Transvestizm

Geçmişte transvestizm terimi, karşı cins gibi giyinmenin tüm durumları için, çok geniş bir anlamda kullanılırdı. Başka bir deyişle, karşıt cinsin giysilerini giymeyi alışkanlık haline getiren her erkek ve kadın, transvestit olarak adlandırılırdı. Bazen de bu sözcük, aynı zamanda cinsel ilişki sırasında bazı biçimlerde kılık değiştirmeyi yeğleyen ya da cinsel heyecanını bir bebek, bir oyuncak ya da bir hayvan olma gibi rollere bağlı varsayan herhangi bir kimse için kullanılırdı.


Oysa son yıllarda transvestit sözcüğü, aynı zamanda fetişist, karşı cins giysisi olarak adlandırılan bir durumda, yalnızca karşı cins giysisinde cinsel uyarım bulan kişiler için, daha sınırlı bir anlamda kullanılmaktadır. Bu transvestizm, erkeklerde, kadınlar arasındaolduğundan çok daha yaygındır. Yaygın inanışın tersine, çoğu transvestit, yönelimlerinde karşıcinseldir.


Gerçekte bunların çoğu evli olup, koca ya da karılarının rızasıyla bu ilgilerinin büyük bir bölümünü evlerinde ortaya dökerler. Karşıt cinsin giysilerini giymekten hoşlanan eşcinsel erkek ya da kadın da vardır. Bununla birlikte, onların çoğu giyinmeyi cinsel heyecanına bağlamaz. Bu durumda olanları yukarıda belirtilen anlamda transvestit olarak adlandırmak uygun olmaz. Aynı anlayışla kadın taklidi yapan belirli erkek palyaço vb. de transvestit olarak değerlendirilmezler. Onların ne kadın giysilerine karşı fetişist bir bağı ne de eşcinsel yönelime bir ilgisi vardır.


Bunun yerine onlar, bir kadın rolü oynamayı, bir ödül olarak nitelendiriyor görülebilirler. Sonuç olarak, kendilerini biyolojik cinsiyetlerine tümüyle uygun olmayan bir cinsel rolle özdeşleştiren erkek ve kadınlar da vardır. Böyle bir durumda zaten kendi doğal giysileriyle olduklarından, onlar için aykırı giyinen terimini kullanmak bizi yanlış yere götürmüş olacaktır.


Bu, onların anatomik yapılarıyla yalanlansa bile, söz konusu kişiler transvestit değil, transseksüeldirler.Dar anlamda transvestizme gelince ; en büyük sorun, çok kere toplumsal kabul eksikliğine dayanır.Bir kere, bir transvestitin arkadaşları, ailesi, karı ya da kocası, onun davranışını kabul etmiştir (belki de bir terapistin önerisi üzerine). Gerçekte transvestizm ayrıntılı olarak bir yaşam modeli içinde daha iyi toparlanabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp