Uyku Düzeni Kurmak

Uyku Düzeni Kurmak

Her yaştan çocuğun sağlıklı ve huzurlu bir uyku süreci yaşayabilmesi için uyku öncesi süreç büyük önem taşımaktadır. Birçok anne ve baba çocuklan daha bebek yaşlarda iken düzenli bir uyku süreci oluşturmayı başarmaktadır. Erken yaşlarda oluşturulan uyku düzeni ileriki yaşları da olumlu yönde etkilemektedir. Anne ve babalar çocuklan küçükken sağlıklı bir uyku düzeni kursa da, çocuklar büyüdükçe ve kendi kararlarını kendileri vermeye başladıkça aynı düzenin sürdürülmesi oldukça güçleşir. Uyku için bir düzen oluşturmanın önemi hafife alınmamalıdır ancak bu konuda çocukların üzerinde baskı kurmak da doğru değildir. Belirlenen sürede uyumaları için kendilerine aşırı baskı yapılan çocuklar kendilerini güvende hissetmezler. Ancak düzenli uyumaları yönünde telkin almayan ve uyuma vakitleri her gece bir öncekinden daha farklı olan çocuklar da ne zaman yatacaklarını bilemediklerinden ve kendilerine bir sınırlama getirilmediğinden yeteri kadar uyuyamazlar ya da uyku düzensizlikleri yaşarlar. Önemli olan aradaki dengeyi sağlamak ve çocuklara baskı uygulamadan sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmaktır.

Uyku dahil hayatınızın her aşamasını planlamanız kendinizi bir düzene bağ-lanmış gibi hissetmenize neden olabilir. Hatta bu durum monotonluğu da beraberinde getirebilir. Ancak çocuğunuz için oluşturduğunuz uyku düzenine siz de uymaya çalışırsanız, tüm aile bundan olumlu yönde etkilenir. Siz düzenli olarak uyursanız, çocuğunuz da uykusu hiç bölünmeden uyuyacaktır. Çocuğunuzla uyku konusunda yaptığınız savaşlardan kurtulunca, rahat ve huzurlu olarak uyuyabilirsiniz. Geceleri düzenli bir uyku süreci yaşayan çocuklar gün içinde daha sakin ve huzurlu olurlar. Bu hem okuldaki başarılarını hem de sosyal ilişkilerini olumlu yönde etkiler.

Çocuğunuz için uyku düzeni oluşturmanız asla esnek olamayacağınız ve bu düzenin dışına çıkamayacağınız anlamına gelmez. Düzen sadece siz anne ve babaların rahat etmesi için oluşturulmalıdır. Ancak gerektiğinde (örneğin bazı tatil günlerinde) uyku için belirlenen saatlerin dışına çıkılabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp