Vajinal Akıntı Koku

Vajinal Akıntı Koku :

Vaginal kokunune en sık rastlanan nedeni vajinada normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla oluşan bakteriyel vajinozdur. Vajinal kokunun diğer sebepleri hakkında uzmanların hazırladığı detaylı bilgiler aşağıdaki makalemizde açıklanmıştır.

Vajinal Koku

Vajinal kokunun pek çok nedeni vardır. En sık rastlanan nedeni vajinada normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla oluşan bakteriyel vajinozdur. Genelde balıksı bir koku hissedilir ve bu koku cinsel ilişkiye girdikten sonra daha da belirginleşir. Diğer belirtileri vajinada kaşıntı ve tahriş olmasıdır. Ayrıca gri-beyaz bir akıntı da olabilir. Tedavide antibiyotik kullanmak gerekli olabilir.

Vajinal kokunun diğer bir nedeni temizliğe dikkat edilmemesidir. Dış cinsel organlar banyo veya duş sırasında temizlenebilir. Az miktarda kokusuz ve hafif bir sabun ve bol suyla temizleyin. Vajinal duş yapmayın. Sağlıklı bir vajinada bir miktar bakteri ve diğer organizmalar bulunur. Normal vajina asiditesinde bakteri ve mantarlar dengeli olarak bulunur. Eğer vajinal duş yapılırsa bu hassas denge bozulur.

Daha az görülen nedenler ise şöyledir;

Rektovajinal fistül. Rektum yani bağırsağın son kısmı ve vajina arasında anormal bir bağlantı açılmıştır. Bu şekilde dışkı, vajinaya sızar ve kötü kokuntuya neden olur. Vajina veya rahim ağzı kanserinde de vajinada kötü koku oluşabilir. Eğer sürekli devam eden vajinal kötü koku varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp