Vajinal Akıntının Kesilmesi

Vajinal akıntının kesilmesi hakında genel bilgiler. Vajina salgısının artması veya azalması nasıl ve hangi şartlarda gerçekleşir, normalde vajinal akıntı olur mu gibi sorularınızın cevapları aşağıdaki makalede detaylı olarak açıklanmıştır.

Normalde vajinal akıntı olur mu?

Evet olur. Vajinal salgılar hem normal, hem de gereklidir. Serviks, vagina duvarları ve bartholin bezlerinin salgıları olmasaydı, vajinanın içi kuru bir parşömen kâğıdı gibi olurdu. Ağzınızın nasıl tükürüğe ihtiyacı varsa, vajinanızın da neme ve kayganlığa ihtiyacı vardır. Normal ve sağlıklı koşullarda endoservikal bezler saydam bir sümüksü madde salgılar. Bu sümüksü salgı aşağı inerken, atılan vajina hücreleriyle, normal bakterilerle ve bartholin bezi salgılarıyla karışarak beyazımsı renge dönüşür.

Bu normal beyaz vajina salgısı iç çamaşırlara geçince de, oksidasyon (havaya maruz kalma) sonucu giderek uçuk sarı bir renge dönüşür. Genç kızlarda bu fizyolojik akıntının ortaya çıkışı çoğu kez meme gelişmesiyle ve yumurtalıkların östrojen üretimini arttırmasıyla eş zamanlıdır. Vajina iç örtüsü de kalınlaşır ve asit üreten bakterilerin (lactobacilli) gelişmesine bağlı olarak salgı nispeten asitleşir. Akıntı aşırı olmadıkça, kaşıntı, tahriş, şişme ya da kötü kokuya yol açmadıkça normaldir. Ancak bazı durumlarda normal vajina salgısı geçici olarak artar.

Vajina salgısının artmasına neler yol açabilir?

Birkaç etmen yol açabilir östrojen düzeyi, duygusal gerilimler, cinsel uyarılma. Ovulasyon yaklaştıkça östrojen düzeyinin yüksekliği servikal salgıları arttırır. O günlerde saydam bir sümüksü akıntı görmenizin nedeni budur. Aynı biçimde, ağızdan doğum kontrol hapı alan kadınlarda da östrojen düzeyinin yüksekliği vajinal salgıları belirgin biçimde arttırabilir.Duygusal gerilimler, özellikle de cinsel uyarılma daha bol, ama geçici akıntının sık rastlanan bir nedenidir.

Cinsel uyarılma sırasında, tüm vajinayı, vajina girimini yıkayan bol miktardaki saydam salgı, aslında vajina duvarından kaynaklanır. Bu akıntı vajinanın kan damarlarının genişleyip, kanla dolmasının dolaylı bir sonucudur. Altmış yaşını aşmış kadınlarda bile, yeterince uyarılınca vajina hâlâ önemli ölçüde sıvı sızdırabilir. Dolayısıyla, cinsel uyarılma koşullarında vajina duvarlarının 'terlemesi' olgusunu yaş, nisbi östrojen yetersizliği ya da histerektomi gibi etmenler ortadan kaldıramaz. Ancak öteki normal vajina salgıları yaşla yakından ilgilidir.

Yaş, vagina salgılarını nasıl etkiler?

Menopoz sonrasında östrojenin azalıp, giderek yok olmasıyla vajina duvarı kalın, dolgun ve kıvrımlı yapısını yitirerek, nispeten ince, kuru ve düz hale gelir. Servikal salgılar kesilir ve dolaylı olarak vajinanın normal asit ortamını sağlayan normal Bakteriler giderek azalır. Böylece vajinal salgılar azalır ve nispeten alkalileşir.

Neden genç kadınlarda normal vajina salgıları eşittir?

Koruyucu amaçla. Vajinanın nispeten asit ortamı, rahatsız edici vajinal akıntılara neden olan bazı organizmaların gelişmesini önler.
Örneğin, kadınların doğurgan yıllarında normalde adet kanamasından hemen önce ve sonra vajinanın asitliğinin periyodik olarak azalması, pusuda bekleyen hastalık etmenlerinin gelişip yerleşmesine ya da mevcut bir anormal akıntının anmasına yeterli olabilir. Adet kanı da istenmeyen yabancıların üremesi için çok elverişli bir ortam oluşturabilir.

Hangi yabancılar?

Gonore (belsoğukluğu) dışında,günümüzde birçok erişkin kadının vajinal enfeksiyon ve anormal akıntılarla tedirgin eden hastalık etmenleri arasında başta gelenler, Trichomonas vaginalis (tek hücreli bir parazit), Cadida albi-ans (mantar) ve Haemophilus vaginalis (bakteri) adlı etkenlerdir.Gerçi bu etkenlerin etkileyici adları az sonra belleğinizden uçup gidecektir, ama bunlardan biriyle tanıştıysanız kuşkusuz kolay kolay unutmamışsınızdır.

Yorumlar

 • 4 yıl önce
  18 yaşında bir kızım var sürekli bir vajinal akıntısı var bu durumdan çok rahatsız oluyor doktor iltihap olduğunu söyledi ama ilaçlar bir işe yaramadı ne kullanabiliriz bu konuda önerileriz nedir iyi günler
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Vajinal mantar ve akıntıda hijyen elbette çok önemlidir, Tedavi takviyesi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Yas**** Al* *
  4 yıl önce
  bir haftadır vajinamda kuruluk ve yanma var akıntımda çok az bir şlekilde gelmekte sebebi ne olabilir
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Vajinal akıntı rengi, kokusu ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. tedavide izlediğimiz yolda iltahapla gelişen vajinal akıntıda rahim iç yapısı ve kanalları temizleyerek kokulu akıntıları tedavi eden bu iki özel bitkiyi kullanabilirisniz Linki tıklayınız: irtibat no: 0224 2 3 4 5 6 7 8
 • Naz* * Yü*** *
  4 yıl önce
  bu akıntıdan nasıl kurtulurum
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Vajinal akıntı rengi, kokusu ve beraberinde getirdiği şikayetlerle ciddi hastalıkların habercisi olabilir. tedavide izlediğimiz yolda Linki tıklayınız: bilgi hattı: 224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp