Yağ Bezeleri


Lipom olarak isimlendirilen yağ bezeleri cilt üzerinde ağrısız bir şekilde husule gelen küçük şişlikler olmaktadır ve bu şişliklerin iyi huylu tümör oldukları bilindiğinden sağlığı tehdit edecek bir durumları da söz konusu değildir. Deri ile kas arasında oluşan yağ bezeleri ekseri kol, bacak, göğüs, kalça, sırt ve gövdede husule gelir ve tam olarak neden ortaya çıktıkları bilinmez.

Yağ bezesi genel olarak vücudun aşırı derecede yağ üretmesinden dolayı meydana gelmektedir. Ayrıca bazı vakaların genetik nedenleri de bulunmaktadır. Kolesterol düzeyiniz yüksekse, anne ve babanızda daimi olarak yağ bezesi çıkıyorsa sizde de yağ bezesi çıkma ihtimali bir hayli yüksektir.

Yağ bezeleri ağrı hissedilmesine neden olmazlar; ancak üzerine baskı uygulandığında ağrılı olabilirler. Ekseri vücudun dışından el ile hissedilebilirler fakat bazen iç organlara yakın bölgelerde de meydana gelmekteler. Normalde zararsız olan yağ bezeleri iç organlarda ya da organ boşluklarında meydana geldikleri zaman tehlikeli olabilirler. Bu durumda yağ bezelerinin tedavisi şarttır.

Hızla büyüyen, şiddetli ağrılara sebep olan, iyi huylu olmalarına rağmen kötüye doğru yol alan yağ bezeleri ameliyat ile alınır. Deri altında hareketli ve yumuşak olan lipomlar artık hareket etmiyor ve sert bir hal almışlarda sağlık için son derece riskli durumda demektir. Bu tür yağ bezeleri ameliyat ile çıkartılmalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp