Üre Kreatinin Yüksekliği

Üre Kreatinin Yüksekliği, Kandaki Üre Oranının Normalin Üzerinde Olması Halidir. Ürelerin Yükselmesi Hakkında Detaylı Bilgi Edinmek İçin Aşağıdaki Makalemizi Okuyabilirsiniz..

Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir. Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan böbrek yetmezliğinin son döneminde meydana gelip, şuur bulanıklığı ve koma içinde ölüme götüren hastalık hali.Üremi; sinir sistemi, mide-barsak ve kalp damar sistemleri yönünden çeşitli belirtiler veren, üre birikimi ve asidozla kendini gösteren bir çeşit zehirlenmedir. Böbrek, vücudun asit-baz dengesini bozmak istidadında olan asit veya baz iyonları, hücre dışı sıvının iyon dengesini bozan fazla suyu veya iyonları, protein metabolizmasının son ürünlerini atmakla vazifelidir.

Üre Kreatinin Yüksekliği ve Böbrek

Böbrekler bu mühim vazifelerini başarabilmek için çok miktarda kan almak zorundadırlar. Böbreklerin süzme kabiliyetinin azalmasıyla kanda, azot metabolizmasının son ürünleri artmaktadır. İdrarla atılması gereken azot metabolizması son ürünlerinin başlıcaları üre, ürik asit ve kreatinindir. Vücutta, kan proteinleri dışındaki bütün azotlu maddelerin ihtiva ettikleri toplam azot miktarının normal değeri% 20-40 mg‘dır. Azotemi içinde en önemli yeri işgal eden üredir. Çünkü kandaki oranı diğer azotlu maddelere nazaran çok daha fazladır. Ortalama normal miktarı % 30 mg kadardır. % 50 mg‘ın üstü anormal olarak kabul edilir. Ağır üremi vak‘alarında kan üresinin % 500 mg‘a kadar yükselmesi mümkündür. Yurdumuzda genellikle azotemi hakkında fikir sahibi olmak için kan üresinin ölçülmesiyle yetinilmektedir. Azotemi derecesiyle üremi, arasında kaba da olsa bir paralellik bulunması ilk önce üre, ürik asit, kreatinin gibi birikime uğrayan azotlu maddelerin suçlandırılmasına yol açmıştır. Daha sonraları potasyum yüksekliği, kalsiyum düşüklüğü gibi elektrolit sapmalarının, asidozun ve barsak kokuşma ürünlerinin üremi komasında etkili oldukları düşünülmeğe başlandı.

Yapılan bütün incelemeler üreminin bir üre zehirlenmesi olarak kabul edilmeyeceğini, vücutta biriken ürenin ancak çok yüksek seviyelere çıktığı zaman üremi belirtilerinden bazılarını meydana getirebileceğini göstermiştir. Üremide görülen tendon reflekslerindeki canlılık, kas çekilmeleri, sinir kas sisteminin aşırı uyarılma belirtileri, iyonize kalsiyumun azalmasıyle ilgilidir. Vücuttan su ve tuz kaybının da, üremi belirtilerini şiddetlendirdikleri anlaşılmıştır.

Üre Kreatinin Yüksekliğinin Vücuda Etkileri

Bazı vak‘alarda saldırganlık ve manasız bağırıp çağırmalar görülür. Şuur bulanıklığı, nihayet komaya döner. Başağrısı bazan ilk belirti olarak görülür. Kas çekilmeleri sık görülür. Hastalığın son döneminde durdurulamayan bir hıçkırık görülebilir. Ağızda kuruluk ve yanma sık rastlanan şikayetlerdir. Dil paslıdır. Nefeste amonyak kokusu duyulur. Ağızda iltihap bulunabilir. İştahsızlık bulantı-kusma başlangıç belirtileri olabilir. Başlangıçta hemen daima kabızlık bulunduğu halde, sonradan ishaller eklenebilir. Hastanın solunumu, ileri dönemde düzensiz bir hal alır ve denkleşir (Kusmaul solunum). Zatürre, sık rastlanan bir komplikasyondur. Üremide kalp yetmezliğine sık rastlanır ki, bunun sebebi yüksek tansiyondur. Kalp zarı iltihabı, son dönemde ortaya çıkar. Deri genellikle soluk, kuru ve sarımsı kirli renktedir. Kaşıntı mevcuttur. Üremide zayıflama söz konusudur, fakat ödem bunu gizleyebilir.

