış yağların kolesterol düzeyini düzeltebileceğine ve potansiyel olarak ölümcül kalp ritmi bozukluklarını engelleyebileceğine ilişkin bulguların ışığında sönmektedir.

Ornish planı, Dr. Ornish'in kalp rahatsızlığı olan otuz beş kadın ve erkek üzerinde yaptığı küçük çaplı bir araştırmadan da destek almaktadır. Bu araştırma, çok az miktarda yağ içeren, vejetaryen, tam tahılların tüketildiği bir diyetin egzersiz, stres yönetimi ve grup desteğiyle bir arada daha az yoğun değişikliklere göre damarlardaki daralmayı daha başarılı azalttığını gösterdi. Bu yöndeki gelişme, düşük yağ içerikli beslenmeden kaynaklanmış olabilirdi. Başka değişikliklerden de kaynaklanmış olabilirdi. Unutmayın, "Ornish diyeti yapmak" rafine tahıllardan vazgeçerek tam tahıllara yönelmek ve egzersiz yapmak anlamına geliyor. Egzersiz yapmadan rafine karbonhidratlar tüketmek trigliserid düzeyini yükseltip, HDL (iyi) kolestrol seviyesini azaltabilir, her iki durum da kalp için iyi değildir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp