Venöz Yetmezliği Nedir

Venöz Yetmezliği Nedir :

Varis, cilde yakın toplardamarların geniş ve kıvrıntılı bir hal almasıdır. Varis genellikle tek başına bir hastalık değildir, altta yatan ciddi bir toplardamar hastalığının belirtisidir. Varisli insanların çok büyük bir kısmında, bu hastalık, toplardamarlardaki kapakların yetmezliğidir (venöz yetmezlik). Nadiren de, toplardamarlardaki tıkanıklıklar varisin nedeni olabilir.

Venöz yetmezlik, normalde tek yönlü olarak akciğerlere gitmesi gereken kirli kanın, bacak toplardamar kapaklarındaki fonksiyon bozukluğu sonucu, yerçekimi etkisiyle ters yönde ayağa doğru kaçmasıdır. Nasıl ki, mide suyunun midemizden ağzımıza geri kaçmasına "reflü" deniyorsa, normalde akciğerlere gitmesi gereken kirli kanın karından ayağa doğru kaçmasına da "reflü" denir. Reflü sonucunda, kirli kan damarlarda birikerek varise, dokuda birikerek ağrı, kramp, şişme ve kaşıntıya neden olur. İlerlemiş olgularda, venöz yetmezliğe bağlı beslenme bozukluğu sonucu ayakta yaralar açılır ve çok zor iyileşirler. Ayrıca, büyük varislerin içindeki kirli kan yavaş aktığından aniden pıhtılaşabilir (flebit), bu pıhtı derindeki toplardamarlara, hatta akciğerlere bile kaçabilir (pulmoner emboli) ve hayati tehlike yaratabilir.

Venöz yetmezlik %95 den fazla yüzeyel damarlarda, nadiren de derindeki damarlarda görülür. Yüzeyel damarlarımız, bacaklarımızın "yedek" damarlarıdır. Bu damarlar kesilebilir, vücudun başka damarlarında kullanılabilir, lazer ya da köpükle kapatılabilir. Bu işlemler, eğer derindeki toplardamarlarda problem yoksa, bacakta hiçbir sorun yaratmazlar. Bu yüzden, yüzeyel ven yetmezliği ve buna bağlı oluşan varisler lazer, köpük ve ameliyatla başarıyla tedavi edilebilir. Derin venler ise bacaklarımızın "elzem" damarlarıdır, dolayısıyla derin damarlarımıza lazer, köpük ve ameliyat gibi girişimler yapılamaz. Bu nedenle, derin venlerde yetmezlik ya da tıkanıklığı olan hastalarda herhengi bir girişim uygulanmaz. Bu tür hastalarda, vücut derin venlerden kanı akciğerlere gönderemediği için, kanın çoğunu yüzeyel venlere göndermek zorunda kalır. İş yükü artan yüzeyel venler genişler, kıvrılır ve varisleşirler. Ancak bu tür hastalarda, bu varisler vücut için "yararlı" damarlar olduklarından bu damarlara kesinlikle bir girişim yapılmamalıdır, aksi halde bacakdaki dolaşım daha da bozulabilir.

Klinik bulgular: Venöz yetmezliğin en "göze çarpan" belirtisi varistir.Varisler büyüklüklerine göre kılcal, orta boy ve büyük boy olabilirler. Varis dışında kirli kanın bacakta birikmesine bağlı olarak ağrı, şişme, kaşınma, kramp, ciltte koyulaşma, flebit ve yara oluşumu görülebilir.

Venöz yetmezlik nedir,varis nedir,teşhis ve tedavisi-210.jpg

Varis tipleri.

Tanı, görüntüleme:

Tanıda en önemli yöntem renkli Doppler ultrasonografidir. Renkli Doppler ile ciltten görünmeyen iç varisler tesbit edilebilir, varislere neden olan venöz yetmezlik kaynakları tesbit edilebilir, derin ve yüzeyel venöz yetmezlik ayırt edilebilir ve atardamar ya da toplardamar tıkanıklıkları ekarte edilebilir. Bu özellikleriyle, renkli Doppler ultrasonografi varis hastalarında tedavi için gerekli tüm bilgileri verebilir. Nadiren, kasığın yukarısındaki toplardamarları incelemek için BT venografi, MR venografi ya da klasik venografi gerekli olabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp