Uykusuzluğun Çareleri

Uykusuzluğun Çareleri

Uykusuzluğun Çareleri hakkında bilgiler.

Uykusuzluk probleminiz varsa çözüm arıyorsanız uykusuzluk problemini giderici aşağıdaki bitkileri kullanabilirsiniz.

Ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor ama insanoğlu hâlâ uykunun sırlarını çözmüş değil. Uyku, ya bir dinlenme, rahatlama aracı ya da günün verimlisaatlerini alıp götüren bir zaman dilimi olarak tanımlanıyor.Uyku, vücudunyalnızca dinlendiği bir süreç değil. Uzmanlar uykuyu, "gün boyu yorulan veyıpranan sinir sisteminin onarıma alındığı, gün içinde edinilen bilgilerinayıklanıp depolandığı, dış uyaranlara açık ve bireyin gelişimi ile ilgili işlevsel bir süreç" olarak tanımlıyor.İdeal uyku süresi kişiden kişiyedeğişiyor.Uzmanlar uyku bozukluklarını uykusuzluk, uyurgezerlik, aşırıuyuma, uyku apnesi, karabasan ve gece terörü olarak sınıflandırıyor.Bunlardan birinin haftada 4-5 kez tekrarı, ciddi sorunların habercisi Olarak görülüyor.
Tam alınmamış bir uykudan sonra cildin solgun ve kuruolduğuna,göz altlarında mor halkalar oluştuğuna şahit oluruz. Uyku esnasında vücut hormon salgılarını dengeliyor, bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi hızla çalışıyor ve cilt her gün atılması gereken ölü deriyi uyku esnasında atıyor.California Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre de ideal bir uyku hormonları dengeliyor ve bu durum kanserin de aralarında bulunduğu birçok hastalık riskini ortadan kaldırıyor.Uykusuzluk,Uykuya dalma zorluğu, Kesintisiz uyumamak,Uykuyu almamak. Bu belirtiler tek tek veya hepsi bir arada görülebilir.
Uyku bozukluğu olankişiler, genellikle bu durumunun stresten kaynaklandığını belirtmeye yönelirler. Ama, stresin başlıca neden olarak görülmesi pek doğru değildir.Pek çok hastalığın uyku bozukluğuna yol açabileceğinin unutulmaması gerekir. Uykusuzluğun nedenlerinden bazıları kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı, burun tıkanıklığı, romatizma, sinirsel ve ruhsal hastalıklar, sindirim yetersizliğine bağlı şişkinlik ve gaz, astım ve horlama, Stres, kafein (çay,kahve, kolalı içecekler, bazı gazozlar, çikolata) alkol,düşük kan şekeri,hazımsızlık, akşam yemeğini geç yemek, aşırı yemek,hastalık,ağrılar,gerginlik,kabus görme korkusu (özellikle çocuklarda)çevredeğişikliği, iklim değişiklikleri, uyku sırasında solunum durmaları,horlamak veya horlayanla birlikte uyumak, huzursuz bacaklar sendromu, uykusırasında solunum durmaları, besin eksiklikleri, vardiyalı çalışma gibinedenleri olabilir. Sürekli kullanılan bazı ilaçlarda uyku bozukluğuna yol açabilir. örneğinantibiyotikler, hormon preparatları , uyarıcılar ve hatta doğum kontrolhapları gibi. Aynı saatte yataktan kalkmak ve yatağa girmek pek çok sorunuortadan kaldırabilir. Ölçüsü kaçırılan akşam yemeklerinden kaçınmak gerekir.
Akşamları alınan fazla alkol ve içilen fazla sigara uyku düzenini bozabilir. Sağlıklı uyku için gerekli yatak odası ortamının hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Yatak odası her gün uzunca bir süre havalandırılmalı,sıcaklığın fazla olmamasına dikkat edilmeli, hava kuru ise nemlendirilmeli,yatak yererince geniş ve sert olmalı, pamuklu çarşaflar kullanılmalı, odadaelektrikli ve elektronik aletler çalıştırılmamalıdır.
Akşam yemeğinde yatıştırıcı yiyecekler: Esmer pirinç-makarna, elenmemiş undan yapılmış ekmek, muz.
*Magnezyum içeren yiyecekler: Yeşil yapraklı sebzeler, badem, karides, ayçiçeği çekirdekleri, limon..
*B6 vitamini içeren yiyecekler: Karnabahar, lahana, brokoli, mercimek, kuşkonmaz, barbunya, Brüksel lahanası, soğan, tohumlar.
*Triptofan içeren yiyecekler: Muz, süt, hurma, fıstık, hindi eti.
*Marul : uykuya yardımcı olan güçlü maddeler içeriyor.
*Bitkisel çaylar: özellikle papatya
*Düzenli egzersiz
*Fazla kilolarınızı atmaya çalışın.
* Aşırı kilo solunum durması riskini artırabiliyor.
*Sağlıklı bir seks yaşamı daha iyi uyumanızı sağlar, unutmayın.Doktor önermedikçe tüm uyku giderici ilaçlardan ve uyuşturucudan sakının.Çünkü, bunlarla insanı felakete götüren, alışkanlık ve doz arttırmak gibicehennem azabı veren bir kısırdöngü içine giriliyor. (Ciddi zehirlenmeler,depresyon vs.) Bu ilaçların çoğu hemen hemen hepsi serbest satılıyor.Onları içmeye yeltenmeyin, bir "dostunuzun" önerisiyle kullanmayın. Doktora başvurun.


SENDE YORUM YAP!

Whatsapp