Kansızlık sık görülür. Üremi teşhisi: Kan tahlilleriyle kesinlik kazanır. Üremiye yol açan hadise gelip geçici ve şifası mümkünse, üremi de geçicidir. Üremi, müzmin ve iyileşmesi mümkün olmayan hastalıklara bağlıysa şifa yoktur. Üreminin tedavisi, üremiye yol açan hastalığa yöneliktir. Tedavi, hastahanede yapılır. Hasta yatak istirahatine alınır. Su ve elektrolit dengesi çok iyi takip edilerek düzenlenir. Özellikle had vak‘alarda sun‘i böbrekten istifade edilir. Müzmin vak‘alarda yani irreversibl (dönüşü olmayan) üremi vak‘alarında bugün için en iyi (hatta tek) kesin tedavi şekli böbrek transplantasyonu (nakli) dur. Bu da iki türlü olabilir. Ya ölüden ölüm anında alınan böbrek nakledilir. Veya hastanın yakın akrabalarından kan ve doku grubu testleri yapılıp uygun olanın bağışladığı bir böbreği hastaya nakledilir. Özellikle bu iki tür nakillerde böbreği vücûdun reddetmemesi için uzun süre özel ilaç tedavileri yapılır.

Yorumlar

 • Kad** AKA***** *
  4 yıl önce
  Kanda kreatının yüksek çıktı. Sonuç : 1,19 bu nedir vucutta etkisi nedir? Tedavisi varmıdır ? Teşekkürler...
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Kandaki üre ve kreatin değerlerini düşürerek tedavide önemli adımlar atabilirsiniz. Tedavidi mümkündür Allahın izniyle. Detaylar aşağıdaki linktedir. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Nev** Kel*********
  4 yıl önce
  eşimin kreatini hep sınırda yüksek çıkıyor ne yapmak lazım
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   kandaki kreatin değerlerini düşürmeye yardımcı önemli bir kaç bitki vardır. bu bitkilerden hazırlanan kürü incelemek için linki tıklayın Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Cem** Gü******
  4 yıl önce
  3 sene önce rektum ca ameliyatı oldum . evre 2 imiş . şu aa kadar bütün kontrollar hep temiz çıktı , 6aylık kontrollara geçildi. Sum ; kreatinin,serum ;1.35 ne ade ediy? Üre;47 ,Üre azotu22.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Detaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak. Bu sebeple size ulaşabileceğiniz bir numara bırakıyorum dilediğiniz takdirde arayın size yardımcı olalım. irtibat no: 0224 2 3 4 5 6 7 8
 • Tug** Bal**
  4 yıl önce
  Babamin uresi ve kreatini cok yuksek hic birsey yiyemiyo ve mudesi surekli bulaniyo istahsizlik halsizlik ve vucutta titreme meydana geliyo eger bu hastaliga karsi bi ilaciniz varsa bana donerseniz cok sevinirim..
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   kandaki üre ve kreatin değerlerini düşürmeye yardımcı etkili bitkisel ürünler bunlardır incelemek için linki tıklayın Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Meh*** Ert**
  3 yıl önce
  Annem 54 yaşında ve kronik böbrek yetmezliği ve hipertansiyon var 2,5 yıldır periton diyalizi yapıy. 2 hafta öncede beyin kanaması geçirdi.Tansiyondan dolayi Sağ tarafı felç oldu simdi durumu iyi 2 haftadır yemek yiyemedi yogun bakımda serum ile beslendi. 2 gündür düzgünce yemeğini yiy fakat yapılan tahlillerinde kreatini ve üresi gün geçtikçe artıy . 27 martta kreatini 6.7 mg iken 28 martta bu 7.8 mg ye çıktı bugün ise 9.4 mg Üre 82 den 95 e ve bugün 110 Periton diyalizi yapılmasına rağmen değerleri düşmüy aksine artıy. Kusma, bulantı,ağız kokusu çok oluy. üre değerinin ve kreatinin gün geçtikçe yükselmesi kötü mü ? Yoksa 2 hafta düzenli beslenemediği için mi değerleri yükseliy. bilgilendirirseniz sevinirim.
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   Böbrek görevini yerine getiremediği için böbrek yetmezliğine yol açar. Diyaliz ve böbrek nakli gerekebilir.üre ve keratini dengeleyerek yardımcı olan Bitkisel tedavi için linki inceleyebilirsiniz.. Geçmiş olsun.. Size önerdiğimiz ürünü lütfen düzenli olarak kullanın .. Ayrıntılı bilgi almak isterseniz bize numaramızdan ulaşabilirsiniz.. Uzmanlarımız size bu konuda daha detaylı bilgi vereceklerdir .. Bilgi Hattı: (0224) 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp