Tansiyon Düşürücü Bitkiler

Tansiyon Düşürücü Bitkiler : Kişilerde kilo ne kadar fazlaysa tansiyonda o kadar artmaktadır. Doktorların hastaları üzerinde yapmış oldukları araştırmalara göre, kilodaki her yüzde 10‘luk artış, tansiyonu 7mmHg artırmaktadır. Tansiyon (kan basıncı) kalbin her atışta vücuda pompaladığı kanın damar duvarlarına uyguladığı basınçtır. Kalbin kasılmasıyla (atım ya da pompa hareketiyle) oluşan basıncın doruk noktasında ölçülen sistolik basınç büyük tansiyondur. En düşük noktada ölçülen değer diyastolik basınç, yani küçük tansiyon denir.

Sarımsak

Kan pıhtılaşmasını azaltır. Bazı mide kanserlerini önlediği ve bağışıklık sistemi güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Sarımsak, zeytinyağlı soğuk yemeklerin içinde doğal haliyle alınabilir, böylece koku etkisi en aza iner ve damak tadınızı rahatsız etmeden onu almış olursunuz. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkisi kesindir. Ayrıca çok iyi bir antioksidan ve antiseptiktir. Yine de doğrudan ve özel olarak sarımsak almak istiyorsanız, sarımsağı bir cezve içinde sütle kaynatın, daha sonra sütünü dökün, öyle yiyin.

Alıç Çiçeği

Eğer güçlü bir kalp ilacı kullanamaya karar verdiyseniz öncelikle doktorunuza danışın, 250 ml. kaynar suya bir çay kaşığı kuru alıç karıştırarak etkili bir çay yapabilirsiniz.

Safran

Bu pahallı bitki crocetin adı verilen tansiyon düşürücü bir bileşik içerir. İspanya‘da kalp hastalarının düşük oranlarda olmasının sebebi, bu ülkedeki safran tüketimi çokluğuna bağlanmıştır. Safranı yemeklerinize katabilir veya çay şeklinde alabilirsiniz.

Semizotu

Magnezyum eksikliği yüksek tansiyona neden olur. Çok sayıda insanda bu hayati mineral eksiktir ve onların maalesef bundan haberi yoktur. Bu yönden baktığımızda semizotu, haşhaş tohumu, çalı fasulyesi zengin magnezyum kaynağıdır. Günlük alınması gereken miktar 400mg dır.

Brokoli

Bu sebze de en azından altı değişik tansiyon düşürücü bileşik içerir.

Havuç

Havuçta sekiz farklı tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

Kereviz

Kereviz, Çin‘de asırlardır geleneksel olarak tansiyon düşürücü ilaç olarak kabul görmektedir. Ve yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar da bunu desteklemektedir. Bir parça kereviz sapı yenildiğinde, etsini rahtlıkla görmek mümkündür. Ayrıca kereviz idrar sökücü olarak da etki gösterir. Bundan dolayı tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Kereviz tohumu prostat için kullanılır.

Muz

Yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Zengin bir potasyum kaynağıdır. Bu mineral, kalbin düzenli olarak çalışmasını ve tansiyonun düzenli olmasını sağlar.

Rezene

İçerdiği potasyum sayesinde tansiyonu düzenler.
Sağlıklı kan hücreleri için gerekli olan folik asidi bol miktarda bulundurur. Rezene çayı sindirim için iyidir.

Soğan

Çok eski çağlardan beri bilinen bir besindir. Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmaktadır. Besin olarak bitkinin yeşil yaprakları ve kök yumrusu kullanılır. 1. yılda kök kısmında kuru soğan olarak bilinen bir yumru oluşur. 2. yılın sonun da ise, ortada yükselen bir gövdenin üstünde, üzerinde çiçekler olan topuz şeklinde bir baş verir. Soğan tohumlarından önce arpacık soğanı denilen küçük soğanlar üretilir. Soğanın bileşiminde uçucu ve sabit yağlar, sakaroz, glikoz ve früktoz gibi şekerler, fermentler, aminoasitler, demir, A, B ve bol miktarda C vitamini (portakal ve limondan fazla C vitamini içerir) bulunur. Uçucu yağının içinde bulunan propil anilin maddesi kükürtli bir bileşiktir, gözleri yakar ve yaşartır.

Soğan, virüsler ve mikroplara karşı etkili doğal bir antibiyotiktir. Damar sertliğine ve koroner kalp hastalıklarına iyi geldiği öne sürülmektedir. İdrar söktürücü olarak böbrek kumu taşarlın dökülmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı ve grip için yararlıdır. Afrodizyak (cinsel gücü arttırıcı) özelliği vardır, fiziksel yorgunluğu giderir. Balgam söktürücü olduğundan bronşit gibi akciğer hastalıklarındaki öksürüğe iyi gelir. Böcek ve arı sokmalarına karşı, soğan özsuyu dıştan uygulanır. Pişirilerek çıbanların üzerine konursa, çıbanın olgunlaşıp, cerahatin boşalmasını sağlar. Yara iyileşmesini hızlandırır. Soğanın çiğ olanı daha şifalıdır, ancak pişmiş soğanda yararlıdır. Soğanın kötü yanı, mideyi tahriş edici olması ve kötü kokusudur. Mide problemi olanlar çiğ soğan yememelidir. Soğan yedikten sonra kereviz veya sedefotu yenirse, kötü kokusu gider.

Yorumlar

 • Ahm**
  4 yıl önce
  yüksek tansiyonu nasıl düşürürüm
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Yüksek tansiyona birçok etken sebep olabilir. Beslenme şekli, şişmanlık, hormonal bozukluklar, çeşit kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları bunlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca yüksek tansiyonun kalıtsal nedenleri de bulunmaktadır. Beslenme faktörü olarak da çok fazla tuzlu yemek, aşırı derecede kırmızı et tüketmek yüksek tansiyona yol açabilmektedir. Tansiyonu dengeleyen ürünlerimizi incelemek için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Gam*******
  4 yıl önce
  babam 64 yaşında ve başında şiddetli ağrılar var 1 ayı aşkın süredir devam ediy tansiyonu yüksek doktların tek açıklaması bu uygulamamız gereken tedavi yöntemleri nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Yüksek tansiyona birçok etken sebep olabilir. Beslenme şekli, şişmanlık, hormonal bozukluklar, çeşit kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları bunlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca yüksek tansiyonun kalıtsal nedenleri de bulunmaktadır. Beslenme faktörü olarak da çok fazla tuzlu yemek, aşırı derecede kırmızı et tüketmek yüksek tansiyona yol açabilmektedir. Tansiyonu dengeleyen ürünlerimizi incelemek için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp